Jak uprawiać fasolę?

Jesteś tutaj:

Jak uprawiać fasolę?

3,4/5 (101 ocen)

Nic nie smakuje tak dobrze, jak warzywa i owoce zebrane z własnej działki. Dlatego wiosną każdego roku, chętnie planujemy uprawę ulubionych gatunków roślin użytkowych, wśród których szczególną grupę stanowią warzywa. W naszym klimacie większość z nich to rośliny jednoroczne, dlatego w każdym sezonie letnim, możemy uprawiać inne ich rodzaje lub odmiany, w zależności od naszych gustów i upodobań.


Wartości odżywcze


Wśród najchętniej uprawianych warzyw, ważne miejsce z pewnością zajmuje fasola (Phaseolus). To dobrze, gdyż to bardzo wartościowe warzywo, posiadające dużo substancji odżywczych, w tym przede wszystkim cennego białka (ok. 23%) oraz błonnika (ok. 15g w 100g.), charakteryzujące się jednocześnie niską wartością energetyczną (42 kcl/100g.) Jest też bogate w witaminy z grupy B, a także sole mineralne (fosfor, magnez, potas, wapń). Regularne spożywanie fasoli przyczynia się do obniżenia złego cholesterolu i uregulowania poziomu cukru we krwi. Jest polecane również osobom cierpiącym na nadkwasotę żołądka, gdyż roślina posiada właściwości zasadotwórcze i odkwaszające.


Wykorzystanie w kuchni


W polskiej kuchni warzywo to ma szerokie zastosowanie. Fasola strąkowa smakuje znakomicie jako jarzynka, podana z roztopionym masłem i tartą bułką, ale można z niej przyrządzać również zupy, sałatki czy zapiekanki. Strąki fasolki szparagowej często są ważnym składnikiem dań przyrządzanych na sposób chiński lub meksykański. Bardzo dobrze nadają się też do zamrażania oraz konserwowania. Suche nasiona fasoli są podstawowym składnikiem popularnej fasolki po bretońsku. Należy tylko pamiętać, że tego warzywa nie powinno się spożywać na surowo, gdyż strąki zawierają substancje toksyczne, które ulegają rozkładowi dopiero podczas obróbki termicznej.

Fasola

Fasola

Warunki uprawowe


Fasola to ok. 30 gatunków roślin, należących do rodziny bobowatych, mimo to w Polsce znaczenie hodowlane mają tylko dwa z nich: fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus) oraz fasola zwyczajna (Phaseolus vulgaris). Posiadają one jednak tak duże zróżnicowanie odmianowe, że dają wystarczająco wiele możliwości uprawowych. Są tu zarówno rośliny karłowe jak i bardzo wysokie, uprawiane dla smakowitych strąków (f. zwyczajna), dużych nasion (odmiany f. wielokwiatowej) lub jako dekoracyjne pnącza. Ich uprawa nie jest trudna, jeśli oczywiście zapewnimy im właściwe warunki środowiskowe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz