Uprawa cebuli

Jesteś tutaj:

Uprawa cebuli

3,5/5 (112 ocen)

Cebula należy do rodziny liliowatych. Pochodzi z Azji. Roślinie najbardziej odpowiada lekka, próchniczna gleba. Nie powinna rosnąć w ciężkiej, piaszczystej i podmokłej ziemi. Preferuje słoneczne i ciepłe stanowisko. Przed posadzeniem cebuli do gruntu, ziemię należy wzbogacić kompostem.

Okolice rośliny powinniśmy spulchniać i odchwaszczać. Ze względu na to, że warzywo ma płytki system korzeniowy należy robić to ręcznie lub używać małej motyki, w ten sposób nie uszkodzimy cebuli.

Warzywo nie powinno zajmować miejsc, na których uprzednio rosły pory. Dobrze czuje się natomiast rosnąc po marchwi, grochu, fasoli czy rzodkiewce.

Podczas upalnych suchych dni, warto podlać cebule. Podlewanie zaprzestajemy, gdy warzywo zaczyna dojrzewać, szczypior robi się żółty i lekko opada.

Roślinę z nasion wysiewa się do końca marca do gruntu w rzędach w odstępach około 30 cm. Cebula po około sześciu tygodniach powinna wzejść.

Gdy szczypior kładzie się na ziemię to znaczy, że nadszedł czas zbioru cebuli.

Warzywo po zbiorach przechowuje się w chłodnym, przewiewnym i ciemnym miejscu, najlepiej w piwnicy lub garażu.

Cebula nie będzie gniła podczas przechowywania, jeżeli wysuszymy je po zebraniu.

Cebula jest smaczna i zdrowa, ale gdy trzeba ją obierać to brakuje chętnych. Powodem są łzy, które lecą nam z oczu i nad którymi nie możemy zapanować. Aby temu zapobiec należy obierać warzywo pod wodą.


Cebula - uprawa

Cebula - uprawa

Zawiera w sobie dużo olejów eterycznych i cukru, dodaje się ją do sałatek, warzyw oraz dań mięsnych, w tym kiełbasy. Zawiera w sobie witaminy: A, B1, B2 oraz C. Poza tym posiada w sobie, także wapń, błonnik oraz cynk. Cynk między innymi pomaga przy problemach z prostatą. Warzywo pomaga również obniżyć poziom cholesterolu, wzmacnia wytrzymałość naczyń krwionośnych, ułatwia trawienie i wspomaga leczenie przeziębienia. Działa także antybakteryjnie. Zalecana w trakcie leczenia infekcji wirusowych, szczególnie grypy. Osobom chorym na żylaki, okłady z cebuli przynoszą ulgę. Przyłożenie kawałka cebuli do miejsca, które ukąsił owad zmniejsza opuchliznę. Szczególnie dzieciom przynosi to sporą ulgę. Poza tym cebula wygładza cerę i pobudza wzrost włosów. Jest również idealnym lekarstwem na suchy kaszel. Dlatego warto się przemóc i zjeść surową cebulę. Jednak nie wszyscy mogą jadać to warzywo. Nie nadaje się dla osób, które mają chorą wątrobę i nerki.

Cebulę dzielimy na zwyczajną, wiosenną i szalotkę.

Cebula zwyczajna na ogół jest używana do smażenia i gotowania. Wzbogaca smak potraw, dodaje się ją do mięs i zup.

Cebula wiosenna jest wczesną odmianą, ma delikatny smak.

Szalotkę charakteryzują małe, wąskie cebule i łagodny smak, można ją dodawać do sałatek i kanapek.

Gdy posadzimy cebulę na miejscu, na którym gleba jest bogata w azot, to wyrośnie nam duży szczypiorek i mała cebulka. Zapobiec temu może posadzenie cebuli wraz z warzywami liściastymi.

 


Cebula przed zbiorami

Cebula przed zbiorami

Szczypiorek możemy mieć w domu codziennie, trzeba tylko włożyć cebule do słoika lub innego naczynia z wodą. Po kilku dniach wyrośnie nam szczypior. Możemy go obrywać i jeść z kanapką lub na surowo. W momencie, w którym z cebuli będziemy otrzymywać coraz mniej szczypioru powinniśmy zastąpić starą cebulę nową.
  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz