Kiedy siać i sadzić pomidory? Optymalny termin i technika siewu

Jesteś tutaj:

Kiedy siać i sadzić pomidory? Optymalny termin i technika siewu

3,4/5 (1100 ocen)

W polskich warunkach klimatycznych najczęściej uprawia się pomidory z rozsady. Jej samodzielna produkcja, choć niełatwa, może stać się źródłem ogromnej satysfakcji. Podpowiadamy, kiedy siać pomidory i w jaki sposób pielęgnować siewki, by osiągnąć jak najlepszy efekt w uprawie tych warzyw.


Termin


Na produkcję rozsady potrzeba 50-60 dni. Rośliny powinny być gotowe do przeniesienia na miejsce docelowe w drugiej lub trzeciej dekadzie maja, dlatego siew pomidorów przeprowadza się na przełomie marca i kwietnia. Jeśli dysponujemy szklarnią lub ciepłym inspektem, możemy rozpocząć uprawę wcześniej, pod koniec lutego.


Pojemniki i podłoże do siewu


Pomidory wysiewa się w skrzynkach, doniczkach bądź na tackach z perforowanym dnem. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne podłoże do siewów lub samodzielnie przygotować mieszankę z równych części torfu, piasku i próchnicy. Przygotowany materiał powinien być lekki i przepuszczalny, ale jednocześnie mało podatny na przesychanie.


Technika wysiewu


Delikatnie ugniatamy i wyrównujemy podłoże, tak by jego powierzchnia znajdowała się 1,5 cm poniżej krawędzi doniczki. Aby rozmieścić nasiona równomiernie, można wysypać je na środek kartki zgiętej na pół i zsuwać pojedynczo za pomocą patyczka. Następnie przykrywamy nasiona grubą na 0,5 cm warstwą piasku albo przesianego torfu. Ponownie wyrównujemy podłoże za pomocą płaskiej deseczki i ostrożnie zwilżamy. Warto przykryć pojemnik szybą, by ograniczyć parowanie. Wschody powinny pojawić się w ciągu tygodnia. W sprzyjających warunkach z 1 g nasion pozyskuje się nawet 200 siewek.


Pielęgnacja rozsady


Nasiona wykiełkują najszybciej w temperaturze ok. 25°C. Po wschodach należy obniżyć jej wartość do 18-20°C w dzień i 12-15°C w nocy. Jeśli temperatura będzie wyższa, przyczyni się do nadmiernego wzrostu (wybiegnięcia) rozsady, jeśli zbyt niska – wzrost siewek zostanie zahamowany. Nie wolno dopuścić do przeschnięcia podłoża, dlatego codziennie należy rozpylać nad nim mgiełkę wodną. Gdy rośliny wykiełkują, zmieniamy metodę nawadniania – raz dziennie wstawiamy pojemnik do miski z letnią wodą, uważając, by nie zmoczyć łodyg ani liścieni. Zbyt gęsto rosnące siewki należy przerywać.

Sadzenie pomidorów z rozsady

Sadzenie pomidorów z rozsady

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz