Cebulki krokusa - co powinniśmy wiedzieć o ich wyborze i sadzeniu?

Jesteś tutaj:

Cebulki krokusa - co powinniśmy wiedzieć o ich wyborze i sadzeniu?

3,5/5 (307 ocen)

Krokusy, inaczej zwane szafranami, kwitną zazwyczaj wczesną wiosną. Istnieją jednak gatunki, które będą nas zachwycały swoimi kwiatami także jesienią. Poza bylinami uprawianymi w ogrodach w Polsce występują również dzikie krokusy górskie, które mają status roślin chronionych. Warto ponadto wiedzieć, że ze znamion słupków kwiatów krokusa uprawnego uzyskuje się popularną przyprawę – szafran. Jeśli mamy zatem ochotę mieć w swoim ogrodzie te piękne i interesujące kwiaty,  powinniśmy zdecydować się na kupno cebulek krokusów.


JAKIE CEBULKI KUPIĆ?


Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy cebulki są zdrowe, ponieważ krokusy mają skłonność do zapadania na choroby grzybowe. Warto zatem spytać sprzedawcę, skąd konkretnie pochodzi towar – z usług którego producenta korzysta i czy jego plantacje są certyfikowane. Poza tym zbadajmy jędrność cebulek oraz ich kolor. Zawsze warto też dobrze przyjrzeć się im tuż przed posadzeniem, ponieważ nawet najmniejsze uszkodzenie mechaniczne może mieć wpływ na spadek jakości materiału sadzeniowego.


WYGLĄD CEBULEK


Cebulki krokusów to z fachowego punktu widzenia bulwy. Ich wygląd może być zróżnicowany w zależności od gatunku. Ogólnie jednak są albo kuliste, albo delikatnie spłaszczone, a ich obwód wynosi od 5 do 8 cm. Poza tym cechują się suchymi i wyraźnie siateczkowanymi łuskami. I tak przykładowo u krokusa okazałego cebulki mają kulisty kształt i obwód do 8 cm. Z kolei krokus turecki wytwarza owalne bulwy o obwodzie ok. 5 cm.


KIEDY SADZIĆ CEBULKI?


Kwiaty wiosennych krokusów rozwijają się od marca do kwietnia, chociaż na przykład pąki krokusa Tommasiniego widać spod śniegu już w lutym. Cebulki gatunków kwitnących na początku okresu wegetacji należy zatem sadzić w okresie od września do października. Cebulki krokusów kwitnących jesienią powinno się natomiast sadzić późnym latem, w sierpniu.


JAK SADZIĆ CEBULKI?


Cebulki jesiennych krokusów, np. krokusa tureckiego, należy sadzić na głębokości ok. 5 cm. Odstępy między nimi powinny być równe dwukrotności tej liczby. Wyjątek stanowi krokus uprawny (szafran), którego cebulki muszą się znaleźć w ziemi na głębokości ok. 15 cm. Cebulki krokusów wiosennych najlepiej z kolei zakopywać na głębokości 7–8 cm – zarówno przy sadzeniu w gruncie, jak i w pojemnikach.


GDZIE SADZIĆ CEBULKI?


Szafrany najbardziej cenią sobie stanowiska słoneczne, chociaż nie wzgardzą również odrobiną cienia. Preferują przy tym przepuszczalną i delikatnie wilgotną glebę o sporej zawartości próchnicy. To ważne, ponieważ w ziemi jałowej i piaszczystej cebulki krokusów praktycznie się nie rozwijają, a co za tym idzie rośliny nie będą kwitnąć.

Jeśli chodzi o usytuowanie w ogrodzie, to szafrany nie są wybredne. Znakomicie odnajdą się zarówno na obwódkach rabat i ścieżek, na trawnikach, w pobliżu drzew oraz krzewów, jak i na skalniakach. Poza tym można je uprawiać w skrzynkach balkonowych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz