Sadzonki pustynnika, czyli bujne kwiaty na suche i słoneczne miejsca

Jesteś tutaj:

Sadzonki pustynnika, czyli bujne kwiaty na suche i słoneczne miejsca

3,6/5 (154 ocen)
Pustynnik, igła Kleopatry, lilia stepowa – nazwy tej bajecznie pięknej rośliny przemawiają do wyobraźni. Obfite, strzeliste kwiatostany pustynnika w cudownie żywych kolorach pojawiają się już na przełomie wiosny i lata. Ze względu na swój stepowo-pustynny rodowód jest to bylina idealna na suche i słoneczne miejsca.
 

Ogrodowy oryginał prosto z Azji

 
Pustynnik (Eremurus) występuje w ogromnej liczbie gatunków i spotykany jest przede wszystkim na terenach środkowej i południowo-zachodniej Azji. W sklepach ogrodniczych widuje się najczęściej sadzonki pustynnika himalajskiego. E. himalaicus zdobył uznanie europejskich ogrodników, ponieważ cechuje się silnym wzrostem oraz bardzo bujnym kwitnieniem, a ponadto wykazuje dobrą odporność na niskie temperatury. Tę oryginalną roślinę wieloletnią trudno porównać z jakimikolwiek gatunkami sadzonymi w polskich ogrodach. Igła Kleopatry rozwija swoje kwiaty na przełomie wiosny i lata – pod koniec maja lub w czerwcu. Bylina wytwarza bujną kępę zielonych, trawiastych, zwisających liści, spośród których wybijają proste, bezlistne łodygi, osiągające po 120-150 cm wysokości. Połowę długości pędu zajmuje kwiatostan w postaci wydłużonego, strzelistego grona. Składają się na niego tysiące drobnych, intensywnie wybarwionych, gwiazdkowatych kwiatów o długich, wystających pylnikach. Kwiatostan pustynnika mierzy ok. 60 cm, a ponieważ rozwija się od dołu do góry, przypomina nieco spiczastą wieżę albo puszysty lisi ogon.
 
 

Bylina odporna na susze i upały

 
Nietuzinkowy wygląd oraz wyjątkowo intensywny wzrost to nie jedyne atuty pustynnika. Warto pamiętać, że w warunkach naturalnych ten hojny w kwitnieniu olbrzym rozwija się na terenach górskich, stepowych i pustynnych. Dzięki temu jest bardzo odporny na niedobory wilgoci i świetnie czuje się w podłożach bardzo lekkich, piaszczystych. Mocne pędy lilii stepowej dzielnie opierają się silnym wiatrom, a całe rośliny są wytrzymałe na długotrwałe operowanie słońca. Wszystko to sprawia, że sadzonki pustynnika idealnie sprawdzą się w słonecznych ogrodach ulokowanych na mniej żyznych, suchych glebach. To bylina nie wymagająca niemal żadnej opieki. Aby wytworzyła gęste, długie kwiatostany, warto zaaplikować jej wiosną nawóz organiczny lub mineralny do roślin kwitnących. W przypadku suszy panującej na początku kwitnienia można pustynniki kilka razy solidnie podlać, na tym jednak ich pielęgnacja się kończy. Dzięki mięsistym, grubym kłączom i rozbudowanym korzeniom igła Kleopatry dobrze radzi sobie z długotrwałymi niedoborami wody, w okresie spoczynku natomiast w ogóle nie potrzebuje podlewania. Co więcej, roślin nie trzeba wykopywać. Pozostając na jednym stanowisku przez wiele lat, będą niezmiennie cieszyć nasze oczy rokrocznym kwitnieniem. Kłącza pustynników wykopuje się jedynie w celu ich podziału i rozmnożenia. Byliny mogą z powodzeniem zimować w gruncie, najlepiej pod przykryciem z suchych liści, gałązek drzew iglastych albo pod włókniną.
 

Najciekawsze odmiany pustynnika

 
Standardowe kolory pustynników dostępnych w sprzedaży na polskim rynku to biały, żółty i pomarańczowy. Ponieważ są to rośliny coraz popularniejsze w polskich ogrodach, z roku na rok przybywa nietypowych odmian barwnych. Do takich właśnie należą intrygujący, ciemnopomarańczowy pustynnik Cleopatra i wdzięczny, jasnopomarańczowy pustynnik Pinokkio. Kwiaty w odcieniach mandarynki i grejpfruta pięknie wyglądają obok cytrynowożółtego pustynnika Bungei i pastelowego, kremowego pustynnika Tropical Fruit. W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe mieszanki odmian, z których można otrzymać wielobarwną kompozycję. To świetny pomysł, jeśli chcemy stworzyć z sadzonek pustynnika dużą grupę na skalniaku albo na reprezentacyjnym trawniku. Do zestawień z innymi kwiatami rabatowymi doskonale nadają się odmiany białe i jasnoróżowe, takie jak pustynnik himalajski White Beauty Favourite czy pustynnik himalajski Romance. Lilie stepowe z uwagi na strzelisty, wysmukły pokrój warto sadzić w zwartych grupach po 3-5 sztuk, najlepiej na ostatnim planie rabaty albo w jej centrum.
 

Jak wybrać dobrej jakości sadzonki pustynnika?

 
Dobór odpowiedniej odmiany barwnej nie zapewni nam spektakularnego kwitnienia, jeśli nie zadbamy również o dobrą kondycję sadzonek. Wysokiej jakości kłącza są suche, czyste i wolne od ciemnych przebarwień oraz nalotów grzybowych. Silne, zdrowe sadzonki pustynnika są rozgałęzione, jędrne i mięsiste, a ich korzenie rozchodzą się poziomo na boki. Kłącza E. himalaicus kupimy późnym latem i jesienią. Znaleźć je można w stacjonarnych sklepach ogrodniczych oraz w sklepach internetowych. Zakupy w centrum ogrodniczym mają jedną niepodważalną zaletę: możemy wziąć każdy okaz do ręki i samodzielnie wybrać największe, najładniejsze sadzonki. Jednak to w sklepach internetowych czeka na nas najszerszy wybór nowych, ciekawych odmian kolorystycznych. Jak zyskać pewność, że zamówiony towar okaże się dobrej jakości? Szukajmy sklepów online oferujących sadzonki pustynników pierwszego wyboru – taka informacja powinna znaleźć się w opisie odmiany. Warto zwracać uwagę na kłącza produkcji holenderskiej, ponieważ takie rośliny pochodzą od szkółkarzy najlepszych w swoim fachu. Trzymając się tych zasad unikniemy rozczarowań, a nowo kupione pustynniki będą zachwycać zdrowym wzrostem i obfitym, wytrwałym kwitnieniem.
 
Autor: Małgorzata Lasota

Koniecznie zobacz