Sasanki - kwiaty zwiastujące wiosnę

Jesteś tutaj:

Sasanki - kwiaty zwiastujące wiosnę

3,5/5 (62 ocen)

Pulsatilla to niewielkie byliny, kojarzące się nam z wiosennym przebudzeniem. W wielu regionach już  w marcu ukazują charakterystyczne, dzwonkowate kwiaty. Mimo że symbolizują oczekiwanie, to w przypadku wiosny, są potwierdzeniem jej definitywnego przybycia. Wysokie walory dekoracyjne roślin sprawiły, że możemy je podziwiać w większości ogrodów.

Sasanka jako rodzaj – Pulsatilla obejmuje wiele gatunków, ale tylko nieliczne  zyskały popularność i masowo goszczą na wiosennych rabatach. Kwitnienie sasanek zazwyczaj przypada na wiosnę, a więc marzec - maj, przy czym sasanka alpejska (Pulsatilla alba) w stanie naturalnym kwitnie w okresie letnim.

Pulsatilla w stanie dzikim występuje przede wszystkim na górskich terenach, a także łąkach, przejrzystych lasach itp. Roślina upodobała sobie Europę oraz Azję i na terenie tych dwóch kontynentów możemy podziwiać jeszcze wybrane gatunki sasanek.

W naszym kraju, sasanki występujące w stanie dzikim chroni polskie prawo.


Wybrane gatunki rodzaju


Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) - Osiąga do około 40- 50 cm wysokości, charakteryzuje się pięknymi, dzwonkowatymi kwiatami, mniej lub bardziej wzniesionymi. Zazwyczaj kwitnie w kwietniu i maju (w cieplejszych regionach od marca). Gatunek o kwiatach fioletowych, natomiast odmiany także białe, różowe, czerwone. Roślina charakterystyczna dla europejskiego krajobrazu.

Sasanka słowacka (Pulsatilla slavica) - gatunek chroniony, występujący głównie na Słowacji- jak sama nazwa wskazuje. W Polsce bardzo rzadka, zarówno w środowisku naturalnym jak i w uprawie. Sasanka słowacka znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową. Osiąga do około 30 cm wysokości, kwiaty fioletowe, mniej lub bardziej wzniesione.

Sasanka alpejska (Pulsatilla alba) - gatunek charakterystyczny m.in. dla alpejskich krajobrazów. W Polsce roślina spotykana w stanie naturalnym, jest pod ścisłą ochroną gatunkową. Ze względu na swoją dekoracyjność, także zagościła w wielu ogrodach. Kwiaty śnieżnobiałe choć od spodu z odcieniem różu/fioletu.

Sasanka łąkowa (Pulsatilla pratensis) - osiąga do 35 cm wysokości, rzadko występuje  w naszym kraju. Gatunek europejski o pięknych, dzwonkowatych, ciemnofioletowych kwiatach.

Sasanka wiosenna (Pulsatilla vernalis) - gatunek o dzwonkowatych, rozpostartych kwiatach, wewnątrz białych, a od zewnątrz fioletoworóżowych. Należy podkreślić, że liście sasanki wiosennej zostają w pełni wykształcone w okresie jej kwitnienia. Kwitnienie tak jak większość gatunków, a więc wiosną.

Sasanki

Sasanki

Sasanka otwarta (Pulsatilla patens) - występuje w Europie, a także w Azji. Kwiaty ukazują się  przed rozwojem liści w barwie fioletowoniebieskiej . Osiąga do 30- 40 cm wysokości.

Sasanka ogrodowa (Pulsatilla x hybrida) - mieszańce, najczęściej spotykane w handlu.  W wielu odmianach i barwnych odsłonach  np. odm. ‘Rubra’.

Zdecydowana większość,  wspomnianych powyżej roślin to gatunki występujące w stanie dzikim, także w Polsce. Należy zaznaczyć, że w ogrodach zazwyczaj uprawiamy sasankę ogrodową, będącą mieszańcem oraz sasankę zwyczajną.

Czy wiesz że …

Sasanka zwyczajna, dość często spotykana w naszych ogrodach, mimo że zaliczana była do gatunków charakteryzujących florę Polski, obecnie jest uznana za gatunek, który wyginął na swych naturalnych siedliskach.  

Pozostałe gatunki sasanek, charakterystycznych dla flory polskiej, także są pod ścisłą ochroną gatunkową, dlatego należy robić wszystko co możliwe, aby zachować kurczące się obszary ich występowania, aby nie podzieliły losu swej kuzynki.

Sasanki

Sasanki

Kilka uwag o budowie


Pulsatilla zaliczane są do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Przy swojej dekoracyjności są na tyle charakterystyczne, że należą do jednych z najczęściej rozpoznawalnych bylin ogrodowych.

Podczas kwitnienia ich wysokość, zależnie od gatunku może dochodzić nawet do 50- 60 cm. Liście wielokrotnie pierzaste, pokryte licznymi, miękkimi włoskami. Barwa liści matowo zielona. Kwiaty dzwonkowate, barwne (m.in. białe, czerwone, fioletowe) osadzone na dłuższych pędach kwiatostanowych, po jednym na każdym pędzie.

Ponieważ sasanki kwitną wówczas, kiedy liście nie są w pełni rozwinięte, możemy swoją uwagę skupić wyłącznie na kwiatach. Nie ważne czy sasanka jest przed kwitnieniem, w czasie kwitnienia, czy po kwitnieniu, w każdym stadium prezentuje się rewelacyjnie, choć nie da się ukryć, że w czasie kwitnienia wzbudza największe emocje, dostarcza masę pozytywnych wrażeń.

Po przekwitnięciu kwiatów, pojawią się puszyste, kuliste, bardzo dekoracyjne owocostany, złożone z pojedynczych owocków, wyposażonych w organ lotny, dzięki któremu sasanki mogą rozsiewać się unoszone przez wiatr na dalsze odległości, a nie tylko w najbliższym obrębie, wokół rośliny matecznej.

Wielką zaletą sasanek jest to, że zależnie od gatunku, każdego roku mogą wydać nawet dziesiątki kwiatów z jednej kępy.

Sasanki

Sasanki

Wybrane odmiany
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Opis

Sasanka zwyczajna

‘Alba’

Odmiana o białych  kwiatach.

Sasanka zwyczajna 

‘Rubra’

Odmiana o jaskrawo czerwonych kwiatach.

Sasanka zwyczajna 

‘Grandis’

Charakteryzująca się większymi kwiatami niż gatunek.

Sasanka zwyczajna 

‘Red Bells’

Odmiana o czerwonych kwiatach.

Sasanka ogrodowa

‘Polka’

Odmiana  o licznych a zarazem drobnych

Sasanka zwyczajna

‘Pink Shades’

Odmiana o różowych kwiatach.

Sasanka zwyczajna

‘Violet Blue’

Odmiana charakteryzująca się fioletowo-niebieskimi kwiatami. 

Sasanka zwyczajna

‘Dark Red Shades’

Odmiana o karmazynowych kwiatach .

 

Wymagania i uprawa sasanek


Sasanki preferują przede wszystkim stanowiska słoneczne i takie starajmy się im zapewnić. Oczywiście zniosą lekki półcień, jednak do prawidłowego rozwoju potrzebują dużej ilości światła. Podłoże piaszczyste, ubogie w składniki pokarmowe, próchnicze, lekkie,  przepuszczalne, szybko nagrzewające się. Jeżeli posiadamy ciężkie gliniaste podłoże, należy zmieszać je z piaskiem, żwirem itp., aby zwiększyć jego przepuszczalność. Podłoże zazwyczaj zasadowe do obojętnego, ale wybrane gatunki rosną także na podłożu o odczynie kwaśnym np. sasanka wiosenna. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz