Uprawa ogórków

Jesteś tutaj:

Uprawa ogórków

3,2/5 (278 ocen)

Ogórki pochodzą z Azji. W Polsce uprawiamy je przede wszystkim na działkach i w przydomowych warzywniakach.

Warzywa można uprawiać w gruncie, pod folią, albo w inspekcie. Warzywa rosnąc pod osłonami mają zapewnione dużo potrzebnego ciepła, jednak musimy pamiętać, ze przegrzanie czy zbyt duszne powietrze też nie jest dla ogórków dobre, dlatego folię i inspekt trzeba wietrzyć i okrywać przed nadmiarem słońca.


Uprawa ogórków


Aby warzywa dobrze rosły potrzebują ciepłego stanowiska, dużo wody oraz ziemię bogatą w składniki pokarmowe, w tym próchnicę. W czasie suszy trzeba je obficie podlewać, nawet kilka razy w tygodniu.

Nie powinno się jednak podlewać roślin za mocno i za często na początku ich wzrostu. Przy podlewaniu nie należy też używać zimnej wody. Powinna być odstała, najlepiej jak wlejemy ją do konewki lub innego pojemnika i pozwolimy postać parę godzin na podwórku, w ciepły letni dzień. Wtedy woda uzyska temperaturę pokojową i będzie się nadawała do podlewania roślin.

Ogórki powinny rosnąć na słonecznym stanowisku, które jest bezwietrzne i znajduje się na południowej stronie ogrodu lub pola. Warzywa najlepiej się udają na podwyższonych grządkach. Zanim zaczniemy uprawiać ogórki należy wzbogacić podłoże, w którym będą rosły warzywa kompostem lub obornikiem. Warto, także opryskać ogórki wyciągiem ze skrzypu i pokrzyw.

Ogórków nie należy sadzić obok pomidorów oraz ziemniaków. Warto natomiast posadzić warzywo przy sałacie, czosnku, grochu, selerze oraz fasoli.

Ogórki - kwitnienie

Ogórki - kwitnienie

Wśród ogórków najpopularniejsze są odmiany konserwowe i sałatowe

Warzywa możemy rozmnażać z nasion lub rozsad. Nasiona ogórków siejemy do ziemi po piętnastym maja, w momencie, gdy ziemia jest odpowiednio ciepła i nie ma szans na nocne przymrozki.

Ogórki dzielmy na odmiany gruntowe oraz szklarniowe.

Ogórki gruntowe to warzywa, które nie są długie i mają wiele nasion oraz przeznacza się je przede wszystkim na przetwory. Charakteryzuje je grubsza skóra.

Jeżeli chodzi o odmiany szklarniowe to warzywa są długie i jada je się na surowo. Składają się one z małej ilości nasion. Maja delikatną oraz cienką skórkę. Dlatego można je jeść ze skórą, zresztą tak są podawane w restauracjach.

Uprawiając ogórki nie należy siać ich w zasolonej glebie oraz nawozić kurzym nawozem nie rozcieńczając go.

Ogórki zbieramy w sierpniu. Gdy to zrobimy usuwamy z pola liście, dlatego, że mogą przenosić choroby oraz szkodniki. Liście należy spalić, albo wyrzucić do kosza. Pod żadnym pozorem nie wolno położyć ich na kompost oraz wykorzystać jako nawóz.

Nie warto, także zbierać do jedzenia żółtych dużych ogórków, ponieważ są one przejrzałe i nie smaczne. Są za to idealne na nasiona.

Uprawy ogórków najczęściej atakuje mączniak rzekomy.

Ogórki

Ogórki


Zastosowanie ogórków

Ogórki można zakisić, zakonserwować, dodać do sałatki, czy zrobić z nich zupę.

Wiele osób najbardziej lubi mizerię, ogórki ze śmietaną, które są idealnym dodatkiem do obiadu, szczególnie dobrze smakują ze schabowym, trzeba tylko uważać, aby ogórków za mocno nie posolić. Ogórek działa także jako „maseczka na twarz”, plasterki warzywa łagodzą podrażnienia, wybielają buzię oraz wygładzają zmarszczki. Położone na twarzy są dla niej miłym orzeźwieniem, powinny być lekko schłodzone, warto je na chwilę wsadzić do lodówki. Ogórek pomaga, także w procesie odchudzania, orzeźwia i gasi pragnienie. Warzywo ma małą ilość wartości odżywczych. Trochę „witamin” znajduje się w ogórkach kiszonych. Pod warunkiem, że wyjmujemy je ze słoika widelcem, a nie ręką. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz