Jakie nasiona ogórków kupić, aby uzyskać duży plon? Sprawdź!

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona ogórków kupić, aby uzyskać duży plon? Sprawdź!

3,4/5 (691 ocen)

Aby zebrać obfity plon surowca idealnego na przetwory, wybierz właściwe nasiona ogórków. Na polskim rynku można znaleźć szeroki wybór ich odmian – czy wiesz, że różnią się nie tylko rodzajem i zastosowaniem owoców, ale również typem wzrostu oraz wymaganiami środowiskowymi? Podpowiadamy jak kupić nasiona ogórków idealne do Twoich celów, zdradzamy tajniki ich pozyskiwania i objaśniamy zasady siewu oraz produkcji rozsady.


Cenione odmiany


Rośliny ogórków wybijają z reguły dość silnie, przyjmując pokrój krzaczasty bądź – częściej – płożący. Przedstawiciele tej drugiej grupy wykształcają wiotkie pędy boczne i mocne wąsy czepne, dlatego nadają się do prowadzenia przy sznurkach, rozpiętych pionowo pod osłonami. Do uprawy szklarniowej wybierajmy zawsze odmiany partenokarpiczne, czyli samopylne. Do gruntu można natomiast wysadzać tylko ogórki odporne na warunki stresogenne, zwłaszcza dobowe wahania temperatury – producenci umieszczają informacje na temat zalecanych systemów uprawy na opakowaniach nasion. Pamiętajmy też, że okazy obcopylne do obfitego plonowania wymagają pomocy zapylaczy, z niedostatecznie zapylonych kwiatów powstają bowiem zniekształcone, bezwartościowe owoce.

Odmiany ogórków pod względem zastosowania owoców dzielimy na sałatkowe, np. Olimp F1, Delicius, Iwa, Tessa F1 czy Skierniewicki, korniszonowe, takie jak Anulka F1, Cornichon de Paris i Tytus F1 oraz konserwowe – Aladyn F1, Bolko F1, Edmar F1, Chrobry F1, Krak F1, Polan F1, Kmicic F1, w tym szczególnie polecane do kwaszenia – Sander F1, Śremski F1, Julian F1 i Andrus F1.


Jak wyglądają nasiona ogórków?


Nasiona ogórków przybierają kształt eliptyczny i są silnie spłaszczone, o wyraźnie zaznaczonej, lekko wypukłej krawędzi. W zależności od odmiany osiągają od 7 do 16 mm długości. Przyjmują przy tym kolor biały do jasnożółtego – nasiona o odcieniu szarawym najlepiej od razu zniszczyć, ponieważ nie wykiełkują. Pojedyncza jagoda wysokiej jakości zawiera od 100 do 400 w pełni wykształconych nasion. Najmniej wydają ich ogórki długoowocowe, czyli znane odmiany sałatkowe, oraz odmiany samopylne. Masa 1000 nasion wynosi 16-34 g.


Uprawa ogórków na nasiona


W celu pozyskania ogórków na nasiona stosuje się dwie metody uprawy: polową – wtedy sadzi się naprzemiennie po 6 rzędów roślin matecznych i 2 rzędy roślin ojcowskich, a na terenie plantacji stawia się pnie pszczele, by zapewnić efektywne zapylanie. Po zawiązaniu owoców okazy ojcowskie należy usunąć. Przy produkcji nasion odmian szklarniowych proporcja liczby rzędów roślin matecznych do liczby rzędów okazów ojcowskich wynosi 3:1. Ogórki od których oczekuje się kwiatów męskich należy opryskać azotanem srebra, a po udanym zapyleniu – zniszczyć. W taki sposób pozyskuje się nasiona cennych, odpornych i plennych mieszańców heterozyjnych. Z 1 ha pola można zebrać od 100 do 600 kg nasion, natomiast z jednego tunelu o standardowej powierzchni 180 m2 – średnio 10-30 kg nasion.


Zbiór nasion


Owoce, które mają dostarczyć nam materiał siewny, należy zerwać, gdy osiągną dojrzałość zbiorczą. Ta faza rozwoju przypada zazwyczaj na przełom sierpnia i września (w przypadku odmian sadzonych w polu) lub na 7.-8. tydzień po zapyleniu (u odmian szklarniowych). Po zbiorze jagody odkłada się na ok. 2 tygodnie – w tzw. procesie leżakowania nasiona uzyskują jeszcze lepszą jakość. Pilnujmy, by temperatura pomieszczenia, w którym przechowujemy ogórki, nie była zbyt wysoka, w przeciwnym razie nasiona mogą zacząć kiełkować. Po zakończonym leżakowaniu owoce rozcina się i wybiera z nich miąższ, który następnie poddaje się fermentacji w temperaturze 20°C. Proces ten trwa 4-5 dni. Kolejny krok to płukanie materiału siewnego na sitach w celu oczyszczenia go z resztek miąższu. Ostatni etap produkcji polega na suszeniu nasion w temperaturze ok. 30-35°C. To kluczowy moment, ponieważ aby materiał siewny uzyskał wysoką jakość, musi zawierać nie więcej niż 8% wody. Właściwie spreparowane nasiona zachowują przydatność do siewu przez okres minimum 5 lat.


Gdzie i kiedy wysiewać nasiona ogórków?


Przygotowując się do uprawy ogórka należy pamiętać, że gatunek ten lubi światło, ciepło i potrzebuje dużo wody, zwłaszcza w okresie wzrostu roślin i owoców. Ogórki można pozyskiwać z siewu nasion do gruntu lub z rozsady. Ta pierwsza metoda jest polecana w przypadku odmian gruntowych (m.in. Anulka F1, Chrobry F1, Krak F1, Polan F1). Siew przeprowadza się najwcześniej w trzeciej dekadzie maja, po ostatnich przymrozkach, a najpóźniej na początku czerwca. Nasiona umieszczamy na głębokości 2-3 cm, co 8-10 cm, w rzędach oddalonych od siebie o 1,3-1,5 m. Polecany jest również siew gniazdowy po 2-3 sztuki do dołków, wykopanych co 30 cm. Uprawę gruntową warto po nawodnieniu okryć folią perforowaną, którą zdejmuje się po wykształceniu przez siewki 4 liści właściwych.

Jeśli chcemy posadzić ogórki w szklarni bądź tunelu albo uzyskać plony z gruntu nawet o 2 tygodnie wcześniej, możemy wyprodukować rozsadę w inspekcie lub miniszklarence. W tym systemie nasiona wysiewamy już w połowie kwietnia, najlepiej pojedynczo do doniczek produkcyjnych o średnicy 8-10 cm albo na palety rozsadowe, na głębokość 0,5-1,5 cm. Siewki ogórków są delikatne i nie lubią przesadzania, dlatego warto zaopatrzyć się w doniczki torfowe albo krążki z podłoża kokosowego. Młode okazy rosnące w pojemnikach z naturalnego tworzywa można posadzić na miejsce docelowe razem z nimi, a ekologiczne doniczki po rozłożeniu się dodatkowo użyźnią glebę. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz