Czarna Marchew - uprawa, pielęgnacja i właściwości

Jesteś tutaj:

Czarna Marchew - uprawa, pielęgnacja i właściwości

3,3/5 (168 ocen)

W czasach, kiedy stosuje się coraz więcej chemii i nienaturalnych składników w pożywieniu, zaczęto się interesować odmianami warzyw i owoców, które są mniej znane albo zostały zapomniane ze względu na panującą kulturę i tradycję. I tak coraz częściej można usłyszeć o czarnej marchwi, która zawiera więcej beta karotenu, przeciwutleniaczy i witamin niż marchew pomarańczowa. Czarna marchew, inaczej zwana fioletową, jest odmianą marchwi zwykłej i to właśnie ona była uprawiana pierwsza w Europie, zanim wyparła ją na dobre marchew pomarańczowa. Smak obu odmian marchwi jest właściwie taki sam, jedynie odmiana czarna jest trochę mniej słodka.

Jak to się stało, że marchew czarna, o wiele bardziej wartościowa niż marchew pomarańczowa, została zupełnie zapomniana i w zasadzie trudną ją spotkać na europejskich stołach? Rozwiązanie tej zagadki tkwi w historii tego zdrowego warzywa. Dzika marchew pochodzi z Azji,  między innymi z terenów Afganistanu, Iranu i Iraku. W VIII w. trafiła na Środkowy Wschód, do Indii i Europy za sprawą Maurów, gdzie uprawiano ją ze względu na nasiona i liście, nie zaś korzenie tak jak w dzisiejszych czasach. Marchew była wówczas traktowana jako przyprawa i nikt nie myślał o wykorzystywaniu jej jako warzywo.

Warto również wiedzieć, że  przez kilkaset lat uprawiano jedynie marchew czarną i dopiero w XVII w. pojawiają się pierwsze wzmianki o marchwi pomarańczowej, czerwonej i żółtej. Marchew pomarańczowa, która jest obecnie powszechnie uprawiana, została wynaleziona w Holandii w wyniku starań lokalnych hodowców. Później marchew pomarańczowa rozprzestrzeniła się na całą Europę i wyprała swoją czarną poprzedniczkę, prawdopodobnie dzięki ładniejszemu wyglądowi skórki i  słodszemu smakowi.

W taki oto sposób większość Europejczyków jest przekonana, że istnieje tylko marchew pomarańczowa. Odmiana czarna, a dokładnie jej ekstrakt, jest co prawda wykorzystywany w przemyśle żywieniowym, ale jako naturalny barwnik spożywczy. Ekstrakt z czarnej marchwi stosuje się do napojów gazowanych, niegazowanych i alkoholowych; do jogurtów, ciast, dżemów, kosmetyków i lekarstw w celu uzyskania pomarańczowego lub czerwonego odcienia produktu.

Marchew czarna w stanie świeżym jest jeszcze mało znana, ale jej odmiany uprawne można już spotkać w Polsce. Na przykład jedną z firm produkujących marchew czarną jest Witmar. Odmiany uprawne czarnej marchwi to Purple Haze i Deep Purple.

Czarna marchew

Czarna marchew


Uprawa


Marchew czarna w przemyśle spożywczym i rolniczym jest postrzegana jako nowy trend, chociaż uprawia się ją tak samo jak marchew pomarańczową. Marchew czarną sadzi się na stanowiskach słonecznych. Miejsca nawet lekko zacienione nie są polecane do uprawy marchwi, ponieważ korzenie tego warzywa pod wypływem małej ilości światła będą się zniekształcały i charakteryzowały niską zawartością karotenu i cukrów. Najlepsze warunki klimatyczne dla marchwi to temperatura od 5 do 21ºC.

Marchew preferuje podłoże piaszczysto-gliniaste i próchnicze o odczynie pH 6,0-6,8. Dwa lata przed rozpoczęciem uprawy stosuje się obornik, natomiast rok przed wysiewem wykonuje się wapnowanie w przypadku niskiego pH gleby.

Do zabiegów pielęgnacyjnych marchwi należy podlewanie i nawożenie. Marchew można podsypywać kompostem oraz popiołem drzewnym. Ten ostatni wzbogaci podłoże o potas, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju marchwi. Warto się również zapoznać ze specjalistycznymi nawozami do warzyw ogrodowych dostępnych na rynku.

Marchew podlewamy dość obficie, ale w taki sposób, żeby ziemia była wilgotna, a nie podmokła. Marchew nie znosi suszy zwłaszcza na etapie wschodów i intensywnego wzrostu. Niepodlewane korzenie pękają i rozdwajają się, a ich rozwój jest zahamowany, co prowadzi do znacznej utraty plonu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz