Jakie nasiona pomidorów są najlepsze? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona pomidorów są najlepsze? Odpowiadamy!

3,5/5 (295 ocen)

Nasiona pomidorów dobrej jakości pozwolą Ci uzyskać zadowalający plon wyśmienitych owoców, doskonałych do spożycia na surowo oraz do produkcji przetworów. Dowiedz się wszystkiego na temat nasion pomidorów – jak wyglądają, jakimi metodami się je pozyskuje oraz kiedy i w jaki sposób należy je wysiewać? Zdradzamy też informacje na temat najpopularniejszych w Polsce odmian pomidorów i podpowiadamy, ile wynoszą ceny ich nasion.


Cenione odmiany


Odmiany pomidorów dzielimy na samokończące i o wzroście ciągłym. Te pierwsze nie potrzebują przycinania ani palikowania, w drugiej grupie znajdują się natomiast pomidory silnie rosnące o wiotkich pędach, wymagające tych zabiegów. Sztywnołodygowe odmiany, które obywają się bez cięcia, to m.in. Kmicic, Betalux i Antares. Wśród pomidorów o ciągłym typie wzrostu, przeznaczonych do prowadzenia przy podporach, warto wyróżnić np. Barona, Krakusa, Złotego Ożarowskiego o żółtych owocach i Faworyta oraz Jantara, czyli odmiany polecane do sadzenia w polu. Biorąc pod uwagę typ owoców należy zaznaczyć, że największą popularnością w uprawie amatorskiej cieszą się pomidory Bawole Serce, Malinowy Olbrzym oraz Malinowy Ożarowski. Odmiany te wydają dorodne, mięsiste owoce o małych gniazdach nasiennych, cienkiej skórce i wybitnych walorach smakowych. Lubiane są także pomidory o drobnych, słodkich owocach typu cherry, m.in. Black Cherry, Pokusa, Venus, Maskotka, Malinowy Kapturek czy Ildi.

W kwestii łatwości uprawy i obfitości owocowania prym wiodą heterozyjne odmiany pomidorów, oznaczane przez producentów symbolem F1. Cechują się one większą plennością i lepszą jakością jagód, które są dorodniejsze, słodsze i bogatsze w witaminy, minerały oraz inne składniki pokarmowe. Nasiona mieszańców F1 liczniej kiełkują, a rośliny wykazują lepszą zdrowotność i odporność na mniej korzystne warunki uprawy. Do popularnych odmian z tej grupy zaliczają się m.in. szklarniowy Tukan F1, polecany pod osłony Rambozo F1 i karłowy Balkoni Red F1.


Jak wyglądają nasiona pomidorów?


Nasiona pomidorów są bardzo drobne – przyjmują spłaszczony, nerkowaty kształt i mają po 3-4 mm długości, średnio do 2,5 mm szerokości i zaledwie 0,3-0,6 mm grubości. Ich powierzchnię pokrywają nieznacznie odstające brodawki i krótkie włoski, przez co z daleka wyglądają na pomarszczone. Przybierają przy tym kolor żółtawy do jasnobrązowego.

Masa 1000 nasion pomidora waha się w zależności od odmiany między 2,7 a 3,3 g, 1 g z kolei zawiera od 300 do 500 nasion.


Uprawa pomidorów na nasiona


W naszym klimacie pomidory prowadzi się pod osłonami z folii, w szklarniach lub w polu. Popularne w uprawie amatorskiej są także odmiany drobnoowocowe, sadzone często w doniczkach. Dorodne owoce z nasionami wysokiej jakości pozyskuje się na glebach zasobnych w materię organiczną, cechujących się dobrą pojemnością wodną i przepuszczalnością. Podłoże powinno szybko się nagrzewać i mieć odczyn poniżej 5,5 pH. Rośliny wymagają regularnego, obfitego nawadniania i zbilansowanego nawożenia. Plon nasion może być bardzo zróżnicowany, ściśle bowiem wiąże się z jakością warunków środowiskowych, i wynosi od kilkunastu do nawet 200 kg nasion o kiełkowalności powyżej 75% z 1 ha.


Zbiór nasion


Aby pozyskać z pomidorów wartościowe nasiona, należy zebrać owoce gdy tylko dojrzeją i je wydrążyć, a następnie przetrzeć miąższ przez sitko. Powstałą w ten sposób masę pozostawia się na dwie doby w temperaturze pokojowej, by zaszło zjawisko fermentacji. W produkcji handlowej nasiona są następnie odkażane kwasem solnym. Po zakończeniu tego procesu materiał siewny dokładnie się płucze i suszy w słońcu, np. na płótnie, rozciągniętym na stelażu. Pozyskane w ten sposób nasiona pomidorów utrzymują zdolność kiełkowania przez okres 5-7 lat, jeśli tylko są przechowywane w suchym i chłodnym pomieszczeniu.


Gdzie i kiedy wysiać nasiona pomidorów?


W naszym klimacie pomidory uprawia się wyłącznie z rozsady. Nasiona wysiewamy w ostatniej dekadzie marca lub w pierwszej dekadzie kwietnia na tacki rozsadowe, do wielodoniczek albo doniczek torfowych. Warto zainwestować w specjalne, przepuszczalne podłoże do siewu nasion, wolne od patogenów. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy samodzielnie sporządzić mieszankę odkwaszonego torfu, rozdrobnionego obornika, gliny, zmielonej kory sosnowej i piasku, a następnie odkazić ją termicznie parą wodną. Warto dodać do podłoża hydrożel, który znacząco poprawi jego pojemność wodną. Materiał siewny rozmieszczamy w rządkach wytyczonych co 5 cm i przykrywamy warstewką podłoża grubą na 0,5 cm, a następnie nawadniamy metodą kropelkową i osłaniamy folią bądź szkłem.


Kiełkowanie nasion i wysadzanie rozsady


Nasiona pomidorów kiełkują w temperaturze 25°C po 5-7 dniach od siewu. W okresie wzrostu siewki wymagają utrzymywania stałego poziomu wilgotności oraz temperatury w granicach 16-18°C za dnia i 14-17°C w nocy. Do osobnych doniczek wysadza się je po wykształceniu jednego liścia właściwego, a na miejsce docelowe – po 15. maja, po uprzednim zahartowaniu. Odmiany wiotkołodygowe sadzimy przy palikach, w odstępach wynoszących 70-80 cm, sztywnołodygowe zaś – co 60-70 cm. Odległości między roślinami w rzędzie powinny wynosić odpowiednio 40-50 cm bądź 30-40 cm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz