Odmiany pietruszki korzeniowej i naciowej

Jesteś tutaj:

Odmiany pietruszki korzeniowej i naciowej

3,4/5 (84 ocen)

Zarówno pietruszka korzeniowa, jak i naciowa, są roślinami dwuletnimi, zawierającymi duże dawki witaminy C oraz olejki eteryczne (m.in. apiol i limonen). Pietruszkę korzeniową można spożywać w całości – korzeń i liście są jadalne. W naciowej jadalne są tylko liście. Poniżej prezentujemy charakterystykę najlepszych odmian pietruszki korzeniowej i naciowej.


Odmiany pietruszki korzeniowej wpisane do Krajowego Rejestru:


1. Cukrowa – odmiana wczesna o wyrównanych, ostro zwężających się ku dołowi korzeniach. Miąższ ścisły i bardzo jędrny. Polecany do bezpośredniego zaopatrzenia rynku w okresie letnim i jesiennym. Bardzo źle się przechowuje, pozostawiona na zimę w polu wymarza.

2. Gazela – odmiana średnio późna o klinowatych korzeniach. Przeznaczona do bezpośredniego spożycia i przechowywania. Gazela charakteryzuje się mniejszą tendencją do rozwidlenia korzenia oraz mniejszym ordzawianiem wewnętrznym i zewnętrznym.

3. Halblange – odmiana późna o gładkich, stożkowych korzeniach, bez łykowatych przebarwień. Dobrze się przechowuje, może również zimować w polu

4. Hamburska – odmiana późna o długich, cylindrycznych korzeniach. Nadaje się do długiego przechowywania, może również zimować w polu. Odmiana odporna na choroby.

5. Jagienka – odmiana średnio późna o stożkowo-wydłużonych korzeniach. Mała skłonność do tworzenia pośpiechów.

6. Kaśka – odmiana średnio późna o stożkowo wydłużonych korzeniach. Przeznaczona do bezpośredniego spożycia i przechowywania, polecana do przetwórstwa.

7. Kinga – odmiana późna w typie Halblange o długich, stożkowatych, mocno klinowatych korzeniach. Polecana do bezpośredniego spożycia, długiego przechowywania oraz zbioru pączkowego.

8. Lenka – odmiana średnio późna o stożkowatych korzeniach. Miąższ kremowo-biały, w smaku słodki i łagodny. Dobrze się przechowuje, zalecana na użytek jesienny.

Pietruszka korzeniowa

Pietruszka korzeniowa

9. Ołomuńcka – odmiana późna o kształtnych, długich korzeniach. Bardzo dobrze przechowuje się przez zimę, jest odporna na choroby.

10. Roksana – odmiana średnio późna o stożkowo-wydłużonych korzeniach. Mała skłonność do tworzenia pośpiechów. Przeznaczona do bezpośredniego spożycia i przechowywania.

11. Samba – odmiana późna o stożkowatych, bardzo długich korzeniach. Skórka biała, bez ordzewień, miąższ ścisły. Przeznaczona do bezpośredniego spożycia i przechowywania.

 

Zobacz także: Siew pietruszki korzeniowej i naciowej

 

12. Sonata – odmiana bardzo plenna o długich, stożkowatych, ostro zakończonych korzeniach. Nie ma tendencji do tworzenia ordzawień. Bardzo dobrze się przechowuje. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz