Odmiany pomidorów - charakterystyka najlepszych

Jesteś tutaj:

Odmiany pomidorów - charakterystyka najlepszych

3,3/5 (1244 ocen)

‘Krakus’ – średniopóźna odmiana wytwarzająca średniej wielkości ciemnoczerwone owoce, lekko spłaszczone. Odmiana polecana na przetwory, nadaje się także do uprawy pod osłonami.

‘Malinowy Olbrzym’ - średniopóźna, silnie rosnąca odmiana o ciągłym wzroście i owocach w typie malinowym - dużych, różowych, lekko spłaszczonych, ważących zwykle powyżej 200 gram. Wcześnie dojrzewa i ma małą skłonność do pękania.

‘Malinowy Ożarowski’ - wczesna odmiana amatorska nadająca się także do uprawy w tunelach foliowych. Owoce średniej wielkości, do 120g, wyrównane kuliste lub lekko spłaszczone.

 

Zobacz także: Uprawa pomidorów koktajlowych z sukcesem

 

‘Malinowy Warszawski’ – wczesna odmiana o dużych, mięsistych, okrągłych owocach. Rośliny wysokie, wymagają podpór w czasie wzrostu.

‘Maskotka’ – koktajlowa odmiana o niewielkich czerwonych owocach (30 – 40 gram), polecana do uprawy w pojemnikach. Rośliny o karłowym pokroju, samokończące, wiotkołodygowe silnie się krzewiące Wytwarzają dużą liczbę drobnych (o średnicy 2-4 cm) pomidorów idealnych do sałatek i do dekoracji.

‘Ola Polka’ – karłowa, bardzo wczesna odmiana sztywnołodygowa o żółtych, niewielkich kulistych owocach (30 - 50 gram), samokończąca, nadająca się do uprawy w pojemnikach. Doskonała do bezpośredniego spożycia.

‘Pokusa’ – wczesna odmiana o małych, czerwonych owocach typu koktajlowego (10 - 20 gram). Rośliny wiotkołodygowe o ciągłym typie wzrostu i luźnym pokroju. Rośliny należy prowadzić przy palikach na dwa-trzy pędy. Grona bardzo długie, złożone.

‘Red Pear’ – wczesna odmiana amatorska do uprawy w gruncie. Silnie rosnące rośliny wymagają przycinania. Charakterystyczne czerwone, żebrowane owoce mają kształt sakiewki i osiągają masę do 250 gram.

‘Rumba Ożarowska’  - wczesna odmiana karłowa, wiotkołodygowa, samokończąca. Owoce o masie około 100 gram, miąższ smaczny, zwarty. Rośliny tolerancyjne na choroby. Polecana do przetwórstwa, o wysokiej zawartości witaminy C.

‘Sabala’ - średniowczesna odmiana typu sztywnołodygowego , doskonała dla przetwórstwa i do bezpośredniego spożycia. Owoce duże, kuliste, bardzo twarde (średnia masa około 100 gram). Miąższ purpurowoczerwony, równomiernie wybarwiony, bardzo smaczny.

‘Samuraj’ – średniowczesna, plenna odmiana polowa o dużych owocach (do 130 g). Rośliny samokończące, sztywnołodygowe. Owoce czerwone bez piętki, twarde, mięsiste. Nadają się do bezpośredniego spożycia i na przetwory.

 

Zobacz także: Rozsada i sadzonki pomidorów

 

‘Talon’ – karłowa, średniowczesna odmiana wiotkołodygowa doskonała na przeciery i soki, bardzo smaczna. Owoce intensywnie czerwone, o masie ok. 150 gram, lekko spłaszczone i żebrowane, bardzo twarde. Nie wykazują tendencji do zniekształceń i pękania, dobrze odchodzą od szypułki. Miąższ arbuzowaty, niezwykle aromatyczny. Rośliny o średniej sile wzrostu.

‘Tigerella’ – wczesna odmiana polecana zarówno do uprawy w gruncie jak i pod osłonami. Owoce niewielkie, kuliste ze skórką w charakterystyczne żółtopomarańczowe paski. Bardzo dekoracyjne.

‘Yellow Pearshaped’ – odmiana pomidorów wysokich do prowadzenia na dwa pędy, amatorska. Owoce niewielkie, żółtego koloru o gruszkowatym kształcie, słodkie. Polecane do bezpośredniego spożycia, konserwowania w całości, do sałatek i dekoracji potraw.

‘Złoty Ożarowski’ - średniowczesna odmiana o ciągłym typie wzrostu i złotopomarańczowych owocach. Owoce duże i bardzo duże (średnia masa około 120 gram), gładkie, bez piętki, dosyć twarde, mięsiste, okrągłe lub lekko spłaszczone. Rośliny bardzo plenne, odporne na wirus mozaiki pomidora. Polecana do amatorskiej uprawy w gruncie przy palikach oraz w tunelach foliowych.

Duży wybór nasion pomidorów znajdziesz w tym sklepie

Łukasz Skop

Koniecznie zobacz