Odmiany pomidorów - charakterystyka najlepszych

Jesteś tutaj:

Odmiany pomidorów - charakterystyka najlepszych

3,3/5 (1248 ocen)

Wybór odmian pomidorów jest niezwykle bogaty. Hodowcy nie ustają w wysiłkach, aby w każdym sezonie czymś zaskoczyć działkowców. Oprócz tradycyjnych owoców barwy czerwonej i malinowej na rynku pojawiły się pomidory żółte, pomarańczowe, brązowe, zielone a nawet białe lub paskowane. Wybierając pożądaną odmianę należy pamiętać o jej przeznaczeniu: są pomidory najlepsze do bezpośredniego spożycia, lub polecane na przetwory (soki, przeciery). Pomidory typu koktajlowego będą natomiast idealne do sałatek. Te ostatnie mają drobne owoce o delikatniejszej skórce w porównaniu do innych odmian.

Oprócz koloru, smaku czy kształtu owoców zwróćmy uwagę na typ wzrostu roślin: odmiany samokończące nie będą wymagały uszczykiwania wierzchołków głównych pędów, zaś odmianom o ciągłym wzroście będzie trzeba poświecić nieco więcej uwagi.

Pomidory wysokorosnące, wiotkołodygowe będą potrzebowały palików lub innego rodzaju podpór do prawidłowego wzrostu oraz prowadzenia na 2-3 pędy. Odmiany krzaczaste, sztywnołodygowe nie wymagają usuwania pędów bocznych i same utrzymają ciężar gron z owocami.

Ostatnim kryterium które należy wziąć pod uwagę planując uprawę pomidorów jest termin dojrzewania owoców. Warto zaopatrzyć się w odmiany zarówna wczesne jak i późne, aby zapewnić sobie dostępność owoców przez cały sezon.

Uprawa pomidorów

Uprawa pomidorów

Popularne odmiany pomidorów:


‘Alka’ – wczesna, wiotkołodygowa odmiana typu karłowego o średniej wielkości owocach (ok. 90 gram) bez piętki. Dobrze wiąże owoce w czasie chłodnej i deszczowej pogody.

‘Atol’ – wczesna, samokończąca odmiana o twardych, okrągłych owocach o średniej masie 100 gram, bez piętki. Nadają się do przetwórstwa i bezpośredniego spożycia. Wykazuje tolerancje na zarazę ziemniaka, obficie owocuje.

‘Baron F1’ – średniowczesna odmiana silnie rosnąca o ciągłym wzroście. Wytwarza duże, mięsiste lekko żebrowane owoce o podwyższonej odporności na pękanie. Odmiana  mieszańcowa odporna na podstawowe choroby i patogeny glebowe, łatwa w uprawie a przez to popularna wśród działkowców.

Bawole serce (‘Oxheart’) – średniowczesna odmiana malinowa o owocach malinoworóżowych, nerkowatych i mięsistych, bardzo dużych (do 600 gram). Rośliny typu wiotkołodygowego do uprawy przy palikach.

‘Beta’ – bardzo wczesna odmiana karłowa wytwarzająca kulisto-spłaszczone owoce o żywoczerwonej barwie. Dobra do przetwórstwa i uprawy amatorskiej na działkach.

‘Black Cherry’ – średniowczesna odmiana typu koktajlowego wytwarzająca niewielkie (25-30 gram) okrągłe pomidorki o niepowtarzalnej, purpurowobrązowej barwie i słodkim smaku.

‘Black Russian’  - stara, rosyjska odmiana o owocach z cienka skórką w niepowtarzalnym, mahoniowym kolorze. Owoce zawierają dużo nasion. Polecana jako ciekawostka i do wielokolorowych sałatek.

‘Cytrynek groniasty’ - wczesna amatorska odmiana o ciągłym typie wzrostu, polecana do uprawy w nieogrzewanych tunelach, w gruncie oraz na balkonie. Wytwarza długie grona obsypane niewielkimi, okrągłymi żółtymi owocami.

‘Faworyt’ – średniowczesna odmiana gruntowa o bujnym ulistnieniu do uprawy na dwa pędy. Owoce bardzo duże (do 400g) typu malinowego, lekko spłaszczone, mięsiste i bez piętki. Miąższ różowy z małą liczbą nasion. Średnio silnie rośnie. Polecana do uprawy amatorskiej.

‘Gigant’ - średnio późna wybitnie amatorska odmiana produkująca bardzo duże, kulistospłaszczone, mięsiste owoce o masie 200-250 gram. Miąższ bardzo smaczny, żywoczerwony. Odmiana odporna na wirusa mozaiki tytoniu i częściowo brunatną plamistość liści. Wymaga prowadzenia na 2-3 pędy przy palikach.

‘Ildi’ - odmiana koktajlowa o drobnych, żółtych, jajowatych owocach. Bardzo plenna (nawet do 150 szt. owoców na jednej roślinie). Słodkie, soczyste pomidorki mogą dojrzewać na ściętych pędach.

‘Jawor’ – wczesna odmiana sztywnołodygowa, samokończąca. Wytwarza kuliste owoce bez piętki o masie około 100 gram. Odporna na pękanie, plenna odmiana polecana do uprawy towarowej. Owoce przydatne są zarówno do bezpośredniego spożycia jak i do przetwórstwa.

‘Kmicic’ - średniowczesna odmiana idealna do bezpośredniego spożycia i na przetwory. Owoce twarde, czerwone, o charakterystycznym wydłużonym lekko gruszkowatym kształcie i średniej masie 50-60 gram.

‘Koneser F1’ – średniowczesna odmiana typu wiotkołodygowego, bardzo plenna, tolerancyjna na susze i chłody, o średniej sile wzrostu. Duże, kuliste owoce są lekko spłaszczone i dobrze wybarwione, nie pękają i dobrze odchodzą od szypułki. Dobrze znosi niekorzystne warunki atmosferyczne. Nadaje się do bezpośredniego spożycia i przetwórstwa.

Odmiany pomidorów

Odmiany pomidorów

‘Koralik’ – odmiana o kulistych owocach o średnicy do 2 cm. Roślina wiotkołodygowa, samokończąca. Odmiana odporna na niekorzystne warunki środowiskowe i zarazę ziemniaka. Polecana do uprawy na balkonie i tarasie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz