Krokusy - urzekające kwiaty wczesnej wiosny

Jesteś tutaj:

Krokusy - urzekające kwiaty wczesnej wiosny

3,3/5 (60 ocen)

Krokusy, nazywane także szafranami to jedne z najwcześniej rozwijających się wiosennych roślin i najbardziej cieszących oczy swoimi wesołymi, kolorowymi kwiatami. Razem z przebiśniegami są długo wyczekiwanym zwiastunem nadchodzącej wiosny. W Polsce dziko występuje jeden gatunek, krokus spiski (Crocus vernus ssp. scepusiensis), ale w ogrodach uprawia się wiele odmian należących do kilku gatunków w tym także takie, które zakwitają jesienią.


Małe, a cieszy


Krokusy to niewielkie rośliny cebulowe, dorastające do zaledwie 10 cm wysokości. Wyhodowano bardzo wiele odmian we wszystkich odcieniach fioletu i purpury, są także krokusy białe i żółte oraz o paskowanych płatkach. Spłaszczone bulwki krokusów pokryte są siateczkowatymi łuskami. Wyrasta z nich wczesną wiosna pęczek trawiastych, równowąskich liści i kwiat; zwykle jeden z każdej bulwki. Płatki kwiatów zrośnięte są u podstawy w rurkę. Wszystkie gatunki krokusów mają złoto pomarańczowe znamiona słupków i żółte pręciki. To właśnie trójdzielne znamiona słupków krokusa uprawnego Crocus sativus zbiera się jako najcenniejszą na świecie przyprawę, szafran. Kwiaty są delikatne i kwitną zaledwie kilka dni, zanim zwiędną i zaschną. W tym czasie liście ciągle jeszcze rosną i wydłużają się, ponieważ musza zapewnić nowej bulwce dość zapasu składników pokarmowych, aby w kolejnym sezonie wydała nowy kwiat. Niekiedy większe bulwy ulęgają podziałowi i w ten sposób uzyskujemy nowe rośliny. Po kilku latach uprawy na tym samym stanowisku z każdej wysadzonej bulwki możemy doczekać się całej kępki kwitnących roślin.

Krokusy nie nadają się na kwiat cięty, ponieważ są zbyt małe i nietrwałe. Dobrze jednak sprawdzają się jako ozdoba mieszkania, wysadzone do doniczek. Wiosną pędzone bulwki krokusów można kupić zarówno w małych kwiaciarniach i dużych centrach ogrodniczych.

Krokusy

Krokusy

Stanowisko i sadzenie


Krokusy nie są zbyt wymagające i niewiele im potrzeba, aby pięknie kwitły. Jeśli chcemy im zapewnić optymalne warunki wzrostu, posadźmy je na słonecznym miejscu o próchnicznym, lekko kwaśnym podłożu. W czasie ich krótkiego okresu wegetacji będą potrzebowały wilgoci, której jednak zwykle wiosną w glebie nie brakuje. W przypadku wyjątkowo suchej aury można je od czasu do czasu podlać. Krokusy dobrze jest dokarmić wiosną saletrą wapniową w dwukrotnej dawce 20-30 g/m2.

Bulwki krokusów kwitnących wiosną do gruntu sadzimy pod koniec września. Do końca roku zdążą się zakorzenić, a czasem nawet wypuścić niewielkie kiełki, które będą czekać na nadejście wiosny by w pełni się rozwinąć. Krokusy jesienne sadzi się w sierpniu.

Prawidłowa głębokość sadzenia to zwykle trzykrotność wysokości bulwy. W przypadku krokusów nie powinno to być głębiej niż 10 cm. Optymalna odległość pomiędzy bulwami to 5-10 cm. Na swoim stanowisku bulwy mogą pozostawać przez wiele lat, nie ma potrzeby ich corocznego wykopywania. Jeśli chcielibyśmy tę czynność wykonać aby rozsadzić rośliny lub zmienić ich stanowisko, odpowiednim terminem będzie czerwiec, kiedy wszystkie zielone części rośliny będą już w pełni zaschnięte.


Bulwki trzeba oczyścić i usunąć pozostałości bulw zeszłorocznych. Tak przygotowane, osuszone w ciemnym, ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu bulwy sadzimy ponownie jesienią. Ponieważ nie wykopuje się ich każdego roku, podłoże wcześniej dobrze jest zasilić wieloskładnikowym nawozem do roślin cebulowych i dokładnie wymieszać. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz