Jakie nasiona pomidorów koktajlowych kupić? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie nasiona pomidorów koktajlowych kupić? Zobacz!

3,5/5 (99 ocen)

Nasiona pomidorów koktajlowych (cherry) wysokiej jakości to znakomity wstęp do warzywnika na balkonie, tarasie lub grządce. Miniaturowe owoce, zebrane z niskich, silnie skupionych krzaczków, łatwych w pielęgnacji, mają słodki smak i stanowią wyśmienity dodatek do sałatek oraz zdrową przekąskę. Podpowiadamy, który materiał siewny wybrać, by cieszyć się niezawodnym plonowaniem, i gdzie można go kupić. Zdradzamy też ceny nasion pomidorów koktajlowych najpopularniejszych odmian.


Charakterystyka materiału siewnego


Pomidory koktajlowe (Lycopersicon esculentum) wykształcają płaskie, jasnobrązowe lub żółtawe nasiona o długości 2,5-3 mm i szerokości do 2 mm. Przybierają one jajowaty, a w zasadzie łezkowaty kształt, z jednej strony są bowiem nieznacznie zaostrzone. Pod wieloma względami przypominają materiał siewny odmian o dużych owocach. Masa tysiąca nasion wynosi 2,7-3 g. Polskie prawo reguluje ponadto cechy jakościowe nasion pomidorów, dopuszczonych do obrotu. Zgodnie z wytycznymi wysokiej klasy materiał siewny ma mieć czystość analityczną wynoszącą przynajmniej 98% (czyli musi być wolny od nasion innych roślin oraz zanieczyszczeń innego typu) i zdolność kiełkowania minimum 75%. Do przechowywania i sprzedaży nadają się tylko te nasiona pomidorów koktajlowych, które zostały dosuszone do poziomu wilgotności 9%.


Gdzie kupić nasiona pomidorów koktajlowych?


Drobne pomidorki typu cherry są obecnie bardzo popularne i lubiane, dlatego ich nasiona znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym. Szeroki wybór odmian o owocach różnych kolorów i kształtów oferują zarówno stacjonarne centra ogrodnicze, jak i sklepy internetowe. Polecamy kupować materiał siewny w paczkach z oznaczeniem producenta, wtedy bowiem mamy gwarancję, że nabywamy towar z wyspecjalizowanej plantacji nasiennej, prawidłowo przygotowany do obrotu. Należy też sprawdzić datę przydatności nasion do siewu, którą producent ma obowiązek umieścić na opakowaniu wraz z gramaturą (czyli ilością materiału, znajdującego się w paczce). Jeśli zatem dokonujemy zakupu przez internet, bez oglądania produktu, sprawdźmy, czy sprzedawca zamieścił dane na temat gramatury w swojej ofercie – tylko wtedy będziemy wiedzieć, jakiej ilości nasion dotyczy cena i czy zakup się opłaci.


Przegląd odmian i cen nasion pomidorów koktajlowych


Asortyment nasion pomidorów koktajlowych jest bardzo rozległy. Zwolennicy klasyki mogą zdecydować się na siew plennych, sprawdzonych odmian Maskotka, Koralik, Idyll, Balkoni Red F1, Pokusa, Malinowy Kapturek lub Cherrola F1 o drobnych, kulistych, czerwonych owocach. Do interesujących nowości zaliczają się żółtoowocowe Aztek, Venus, Mirabell o kulistych jagodach oraz Ildi, wytwarzający owoce wydłużone. Większość z wymienionych pomidorów koktajlowych cechuje się krzaczastym pokrojem i ograniczonym, karłowym wzrostem, dlatego ich nasiona można wysiewać do doniczek, by prowadzić uprawę na balkonie, tarasie czy nawet kuchennym parapecie. Najwięcej zapłacimy za odmiany heterozyjne, oznaczone symbolem F1. Wyrosną z nich okazy obdarzone wyjątkowym wigorem, bardzo plenne, o owocach szczególnie słodkich i dorodnych. 0,1 g nasion pomidorów Balkoni Red F1 i Cherrola F1 kosztuje 4,80-5,50 zł. Tańszy jest materiał siewny popularnych odmian czerwonoowocowych – za opakowanie 0,5 g zapłacimy od 2,90 do 3,50 zł. Nasiona roślin o żółtych owocach kosztują natomiast po 3,20-4,00 zł za 0,2-0,3 g.

Duży wybór nasion pomidorów znajdziesz w tym sklepie

Literatura:

1. Skąpski H., Pyzik T., Pomidor [w:] Uprawa warzyw w polu, red. H. Skąpski, B. Dąbrowska, Warszawa 1994, s. 128-136, 141-142.
2. Narkiewicz M., Baby boom, „Magnolia”, nr 8/2014, s. 34-35.
3. Niemirowicz-Szczytt K., Pomidor [w:] Nasiennictwo, t. 2, red. K.W. Duczmal i H. Tucholska, Poznań 2000, s. 234-238.

Autor: Małgorzata Lasota

Koniecznie zobacz