Kiedy siać i sadzić ogórki? Najlepszy termin i technika siewu

Jesteś tutaj:

Kiedy siać i sadzić ogórki? Najlepszy termin i technika siewu

3,4/5 (4880 ocen)

Ze względu na dużą wrażliwość na niskie temperatury ogórki są dość trudne w uprawie. Jeśli jednak dysponujemy inspektem, tunelem foliowym lub chociaż nasłonecznionym parapetem, możemy samodzielnie wyprodukować rozsadę dobrej jakości. Aby nasze wysiłki przyniosły sukces, niezbędna jest wiedza, kiedy siać ogórki, by po przesadzeniu do gruntu lub pod osłony dobrze się przyjęły.


Wymagania


Do wykiełkowania i wzrostu ogórek wymaga ciepła. Wschodów doczekamy się przy 16°C, a temperatura potrzebna do zrównoważonego wzrostu siewek wynosi 20-25°C. Jeśli jej wartość spadnie do 13°C, rozwój roślin ulegnie zahamowaniu. Dlatego w uprawie amatorskiej lepsze rezultaty niż siew do gruntu daje produkcja ogórków z rozsady. Nasiona na rozsadę wysiewa się do przepuszczalnego i nieprzesychającego podłoża (np. substratu torfowego). Po wykształceniu liści siewki wymagają gleby przewiewnej, ciepłej i wilgotnej, o odczynie w granicach 6,0-7,2  pH.


Przygotowanie gleby


Przygotowanie podłoża pod wysiew bądź sadzenie ogórków polega na starannej mechanicznej uprawie gleby, połączonej albo z rozrzuceniem kompostu lub obornika, albo z wysianiem i przyoraniem nawozów zielonych (np. gryka, gorczyca, łubin). Wszystkie prace przygotowawcze wykonujemy jesienią w roku poprzedzającym uprawę ogórków. Jeśli gleba jest uboga w makroelementy, warto dodatkowo wzbogacić ją fosforem (35-45 g/10 m2) i potasem (165-200 g/10 m2). Wiosną konieczne może okazać się zastosowanie azotu w ilości 10-15 g/10 m2, z czego tylko połowę rozkładamy przed siewem ogórków. Pozostałą częścią, podzieloną na dwie dawki, zasilamy naszą uprawę dopiero gdy rośliny rozwiną pierwsze dwa liście i gdy rozpoczną kwitnienie.


Siew do gruntu


Przed siewem należy koniecznie zaprawić nasiona przeciwko szkodnikom i chorobom grzybowym.

Okres odpowiedni na wysiew ogórków do gruntu przypada na drugą połowę maja i pierwszą połowę czerwca, gdy średnia temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie 15-16°C. Polecana rozstawa wynosi 80 x 100 cm dla ogórków gruntowych i 50-80 x 100 cm w przypadku odmian pnących. Nasiona wysiewa się do wilgotnej gleby na głębokości ok. 2 cm, pojedynczo lub w gniazdach po 2-3 sztuki.

Rozsada ogórków

Rozsada ogórków


Produkcja rozsady


Rozsadę ogórków zakładamy już w drugiej połowie kwietnia. Nasiona do jej produkcji wysiewamy do doniczek torfowych lub ceramicznych o średnicy 6-10 cm, na głębokości 1 cm. Nie siejemy więcej niż 2 nasiona do jednego pojemnika, ponieważ ogórki nie znoszą pikowania. Po pojawieniu się liścieni zwiększamy roślinom dostęp do światła i dbamy, by podłoże było stale wilgotne. Aby zapewnić siewkom optymalne warunki wzrostu, należy zatroszczyć się o odpowiednią wysokość temperatury – za dnia powinna wynosić 20-25°C, w nocy zaś nie może spaść poniżej 16°C. Takie warunki najłatwiej uzyskać w szklarni, inspekcie lub tunelu foliowym. Ogórki przesadzamy, gdy rozwiną 2-3 liście właściwe i osiągną 15-30 cm wysokości, ale nie wcześniej niż w trzeciej dekadzie maja. Należy przenieść je do gruntu razem z  doniczką lub z bryłką ziemi. Przed wysadzeniem siewek należy je zahartować. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz