Uprawa pietruszki

Jesteś tutaj:

Uprawa pietruszki

3,5/5 (114 ocen)

Pietruszka zwyczajna (Petroselinum crispum) jest warzywem często wykorzystywanym w polskiej kuchni, szczególnie do przyrządzania zup. Aromatyczne liście są bogate w olejki eteryczne oraz składniki mineralne.

Odmiany pietruszki dzieli się na liściowe oraz korzeniowe. Plonem odmian korzeniowych jest biały, przypominający sopel lodu zgrubiały korzeń, natomiast z odmian liściowych pozyskuje się wyłącznie zieloną nać. W kędzierzawych liściach obficie występuje witamina C. Odmiany pietruszki naciowej uprawia się w gruncie lub w doniczkach, pozyskując ziele praktycznie przez cały rok.


Podłoże i siew


Gleba pod uprawę pietruszki powinna być starannie przygotowana, głęboko spulchniona, próchniczna i przepuszczalna, w miejscu łatwo się nagrzewającym. W żadnym wypadku nie może to być ziemia podmokła i ciężka, ponieważ na takich stanowiskach korzenie pietruszki będą szybko gnić. Optymalny odczyn gleby wynosi pH 6,5-7,5. Siew rozpoczynamy na przełomie marca i kwietnia w rzędy co 30 cm.  Siewki są wrażliwe na niedobór wody i jeśli gleba będzie zbyt zbita, nie uda im się wykiełkować. Ponieważ wschody następują stosunkowo długo i nierównomiernie (do czterech tygodni), warto zmieszać nasiona pietruszki z nasionami rzodkiewki, która szybko kiełkując wskaże rzędy. Na zbiór jesienny i do przechowywania opóźniamy zasiewy do maja. Najlepsze wschody uzyskamy siejąc nasiona do ciepłej, ogrzanej słońcem gleby na głębokość do 2 cm. Pietruszkę naciową wysiewa się w kwietniu - maju.

Pietruszka - korzeń i nać

Pietruszka - korzeń i nać

Temperatura


W odróżnieniu od odmian korzeniowych, pietruszka liściowa jest mrozoodporna i może pozostać w gruncie na następny rok uprawy. Wtedy wypuszcza pęd kwiatostanowy, a liście nie nadają się już do użytku. Odmiany korzeniowe zbieramy jesienią pod koniec pierwszego roku uprawy.

Nawożenie


Jesienią poprzedniego roku glebę nawozimy kompostem. Jeśli zastosujemy nawożenie obornikiem, uprawę można rozpocząć dopiero w drugim – trzecim roku po tym zabiegu. Jeżeli zdecydujemy się na dokarmianie nawozami mineralnymi, najlepszym wyborem będzie saletrzak lub siarczan amonu.

Pietruszki

Pietruszki czytaj dalej...

Koniecznie zobacz