Jakie cebulki mieczyków warto kupić? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jakie cebulki mieczyków warto kupić? Odpowiadamy!

3,5/5 (119 ocen)

Mieczyki to jedne z najpiękniejszych i najbardziej barwnych kwiatów mogących ozdobić nasze ogrody. Ich oryginalny wygląd znalazł odzwierciedlenie w łacińskiej nazwie gatunkowej Gladiolus, pochodzącej od słowa gladius, które oznacza miecz. Okazuje się bowiem, że cechą charakterystyczną tych kwiatów są ich wąskie i strzeliste liście, które wyglądają jak rycerska broń. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są odmiany mieczyków w wielu kolorach oraz o różnej wielkości kwiatów i innych kształtach płatków.

Należy też zwrócić uwagę na to, w polskich warunkach klimatycznych mieczyki ogrodowe, wywodzące się od gatunków afrykańskich, są wrażliwe na zimno i nadają się wyłącznie do uprawy letniej. Wyjątek stanowią odmiany południowoeuropejskie i azjatyckie, które są zimotrwałe, ale tylko wtedy, gdy okryjemy ziemię wokół nich grubą warstwą kompostu ogrodniczego i stroiszu iglastego. Niemniej piękno tych kwiatów powinno nas zachęcić do ich posadzenia.


JAKIE CEBULKI KUPIĆ?


Cebulki mieczyków to bulwy pędowe. Oznacza to, że kształtem mogą przypominać cebule, ale nie składają się z łusek, a na przekroju poprzecznym widać, że ich miąższ jest jednolity. Najpewniejszym źródłem zakupu są oczywiście renomowane centra ogrodnicze, minusem takich miejsc bywa jednak niewielkie zróżnicowanie asortymentu. Często zdarza się, że bardziej finezyjne odmiany są dostępne wyłącznie w sklepach firm specjalizujących się w roślinach cebulowych – wtedy musimy zwrócić się do nich po aktualne katalogi.

Dobrze też przemyśleć sposób zakupu. Jeśli udamy się osobiście do centrum ogrodniczego, będziemy mogli sami ocenić stan cebulek. Wadą takiego rozwiązania jest jednak to, że często inni klienci mieszają ze sobą cebulki różnych odmian i po zasadzeniu kupionych w ten sposób roślin może nas spotkać niemiła niespodzianka. Problem ten nie występuje z kolei, gdy zamawia się cebulki w sklepach oferujących wysyłkę pocztową. Ponadto sklepy internetowe zazwyczaj oferują dużo niższe ceny w stosunku do handlu tradycyjnego.


JAKOŚĆ CEBULEK


Dokonując wyboru cebulek mieczyków, nie można się dać zwieść pozorom. Utarło się bowiem przekonanie, że cebulki większe są lepsze i szybciej wydają kwiaty. Nic bardziej mylnego! W przypadku mieczyków cebulki pod względem rozmiaru mogą się naprawdę znacząco od siebie różnić, a wszystko zależy od typu rośliny – przykładowo cebulki Gladiolus nanus są zawsze o wiele mniejsze niż cebulki mieszańców wielkokwiatowych.

Każda cebulka powinna być jednak wyraźnie spłaszczona, ponieważ to właśnie ta cecha wyróżnia cebulki mieczyków spośród tych należących do innych gatunków. Poza tym zdrowe cebulki mają suche łuski, na których widać wyraźną siateczkę nerwów. O jakości cebulek mieczyków świadczy też sam kolor łusek, który może przechodzić od beżowego, przez jasnobrązowy, do czerwonawego. Z kolei cebulki, który są nadpsute lub gnijące, należy oczywiście odrzucić.


KIEDY SADZIĆ CEBULKI?


Cebulki mieczyków należy wysadzić w terminie wiosennym. To bardzo ważne, ponieważ większość odmian uprawianych w Polsce nie toleruje zimna, więc ich cebulki nie mogą zimować w gruncie. Najlepiej zatem sadzić je pod koniec kwietnia lub na początku maja. Wtedy też kwiaty najwcześniejszych odmian rozwiną się mniej więcej pod koniec lipca, a odmian najpóźniejszych – we wrześniu. Co ciekawe, cebulki mieczyków można także nieco podpędzić, co stanowi świetną opcję dla osób chcących się cieszyć pięknem tych kwiatów jak najszybciej. W tym celu zaleca się wysadzić cebulki jeszcze w marcu do dużego pojemnika, który powinien zostać postawiony w ciepłym i jasnym pomieszczeniu. Z kolei gdy miną ostatnie majowe przymrozki, należy cebulki zaprawić przeciw chorobom grzybowym i przesadzić je do gruntu.


JAK SADZIĆ CEBULKI?


Bardzo ważne w prawidłowym sadzeniu cebulek mieczyków jest zapoznanie się z całym procesem ich tworzenia się. Jako że cebulki te należą do jednorocznych, po kwietniowym wysadzeniu do ziemi zaczynają stopniowo zanikać, aż na ich miejscu (mniej więcej w czerwcu) pojawiają się zupełnie nowe. Cebulki zastępcze najczęściej osiągają jeszcze większe rozmiary niż macierzyste, a dodatkowo u ich podstawy formują się również cebulki przybyszowe, które da się wykorzystać do rozmnażania tych kwiatów.

Co się zaś tyczy samego procesu sadzenia, to trzeba przestrzegać konkretnych zaleceń. Otóż cebulki powinny się znaleźć w ziemi na głębokości, która będzie równa trzykrotności ich wysokości. Ponieważ cebulki mieczyków bywają naprawdę różnej wielkości, głębokość ta może się wahać w granicach od 6 do 15 cm. Bez wątpienia przyda nam się dołownik, dzięki któremu łatwiej nam będzie wybierać ziemię w miejscu sadzenia. Na dnie wykopanego dołka należy usypać warstewkę żwirku, a na niej umieścić kompost lub wiórki rogowe – obecność nawozu przyspieszy bowiem rozwój kwiatów. Trzeba pamiętać, że cebulki muszą się znaleźć w dołkach piętkami do dołu. Koniecznie należy też zachować odpowiednią rozstawę, która powinna wynosić 20 × 20 cm.

Bardzo ważne jest również kontrolowanie temperatury powietrza, gdyż powrót majowych przymrozków jest równoznaczny z koniecznością okrycia mieczyków włókniną.

Ważne:

Często zaleca się, by cebulki mieczyków wysadzać w dwutygodniowych odstępach od połowy kwietnia do początku maja. Taki zabieg pozwala dłużej cieszyć się widokiem w pełni rozwiniętych kwiatów. Dla wielu osób może to być bardzo istotne, ponieważ mieczyki ogrodowe należy wykopać z ziemi już po około miesiącu od przekwitnięcia, gdyż nie mogą zimować w gruncie.


GDZIE SADZIĆ CEBULKI?


Mieczyki mają konkretne wymagania – zarówno klimatyczne, jak i glebowe. Aby prawidłowo się rozwijały, potrzebują piaszczystej, przepuszczalnej i wilgotnej gleby, która nie ma skłonności do wysychania nawet latem. Poza tym jej odczyn powinien być lekko kwaśny (od 6,0 do 6,5 pH). Podłoże musi cechować się również zasobnością w składniki pokarmowe, a jeśli ich brakuje, to warto albo jednokrotnie wzbogacić je nawozem o przedłużonym działaniu, albo wielokrotnie zastosować mieszankę wieloskładnikową.

Należy też pamiętać, że mieczyki nie powinny być sadzone po sobie co najmniej przez dwa lata. Poza tym stanowisko nadające się pod ich uprawę musi być bardzo dobrze nasłonecznione i jednocześnie osłonięte od wiatru. Należy też unikać miejsc cechujących się częstymi i obfitymi opadami deszczu, ponieważ mieczyki ich nie tolerują. Podobnie jest ze świeżym obornikiem, który może doprowadzić do wystąpienia chorób grzybowych lub wirusowych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz