Rzepa - uprawa, właściwości, zastosowanie

Jesteś tutaj:

Rzepa - uprawa, właściwości, zastosowanie

3,5/5 (81 ocen)

Tak już bywa w życiu, że na jedne rzeczy decydujemy się chętnie, a wybór drugich wzbudza w nas pewne obiekcje, pomimo niemal identycznych lub nawet lepszych parametrów. Wpływ na to mają w głównej mierze indywidualne preferencje i upodobania, ale również moda,  niewiedza, opinia innych osób, podatność na perswazję itp. Taka sytuacja ma miejsce również w przypadku warzywa zwanego rzepą. Ta wartościowa roślina z rodziny kapustnych jest po zęby uzbrojona z liczne składniki odżywcze, a mimo to nie gości zbyt często w naszych ogródkach i na naszych stołach. Zamiast niej wolimy znane i sprawdzone gatunki, które niekoniecznie muszą przewyższać rzepę pod względem właściwości zdrowotnych. Znamy ją chyba przede wszystkim z rodzinnego teleturnieju „Familiada”, w którego to czołówce uczestnicy programu ciągną rzepkę do momentu jej wyrwania. A szkoda, bo jest to bez wątpienia warzywo o ogromnym potencjale zarówno w kwestii odżywczej jak i leczniczej - nasze talerze wzbogacone o rzepę z pewnością przyniosłyby ogrom korzyści. Czym jest ta tajemnicza roślina i jak się nią zajmować?

 

Nasiona oraz uprawa

 

Nasiona rzepy powinniśmy sadzić do gruntu od czwartego do ósmego miesiąca roku w rzędy na głębokości ok. 2 cm. Może się to jednak różnić w zależności od odmiany i przeznaczenia na poszczególne zbiory, dlatego zawsze należy przykładać uwagę do informacji, zawartych na odwrocie opakowania zakupionych nasion.  Miejsce, w jakim powinniśmy to przeprowadzić powinno być nasłonecznione, jednak zacienione stanowisko również nie wpłynie destrukcyjnie na jej rozwój. Podobnie jest w przypadku gleby – rzepa preferuje podłoże żyzne, gliniasto-piaszczyste i niezakwaszone, jednak z powodzeniem będziemy mogli uprawiać ją gdzie indziej. Zbiór następuje po ok. 2 miesiącach od momentu siewu. Nasiona rozpoczynają kiełkowanie już przy kilku stopniach powyżej zera, natomiast rzepa jest zdolna do wytrzymania jedynie niewielkiego mrozu – temperatury poniżej -5 stopni Celsjusza mogą spowodować spadek jakości warzywa. Należy pamiętać o podlewaniu rośliny w przypadku wystąpienia okresowych suszy. Do jednej z najpopularniejszych odmian rzepy możemy zaliczyć m.in. biało-różową „De Nancy”.

 

Właściwości i zastosowanie

 

Zdarza się, żerzepa w kolorze białym bywa mylona z białą rzodkwią. Pomimo pewnych podobnych cech morfologicznych i równie dużej zasobności w składniki prozdrowotne są to dwa odmienne warzywa. Rzepa jest bardzo nisko kaloryczna, przez co zaleca się jej spożywanie osobom mającym problemy z nadwagą. Oprócz tego jest bogata w liczne pierwiastki i witaminy, wśród których wyróżnić możemy witaminę A, C, B1, wapń, magnez, fosfor, potas itp. Odznacza się właściwościami bakteriobójczymi i moczopędnymi. Stanowi znaczące wsparcie podczas przeziębienia, jej działanie jest również korzystne dla kondycji naszych włosów. Bogata zawartość antyoksydantów wpływa na jej działanie antykancerogenne, wspomaga także trawienie. Występowanie luteiny ma z kolei zbawienny wpływ na wzrok. Walory smakowe rzepy również są wysokie. Jej charakterystyczny smak i zapach potrafią podkreślić jakość niejednej potrawy. Rzepę spożywa się w postaci korzenia oraz liści. Jest urozmaiceniem wielu surówek, sałatek i zup. Można poddać ją obróbce termicznej, a także łączyć w innymi warzywami. Sposobów spożywania jest wiele, a łączy je jeden wspólny cel – chęć dostarczenia organizmowi jak największej ilości potrzebnych substancji, w które wyposażone jest to warzywo, tak aby mógł prawidłowo funkcjonować.

 

Podsumowanie

 

Rzepa to wartościowe warzywo o licznych właściwościach odżywczo-zdrowotnych, które nie jest zbyt popularne w naszych domach. Wpływa ona korzystnie na nasz organizm, w tym na układ trawienny, wzrok czy też włosy. Nadaje się do spożycia zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Warto sięgnąć po nią i wzbogacić codziennie spożywane posiłki, przyczyniając się tym samym do poprawy kondycji fizycznej i promocji zdrowego trybu życia. Można również zdecydować się na własną uprawę – przemawia za tym fakt, że warzywo to nie ma wygórowanych wymagań i stosunkowo łatwo i szybko można delektować się jej smakiem. Jak mówi stare przysłowie: „jesteś tym co jesz”, tak więc jedzmy zdrowo aby pozostać w doskonałej formie przez długi czas.

Koniecznie zobacz