Zwijanie liści pomidora (liściozwój pomidora) - jaka przyczyna?

Jesteś tutaj:

Zwijanie liści pomidora (liściozwój pomidora) - jaka przyczyna?

3,5/5 (1846 ocen)

Pomidory należą do roślin wymagających i wrażliwych na choroby, dlatego wszelkie nieprawidłowości w ich wyglądzie wymagają zbadania. Zwijanie liści pomidora nie musi być oznaką poważnych problemów. Aby odpowiednio zadbać o osłabione rośliny, należy jednak jak najszybciej zidentyfikować przyczynę zmian.


Objawy


Z typowym zwijaniem liści pomidora mamy do czynienia, jeśli liście naszych roślin skręcają się wzdłuż nerwów głównych, tworząc „łódeczki”, ale nie widać na nich plam ani przebarwień. To mechanizm obronny, występujący w niesprzyjających warunkach środowiskowych, gdy jest zbyt sucho i gorąco, zmniejszenie powierzchni liści ogranicza bowiem utratę wody w wyniku parowania. Zwinięcie liści spowodowane suszą nie skutkuje zazwyczaj zmniejszeniem plonów, w przeciwieństwie do zmian wywoływanych przez przenawożenie, choroby i szkodniki.


Temperatura i wilgotność


Pomidory niekorzystnie reagują na gwałtowne zmiany temperatury powietrza i podłoża. Optymalna temperatura powietrza wynosi za dnia 16-27°C, a w nocy 13-19°C, temperatura podłoża natomiast powinna utrzymywać się na poziomie 18-20°C. Jeśli wzrośnie do 25°C, rośliny mogą więdnąć nawet mimo dobrze nawodnionej gleby. Odpowiednia wilgotność podłoża jest kolejnym czynnikiem warunkującym zdrowy wzrost pomidorów. Zapotrzebowanie roślin na wodę wzrasta w czasie zawiązywania pierwszego grona owoców, a najwyższe jest w pełni plonowania. W okresie wzrostu zawiązków owocowych pomidory należy podlewać co 2-3 dni, stosując dawki polewowe nie mniejsze niż 10-15 l/m2. Nigdy nie zraszamy pędów i liści roślin – deszczowanie jest prostą drogą do porażenia chorobami grzybowymi.

Bardzo pomocne w utrzymaniu stałej wilgotności podłoża jest ściółkowanie międzyrzędzi. Możemy wykorzystać w tym celu trociny, liście bądź pociętą słomę. Ściółkę zaleca się rozkładać w okresie, gdy podłoże jest dobrze nagrzane – na przełomie maja i czerwca.


Błędy w pielęgnacji


Niekiedy ogrodnicy – kierując się jak najlepszymi chęciami – sami przyczyniają się do pogorszenia kondycji roślin, usuwając nadmiar ich liści. Wyrywanie pędów bocznych i ogławianie pomidorów to zabiegi pielęgnacyjne stosowane powszechnie w celu ograniczenia przyrostu masy zielonej. Operacje te skutkują zwiększeniem plonu, ponieważ przycinane okazy zawiązują dorodniejsze owoce. Dla zdrowia roślin nie mniej istotne jest usuwanie najstarszych liści, które w połowie lata wykazują zazwyczaj oznaki porażenia chorobami grzybowymi. Wszystkie te zabiegi osłabiają jednak pomidory, dlatego wykonujemy je wyłącznie na roślinach zdrowych.

Zwinięte liście pomidora


Błędy w nawożeniu


Zwijanie liści może być też wywołane nadmiarem azotu. Jeśli wzrost roślin jest silny, ich liście mają ciemnozielony kolor, a przy tym zwijają się i skręcają w dół, należy przerwać dokarmianie. Niedobór i nadmiar innych składników pokarmowych objawia się zazwyczaj charakterystycznymi przebarwieniami blaszek lub nerwów liściowych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz