Jakie nasiona marchwi warto wybrać? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona marchwi warto wybrać? Odpowiadamy!

3,5/5 (86 ocen)

To pomarańczowe warzywo bardzo często jest wykorzystywane w kuchni, szczególnie, że  możliwości jego zastosowania jest bardzo wiele – marchew spożywa się gotowaną i na surowo, jako składnik nadzienia lub ciasta, w surówkach, a nawet w formie dżemu. A ponieważ najlepiej smakuje przyniesiona z własnego ogrodu, nie ma warzywnika, w którym nie byłoby chociaż jednej grządki marchewki.


Opis  


Marchew jest w zasadzie rośliną dwuletnią, ale najczęściej uprawia się ją w cyklu jednorocznym. Jej jadalne korzenie nadają się do spożycia już w pierwszym okresie wegetacyjnym, więc wtedy najczęściej przeprowadza się zbiór. Przetrzymane przez zimę w gruncie, wydają pęd kwiatostanowy, z którego uzyskuje się nasiona.

Według polskich norm 1000 nasion marchwi pierwszego wyboru waży jedynie od 1 do 1,4 g, i mniej więcej 60% z nich jest zdolnych do kiełkowania. Są bardzo drobne – 2-4 mm długości i około 1 mm szerokości. Mają owalny kształt, ostre zakończenie i jasnobrązowy kolor. Ich powierzchnia może być podłużnie bruzdkowana.


Jakość nasion


Nasiona marchwi mogą znacznie różnić się jakością i jest to związane przede wszystkim z warunkami uprawy i pozycją nasion w baldachu. Te określane jako pierwszego wyboru muszą mieć czystość analityczną przekraczającą 95% i wilgotność nie większą niż 10%. „Na oko” trudno jest zdecydować, które z nich są najlepsze, dlatego warto zaopatrywać się tylko w certyfikowane nasiona, które przeszły szereg badań przeprowadzanych przez Stację Oceny Nasion.


Przechowywanie


Rzadko uzyskuje się nasiona marchwi z własnej uprawy, dlatego najczęściej kupuje się je tuż przed siewem. Czasami jednak trzeba je przechować do kolejnego sezonu i jest to możliwe w suchym miejscu – podwyższona wilgotność powietrza może przyczynić się do rozwoju chorób grzybicznych. Chociaż najczęściej przechowuje się je w temperaturze pokojowej, nie jest to dobre rozwiązanie. Nasiona znajdujące się przez dłuższy w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza zaczynają szybko tracić żywotność. Nawet dobrze zabezpieczone w odpowiednich warunkach po upływie 4-5 lat całkowicie tracą zdolność do kiełkowania i nie nadają się do wysiewu.


Termin siewu


Termin siewu marchwi w zasadzie jest uzależniony od jej przeznaczenia. Poszczególne odmiany różnią się od siebie długością okresu wegetacyjnego (od 70-90 dni aż do 110-130 dni), więc siew należy dopasować do planowanego terminu zbioru. Uprawa w inspektach i plastikowych tunelach może zacząć się już w lutym, a w gruncie siew jest możliwy już w marcu, o ile ziemia rozmarznie i zniknie śnieg, i może trwać aż do końca lipca.


Przygotowanie nasion do siewu 

   
Zanim przystąpimy do siewu marchwi, warto odpowiednio przygotować jej nasiona. Oczywiście na rynku dostępne są nasiona otoczkowane, które nie wymagają szczególnych zabiegów, ale pozostałe warto przed siewem namoczyć w wodzie o temperaturze 20-30 stopni Celsjusza. Moczenie może trwać nawet 24 godziny i ma na celu pobudzenie do wcześniejszego kiełkowania. Aby zabezpieczyć nasiona przed pleśnieniem, można przeprowadzić zabieg piaskowania, który polega na ułożeniu warstw namoczonych nasion na wilgotnym piasku.


Jak siać marchew?    


Nasiona marchwi wysiewa się wprost do gruntu. Chociaż stylów uprawy jest bardzo dużo, najczęściej spotykany jest rzędowy wysiew, który polega na równomiernym rozmieszczeniu nasion w wykopanych wcześniej rzędach o głębokości 1-3 cm. Polecana rozstawa to 3-5 cm x 30 cm, chociaż na plantacjach, gdzie stosuje się zbiór mechaniczny odległość między grządkami może być większa, nawet do 45 centymetrów. Również zalecane normy siewu różnią się od siebie znacznie ze względu na wielkość odmiany i przeznaczenia korzeni. W zbiorze pęczkowym przypada mniej więcej 6-8 kg nasion na 1 ha, w siewie tradycyjnym i precyzyjnym znacznie mniej, odpowiednio: 3-4 kg i 1,8-2,6 kg.


Kiełkowanie


Na pierwsze kiełki marchwi czeka się stosunkowo długo – od dwóch do trzech tygodni. Z tego względu wysiewa się je wcześnie, tym bardziej, że mogą kiełkować nawet w niskiej temperaturze.

 
Uprawa marchwi na nasiona


W przydomowych ogródkach i na polach przeznaczonych do użytku własnego bardzo rzadko uprawia się marchew z przeznaczeniem na nasiona, nie jest to jednak niemożliwe. Większość odmian świetnie się do tego nadaje, poza heterozyjnymi mieszańcami F1, których potomkowie mogą nie zachować wszystkich pożądanych cech macierzystych.

Uprawę marchwi na nasiona można przeprowadzić na dwa sposoby – pierwszy z nich polega na wysianiu nasion jak najpóźniej i jesienią zbiera się korzenie, które później są przechowywane w kopcach, zaprawione środkami grzybobójczymi. W kolejnym roku, wczesną wiosną wysadza się korzenie, które puszczają nową rozetę liści i pędy kwiatostanowe. Drugi sposób zakłada pozostawienie w gruncie korzeni na zimę i dokładne zabezpieczenie ich przed mrozem. Przekwitłe kwiatostany ścina się i ustawia w kopach do suszenia, a później młóci się w młocarni lub kombajnem.


Jakie nasiona kupić?


W dobie masowego kupowania nasion przez Internet lub supermarkecie nie ma możliwości dokładnego obejrzenia ich przed zakupem. W tej sytuacji należy zaufać renomowanym producentom i zwrócić uwagę, czy wybrane przez nas nasiona są certyfikowane. Jeśli jednak możemy je wcześniej obejrzeć, warto sprawdzić, czy nie ma wśród nich innych nasion lub pozostałości okwiatu. Materiał siewny nie powinien być wilgotny, ani tak suchy, żeby się kruszyć. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz