Konwalia majowa

Jesteś tutaj:

Konwalia majowa

3,4/5 (78 ocen)

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy, w którym króluje soczysta zieleń. To także czas, kiedy na straganach można nabyć niewielkie bukieciki z konwalii majowej. Konwalia jest symbolem szczęścia, piękna i pomyślności, tak więc warto obdarować nią najbliższe nam osoby. Z pewnością skromne, ale piękne i silnie pachnące konwalie sprawią, że na twarzy obdarowanych pojawi się uśmiech. Warto samemu uprawiać konwalie, gdyż doskonale prezentują się na ogrodowych rabatach, zwłaszcza w półcienistych zakątkach, gdzie podkreślają klimatyczność miejsca.

Konwalia majowa jest reprezentantką rodziny szparagowatych (Asparagaceae) i gatunkiem występującym w naszym rodzimym krajobrazie. Warto zaznaczyć, że w stanie dzikim bylina objęta jest częściową ochroną gatunkową. Ochronę wprowadzono, aby chronić naturalne siedliska konwalii majowej.

Czy wiesz że …

Zapewne miłośnicy roślin, zauważą że w literaturze występują bardzo zmienne określenia jeżeli chodzi o przynależność konwalii majowej do konkretnej rodziny roślin. Taka zmienność jest wynikiem zmian jakie wprowadzono w nazewnictwie. Początkowo konwalia zaliczana była do rodziny konwaliowatych (Convallariaceae). W ostatniej dekadzie dokonano zmian, na mocy których konwalia majowa na początku XXI w., została włączona do rodziny myszopłochowatych (Ruscaceae), a następnie do rodziny szparagowatych (Asparagaceae).

Convallaria majalis należy do bylin, charakterystycznych dla europejskiego krajobrazu.


Kilka uwag o budowie


Rozrastająca się poprzez kłącze bylina, osiąga do około 30 cm wysokości. Pędy wzniesione, liście lancetowate, kwiaty zebrane w delikatne, jednostronne grono, które bardzo ładnie odbija się na tle zieleni. Kwitnienie przypada na maj i początek czerwca. Po kwitnieniu mogą pojawić się czerwone jagody.

Konwalia majowa

Konwalia majowa

Odmiany konwalii

 

  • ‘Grandiflora’ – piękna odmiana, charakteryzująca się dużymi kwiatami, które doskonale prezentują się na tle ciemnozielonych liści.
  • ‘Prolificans’ - odmiana osiągająca do około 20 cm wysokości, charakteryzująca się mniejszą ekspansywnością.
  • ‘Rosea’ - odmiana szczególna ze względu na lekko fioletowawe kwiaty.
  • ‘Hardwick Hall’ - odmiana o kremowo obrzeżonych liściach.
  • ‘Albostriata’ – odmiana bardzo oryginalna ze względu na pstre liście (podłużnie paskowane).
  • ‘Flore Pleno’ - odmiana o pełnych kwiatach.
  • ‘Fortin’s Giant’ – odmiana charakteryzująca się dużymi kwiatami.


Stanowisko


Konwalia majowa preferuje stanowisko półcieniste do cienistego. Wymaga znacznej wilgotności, a półcień przy zapewnieniu próchniczego i wilgotnego podłoża, to optymalne stanowisko. W stanie dzikim roślina występuje w zaroślach, lasach liściastych czy też mieszanych w próchniczym i dość zasobnym podłożu. Warto zapewnić konwalii jak najbliższe optymalnym warunki, wówczas będzie obficie kwitła, a jej liście będą długo zielone. Poza tym będzie się szybciej rozrastać, tworząc zwarty zielony kobierzec.

Konwalie majowe

Konwalie majowe

Ważne


Ze względu na zawartość wybranych substancji biologicznie czynnych cała roślina przy przedawkowaniu wykazuje właściwości trujące o czym warto pamiętać, zwłaszcza jeżeli w ogrodzie bawią się małe dzieci. Roślina wykorzystywana także w lecznictwie.


Wymagania i pielęgnacja


Stanowisko pod konwalię majową powinno być dokładnie przygotowane, a więc odchwaszczone, spulchnione oraz wzbogacone dobrze przerobionym kompostem. Gleba o przychylnym roślinie odczynie (lekko kwaśny do obojętnego) i strukturze, pozwoli na utrzymanie odpowiedniej wilgotności, dzięki której roślina dłużej zachowa swoją dekoracyjność.
Dostosowanie się do wymagań rośliny sprawi, że będzie ona praktycznie bezproblemowa i przy niewielkim nakładzie pracy, będzie zachwycać obfitym kwitnieniem i zdrowym wyglądem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz