Odmiany ogórków gruntowych i szklarniowych

Jesteś tutaj:

Odmiany ogórków gruntowych i szklarniowych

3,3/5 (267 ocen)

Ogórki obok pomidorów są jednymi z najbardziej lubianych warzyw w Polsce. Chętnie sadzi się je w ogrodach i na działkach, chociaż ich wymagania są dość wysokie, a uprawa nie należy do najłatwiejszych.


Wymagania uprawowe


Ogórki, należące do rodziny dyniowatych, są roślinami ciepłolubnymi i światłożądnymi. Powinny być uprawiane na stanowisku słonecznym i osłoniętym od wiatru oraz na żyznych, próchniczych, ciepłych i umiarkowanie wilgotnych glebach, których odczyn zbliżony jest do obojętnego. Nie lubią nadmiaru wilgoci, ale też źle znoszą przesuszenie. Należy też pamiętać, że rośliny są wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury i nie tolerują nawet najmniejszych przymrozków. Z tego względu najlepiej jest uprawiać je z rozsady, wysadzanej do gruntu po 15.V (lepszej jakości sadzonki, większa kontrola nad ilością roślin) lub z siewu wprost do gruntu prowadzonego również po tym terminie. Aby ułatwić sobie zabiegi pielęgnacyjne i podnieść temperaturę podłoża, zagony przeznaczone pod uprawę ogórków, dobrze jest wyłożyć czarną, przepuszczalną folią ogrodniczą lub włókniną, które nie tylko zapobiegną rozwojowi chwastów i utracie wilgoci, ale też odizolują owoce od podłoża, przez co będą one mniej podatne na zagniwanie. Uprawiając ogórki musimy mieć również na uwadze ich dużą wrażliwość na choroby, szczególnie pochodzenia grzybowego. Z tego względu należy zawsze pamiętać o zmianowaniu i nie sadzić ogórków nawet przez 3 lata na stanowisku wcześniej zajmowanym przez rośliny dyniowate (np. ogórki, dynie, cukinie, patisony). Dobrym sąsiedztwem dla ogórka są natomiast: koper, groch, fasola, burak oraz kapusta.

Dobór odmian


Dla powodzenia uprawy są jednak ważne nie tylko warunki, jakie zapewnimy ogórkom, ale również właściwie dobrane odmiany. Najważniejszymi kryteriami wyboru odmian jest ich odporność na choroby, plenność oraz sposób uprawy (gruntowe lub szklarniowe). Poza tym należy też wziąć pod uwagę przeznaczenie ogórków. Inne odmiany będą polecane do kiszenia, inne do konserwowania, a jeszcze inne nadają się na sałatki. Dobrze jest również decydować się na odmiany polskie, gdyż lepiej radzą sobie z warunkami klimatycznymi panującymi w naszym kraju.

Ogórki gruntowe

Ogórki gruntowe


Ogórki gruntowe


Wśród odmian ogórków gruntowych, odpornych na większość typowych chorób dyniowatych, (mączniaka prawdziwego i rzekomego, parcha dyniowatych, kanciasta plamistość) znajduje się wiele mieszańców oznaczonych symbolem F1oraz odmian polskich. Większość z nich jest również odporna na przedwczesne żółknięcie owoców i pozbawiona charakterystycznej goryczki.

Do uprawy poleca się szczególnie:

owoce przeznaczone do kiszenia: Borus F1 (średnio wczesna, ciemnozielone, kształtne, dość pękate owoce, z małymi brodawkami), Julian F1 (średnio późna, owoce zielone ze smugami, kształtne)

- owoce przeznaczone do konserwowania: Atals F1(wczesna, owoce kształtne, posiadające niewielkie brodawki z białymi kolcami), Chrobry (wczesna, plenna, owoce zielone, kształtne, o niewielkiej ilości małych brodawek), Kmicic (plenna, owoce smukłe, zielone, z małymi brodawkami), Śremianin (bardzo wczesna, owoce kształtne z grubymi brodawkami), Prymus F1(plenny, o regularnych, średniej wielkości owocach, posiadających wyraźne brodawki), Izyd F1 (plenna, długoowocująca, owoce ciemnozielone z małą ilością niewielkich brodawek)

- owoce przeznaczone na korniszony: Anulka F1 (średnio wczesna, plenna, owoce krótkie, jasnozielone, z małymi brodawkami), Rufus F1 (średnio wczesna, owoce drobne, kształtne, z dużą ilością drobnych brodawek), Tytus F1 (średnio wczesna, plenna, owoce krótkie, zielone z niewielką ilością brodawek) czytaj dalej...

Koniecznie zobacz