Nasiona fasoli do siewu - to warto wiedzieć

Jesteś tutaj:

Nasiona fasoli do siewu - to warto wiedzieć

3,4/5 (114 ocen)

Każdy ogrodnik wie, że niełatwo znaleźć dobre nasiona fasoli do siewu. Jak wybrać odmianę, która spełni nasze oczekiwania, i ile trzeba zapłacić za wysokiej jakości materiał siewny? Jakie czynniki decydują o zdolności kiełkowania nasion i jak przebiega proces ich produkcji od siewu do pakowania w torebki? Odpowiedzi znajdziesz u nas!


Ogólna charakterystyka nasion fasoli do siewu


Fasola zwykła (Phaseolus vulgaris L.) wywodzi się z rozległej rodziny bobowatych i jest gatunkiem jednorocznym, samopłodnym. Wytwarza sztywne bądź wiotkie łodygi o długości od 60 do nawet 300 cm, w zależności od odmiany. W kątach liści zawiązują się grona kwiatów motylkowych, z których powstają owoce – strąki. Mogą one być płaskie bądź okrągłe na przekroju, mieć kształt prosty lub lekko zakrzywiony i kolor żółty, zielony, fioletowy, a nawet biało-czerwony. Każdy owoc mieści w sobie kilka nasion, zazwyczaj od 2 do 8. Bezbielmowe nasiona przybierają zróżnicowane kolory i kształty, choć zazwyczaj są jajowate, kuliste, jajowato-kuliste lub nerkowate. Znacząco różnią się także wielkością, masę 1000 nasion określa się więc na 150-1500 g w zależności od odmiany. Maksymalna wilgotność materiału siewnego wysokiej jakości wynosi 17%, zdolność kiełkowania – 80%, czystość analityczna zaś – 99%. Dobre nasiona powinny być wyrównane pod względem formy i wielkości, zaleca się też sprawdzić, czy nie trafiają się wśród nich połówki i okazy o naruszonej okrywie, które prawdopodobnie wcale nie wykiełkują.


Uprawa fasoli w celu pozyskania nasion do siewu


Uprawiane w Polsce odmiany fasoli można podzielić na dwie grupy. W pierwszej znajdzie się fasola szparagowa, wykształcająca strąki o mięsistych ściankach pozbawionych włókien, w drugiej – fasola na suche nasiona, w której strąkach znajdują się duże ilości niejadalnych, twardych włókien. Obie te grupy mają jednakowe wymagania środowiskowe. Pod plantacje nasienne wybiera się zatem miejsca słoneczne i osłonięte od silnego wiatru, z szybko nagrzewającą się glebą średnio zwięzłą o umiarkowanej pojemności wodnej i odczynie 6,5-7,8 pH. Pole powinno być oddalone od upraw innych odmian fasoli o minimum 50 m, a od plantacji fasoli wielkokwiatowej – o 200 m. Fasola przynosi najlepsze plony uprawiana w drugim roku po oborniku, nawożona i regularnie nawadniania. Siew nasion wprost do gruntu przeprowadza się w maju, na głębokość 3-5 cm w rzędach wytyczonych co ok. 50 cm, a siewki poddaje się selekcji.


Zbiór nasion i przygotowanie do obrotu


Do zbioru strąków przystępuje się od ostatniej dekady sierpnia do drugiej dekady września. Nasiona fasoli szparagowej zbiera się, gdy ich powierzchnia ulega pomarszczeniu. Na mniejszych plantacjach możliwy jest ręczny zbiór strąków, który znacząco minimalizuje straty w nasionach, na większych natomiast używa się kombajnu. Warto zaznaczyć, że omłot kombajnem jest bardziej opłacalny w przypadku fasoli o strąkach z pergaminową wyściółką, uprawianej na suche nasiona. Ważna jest też wilgotność materiału siewnego – nasiona o wilgotności powyżej 26% są podatne na zgniecenie. Po omłocie i wyczyszczeniu na wialni materiał dodatkowo dosusza się do poziomu wilgotności 10-12% i pakuje do torebek.


Najlepsze odmiany fasoli i orientacyjne ceny ich nasion


Polski rynek obfituje w interesujące odmiany fasoli. Z fasoli szparagowej warto polecić zielonostrąkowe Dakotę, Malwinę, Grację, Wenę, Cropper Teepee i Amelię Zieloną, dostępne w cenie 2,80-3,50 zł za 50 g. Ostatnie cztery z nich cechują się pokrojem karłowym, co ułatwia ich uprawę i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Do plennych odmian żółtostrąkowych zaliczamy Polkę, wczesną Erlę, Złotą Saxę i szczególnie popularne, karłowe odmiany Supernano Giallo, Furora Polana, Tara, Basta czy Goldstern, dostępne w cenie 2,60-6,00 zł za 50 g nasion. Niektóre z nowszych odmian sprzedawane są w opakowaniach o mniejszej gramaturze – 25-30 g zamiast standardowych 50 g, dlatego dokonując zakupu należy szukać informacji o ilości nasion w torebce. Najdroższe na polskim rynku są odmiany fasoli szparagowej typu Mamut oraz odmiany wykształcające fioletowe strąki – decydując się na ich zakup zapłacimy nawet 4,50-7,00 zł za 50 g nasion. Fasola na suche nasiona, np. popularna Igołomska czy Kontra, kosztuje z kolei średnio 2,50-5,00 zł za 50 g.

Dobre nasiona fasoli do siewu do nabycia tutaj

Literatura:

1. Mój ogród, red. D. Jóźwik, Warszawa 1993, s. 370.
2. Żuradzka I., Fasola zwykła [w:] Nasiennictwo, t. 2, red. K.W. Duczmal i H. Tucholska, Poznań 2000, s. 179-183
3. Dobrakowska-Kopecka Z., Fasola zwykła [w:] Uprawa warzyw w polu, red. H. Skąpski, B. Dąbrowska, Warszawa 1994, s.

244-248, 254.  
Autor: Małgorzata Długosz

 

Koniecznie zobacz