Jakie cebulki tulipanów najlepiej wybrać? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jakie cebulki tulipanów najlepiej wybrać? Odpowiadamy!

3,7/5 (49 ocen)

Tulipany to jedne z najpopularniejszych kwiatów. W XVI wieku w Holandii doszło nawet do tzw. tulipomanii – Holendrzy byli tak zachwyceni pięknem tych roślin, że jena cebulka potrafiła kosztować tyle, co trzy domy w Amsterdamie (!). Dzisiaj na szczęście ceny cebulek tulipanów są o wiele bardziej adekwatne. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak podjąć się uprawy tych wspaniałych kwiatów o tureckim rodowodzie.


JAKIE CEBULKI KUPIĆ?


Cebulki tulipanów powinny mieć jajowaty kształt. Poza tym od zewnątrz musi je pokrywać brązowa i sucha łuska. Warto też wiedzieć, że cebulki mogą się od siebie znacząco różnić wielkością w zależności od odmiany. Nie zdziwmy się zatem, gdy na przykład zamówimy w sklepie internetowym cebulki kilku różnych tulipanów i będą wyglądały inaczej. Dla porównania: cebulki niektórych dziko rosnących gatunków (tzw. tulipanów botanicznych) mają obwód wynoszący od 3 do 4 cm, podczas gdy cebulki odmian ogrodowych posiadają obwody nawet 15-centymetrowe. Oprócz tego łuski cebulek tulipanów botanicznych są nieco grubsze, a od wewnątrz pokrywają je gęste włoski. Ta zaskakująca właściwość chroni rośliny przed wysychaniem.


JAKOŚĆ CEBULEK


W przypadku tulipanów pilnowanie dobrej jakości cebulek jest bardzo ważne. Zaniedbania mogą bowiem prowadzić do tzw. wyradzania się odmian, czyli do spadku ich wartości (mniejszej plenności itp.). Należy zatem regularnie (przynajmniej raz na kilka lat) przeprowadzać selekcję cebulek – odrzucać wszystkie płaskie i pozostawiać tylko te zaokrąglone. Można wykorzystać również metodę spławiania cebul, polegającą na próbie utopienia ich w wodzie. Jeśli dane cebule okażą się zbyt lekkie i pozostaną na jej powierzchni, będzie to oznaczało, że należy się ich pozbyć. Aby jednak zabieg ten był wiarygodny, musi zostać wykonany równo w połowie sierpnia.


KIEDY SADZIĆ CEBULKI?


Cebulki tulipanów można sadzić albo pod koniec lata, albo już jesienią – najlepiej od października do początku listopada. Od tego terminu (oraz od wybranej przez nas odmiany) będzie zależało, kiedy otworzą się pierwsze kwiaty. Najwcześniej ich pięknego widoku możemy się spodziewać w marcu, a najpóźniej – jeszcze w czerwcu. Jeśli więc dokładnie przestudiujemy czas kwitnienia odmian i zdecydujemy się na zakup cebulek z różnych grup, nasz ogród będzie pełen tulipanów przez całą wiosnę.

Warto też zdać sobie sprawę z tego, że cebulki tulipanów można sadzić w doniczkach, które na wiosnę ozdobią nasz balkon czy taras. Optymalny czas na tego typu zabiegi przypada w grudniu (najpóźniej do jego połowy).


JAK SADZIĆ CEBULKI?


Sposób sadzenia cebulek tulipanów jest zawsze taki sam – bez względu na to, czy posadzimy je na rabacie w ogrodzie, czy w doniczkach trzymanych do wiosny w chłodnym i suchym miejscu.

Cebulki powinny się znaleźć w podłożu na głębokości stanowiącej trzykrotność ich długości – najczęściej wynosi ona 10–15 cm. Co ciekawe, w przypadku tulipanów sadzonych w doniczkach możliwe jest również umieszczanie cebulek piętrowo. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, kiedy to w tym samym pojemniku chcielibyśmy posadzić tulipany wraz z narcyzami lub krokusami. Wtedy cebulki tulipanów (z racji tego, że są największe) muszą się znaleźć na spodzie, a pozostałe – wyżej.


GDZIE SADZIĆ CEBULKI?


Tulipany wymagają przepuszczalnej i żyznej gleby o dużej zawartości próchnicy. Oprócz tego stanowisko powinno być wilgotne, ciepłe i słoneczne, a jego pH nie może być inne niż 6,5–7,5. W przypadku cebulek sadzonych w doniczkach poniżej spulchnionej warstwy ziemi ogrodniczej zmieszanej z torfem i piaskiem musi się znaleźć drenaż, np. z potłuczonych skorup. Na samym wierzchu należy z kolei wysypać trochę kory. Pamiętajmy, aby przed wystawieniem doniczek do chłodnego pomieszczenia podlać cebulki. Odpowiedniego nawodnienia gleby musimy pilnować także przez całą zimę.

Przy okazji warto wspomnieć, że tulipany nie powinny być sadzone w rzędach, gdyż wtedy wyglądają mało efektownie. Najkorzystniej zatem sadzić je w dużych grupach, przestrzegając założeń ogrodu naturalistycznego. Nadadzą się również do ogródków skalnych czy na zagony. Istotne jest również to, że tulipany mogą rosnąć w tym samym miejscu przez 2–3 lata. Nie powinno się jednak przedłużać tego okresu, gdyż cebule zmaleją i zmarnieją.


ROZMNAŻANIE


Posiadane przez nas odmiany możemy rozmnożyć w dosyć szybki sposób. Wystarczy co roku od połowy czerwca do połowy lipca wykopywać cebulki potomne, oddzielać od nich przybyszowe, a jesienią (po starannym osuszeniu) posadzić je w zupełnie innym miejscu.


WYKOPYWYANIE I PRZECHOWYWANIE CEBULEK


W przypadku cebulek tulipanów sadzonych w doniczkach istnieją dwa sposoby przechowywania: 1) gdy ziemia w ogrodzie jest zamarznięta, należy przenieść donice do suchej i chłodnej piwnicy; 2) gdy gleba jest jeszcze w miarę miękka, powinno się wykopać w niej dołki i w nich umieścić donice z cebulkami; na wierzchu z kolei trzeba usypać 10-centymetrową warstwę piasku, torfu, kory lub ułożyć gałązki świerku.

Gdy zaś chodzi o tulipany uprawiane bezpośrednio na rabatach, to cebule należy wykopać latem, gdy liście roślin zaczną żółknąć i zasychać. Przez jakiś czas cebule te należy suszyć w temperaturze 25°C. Gdy będą już pozbawione wilgoci, należy je oczyścić, a następnie przenieść do pomieszczenia, w którym będzie panowała temperatura 17–20°C oraz które da się regularnie wietrzyć. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz