Kiedy i jak sadzić mieczyki? Porady praktyczne

Jesteś tutaj:

Kiedy i jak sadzić mieczyki? Porady praktyczne

3,5/5 (408 ocen)

Mieczyki ogrodowe, nazywane też gladiolami, to mało wymagające rośliny bulwiaste występujące w wielu odmianach kolorystycznych. Ponieważ ich bulwy nie są zimotrwałe, każdego roku należy je wykopywać i przechowywać w odpowiednich warunkach. Do uprawy tych pięknych kwiatów niezbędna jest również wiedza, kiedy i jak sadzić mieczyki.


Wykopywanie bulw


Nie później niż 4 tygodnie po przekwitnięciu przycinamy łodygi mieczyków i wykopujemy ich bulwy. Warto użyć narzędzia, które ich nie okaleczy, np. wideł szerokozębnych. Z operacją tą nie należy zwlekać, ponieważ rośliny długo przetrzymane w chłodnej i wilgotnej ziemi są narażone na choroby i nie nadają się do przechowywania. Bulwa, z której wykształciły się tegoroczne kwiaty, jest już zaschnięta i należy ją oderwać. Materiał rozmnożeniowy stanowi bulwa zastępcza, wyrastająca tuż nad nią. Często u podstawy łodygi pojawiają się również drobne bulwy przybyszowe, które nadają się do sadzenia osobno. Oddzielamy je od rośliny zaraz po wykopaniu.

Uwaga: Nie należy pobierać do rozmnażania bulw gladioli o nietypowym wyglądzie, wykazujących zmiany chorobowe. Takie okazy najlepiej od razu usuwać z ogrodu, ponieważ mogą być źródłem groźnych chorób wirusowych.

Cebule mieczyków

Cebule mieczyków


Przechowywanie bulw


Po wykopaniu skracamy łodygę mieczyka do 3-5 cm nad bulwą przybyszową. Następnie przenosimy materiał rozmnożeniowy do przewiewnego pomieszczenia (optymalna temperatura 22-24°C), w którym przez kilka dni będzie wysychał. Po upływie tego czasu usuwamy resztki pędów, delikatnie je wykręcając. Warto zostawić bulwom jeszcze 3-4 tygodnie na przeschnięcie. Dopiero po tym czasie czyścimy je z ziemi, korzeni i wysuszonych łusek – ale tylko tych, które same odchodzą od bulw. Zimą wszystkie nadające się do rozmnażania fragmenty roślin przechowujemy w chłodnym, suchym i zacienionym pomieszczeniu, w temperaturze 3-8°C. Bulwy zastępcze można układać cienkimi warstwami w skrzynkach lub koszykach. Nie trzeba okrywać ich podłożem ani zwilżać, ponieważ są pokryte dość grubą łuską, która zabezpiecza je przed utratą wody. Bulwy przybyszowe natomiast traktujemy jak nasiona i trzymamy w papierowych torebkach.


Wybór stanowiska i przygotowanie gleby


Mieczykom należy zapewnić słoneczne, zaciszne stanowisko. Do ich uprawy poleca się obojętne gleby gliniasto-piaszczyste o dobrej pojemności wodnej. Aby ułatwić odprowadzanie nadmiaru wilgoci, na dnie dołków warto rozłożyć warstwę drenażu, którą następnie mieszamy z ziemią. Dodatek dobrze rozłożonego kompostu dostarczy roślinom niezbędnych składników odżywczych i przyspieszy ich wzrost. Nigdy nie sadzimy mieczyków w tym samym miejscu, w którym rosły w poprzednim sezonie, ponieważ taki sposób uprawy zwiększa ryzyko wystąpienia chorób.

Sadzenie mieczyków

Sadzenie mieczyków

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz