Cebulki szafirków - pomagamy w wyborze

Jesteś tutaj:

Cebulki szafirków - pomagamy w wyborze

3,5/5 (54 ocen)

Szafirki to rośliny z których możemy stworzyć w naszym ogrodzie piękne kwiatowe dywany. Tworzą też ciekawe kompozycje, gdy połączy się je z żółtymi pierwiosnkami i narcyzami lub z czerwonymi tulipanami. Równie dobrze prezentują się obok forsycji. Aby wprowadzić większą różnorodność, warto także posadzić cebulki innych odmian i gatunków. Co ciekawe, szafirki nadają się również na kwiaty cięte – możemy z nich ułożyć oryginalnie prezentujące się małe bukiety.


JAKIE CEBULKI KUPIĆ?


Przy zakupie cebulek szafirków zwracajmy uwagę na ich wielkość. Zaleca się, by szukać okazów o rozmiarze 6/+. Wynika to nie tyle z tego, że z dużych cebulek szybciej zaczynają się tworzyć nowe rośliny, ile z tego, że zdrowe cebulki tej byliny są z natury dorodne. Zatem okazy zbyt małe mogą pochodzić z roślin porażonych przez choroby lub z przypadkowych roślin rozmnożonych w warunkach naturalnych, a nie na profesjonalnej plantacji.

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo udanego zakupu, warto znaleźć sklep, który współpracuje z najlepszymi producentami. Każde opakowanie powinno być dokładnie opisane i wyposażone w adnotację o terminie przydatności cebulek do sadzenia. Po ich nabyciu dokładnie je obejrzyjmy i sprawdźmy, czy nie widać na nich śladów rozwijającej się pleśni. Zbadajmy też, czy cebule są odpowiednio jędrne i mięsiste oraz czy korzenie nie są poczerniałe i przesuszone.


WYGLĄD CEBULEK


Szafirki wytwarzają cebule właściwe, co oznacza, że w ich wnętrzu znajduje się skrócony pęd (tzw. piętka), a ich powierzchnia jest pokryta łuskami (czyli przekształconymi mięsistymi liśćmi). W przpadku cebulek szafirków łuska okazuje się wyjątkowo cienka, co sprawia, że są wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ciekawy jest również rozmiar cebulek szafirka – okazuje się, że średnio mają one w obwodzie po 8–10 cm, co czyni je wyjątkowo dużymi jak na wytwarzane przez tak małe rośliny.


KIEDY SADZIĆ CEBULKI?


Cebulki szafirka powinny być sadzone we wrześniu i październiku. Wyjątek stanowi szafirek armeński, którego cebulki można sadzić tylko w drugiej połowie października. A dlaczego tak późno? Ponieważ ma on skłonność do szybkiego wytwarzania liści. Gdybyśmy posadzili go za wcześnie, wypuściłby je akurat tuż przed zimą i mogłyby przemarznąć.

Szafirki zakwitają na wiosnę. Warto wyczekiwać tego momentu, ponieważ już od czerwca ich liście zaczynają usychać, a cebulki przechodzą w stan uśpienia.


JAK SADZIĆ CEBULKI?


Ponieważ szafirki to raczej bujnie rozrastające się rośliny, ich cebule muszą być sadzone w miarę daleko od siebie. Zaleca się więc, by odstępy między nimi wynosiły ok. 8–10 cm. Jeszcze ważniejsza jest głębokość umieszczenia cebulek w podłożu – ze względu na ich duży rozmiar należy je zagłębić na ok. 8 cm, przy czym ich wierzchołki muszą się znajdować 5 cm pod powierzchnią ziemi.


GDZIE SADZIĆ CEBULKI?


Szafirki nie mają specjalnych wymagań glebowych. Nie powinno się ich jednak sadzić w glebie o małej zawartości składników pokarmowych oraz zbyt suchej, ponieważ będą się wtedy zdecydowanie gorzej rozwijać. Poza tym rośliny te lubią słońce, ale tolerują też stanowiska półcieniste. Z tego powodu często sadzi się je wokół drzew, które późno wypuszczają liście.

Koniecznie należy zaznaczyć, że szafirki powinny być sadzone w grupach albo w rzędach, ponieważ są to zbyt delikatne byliny, by samotnie zdołały się wybić na tle innych roślin w ogrodzie. Można też spróbować posadzić cebulki w ogrodzie skalnym – zwłaszcza szafirek armeński nadaje się do tego celu, gdyż silnie się rozrasta.


ROZMNAŻANIE CEBULEK


Szafirki najlepiej rozmnażać latem z małych cebulek przybyszowych, które tworzą się wokół podstawy cebuli matecznej. Należy je od niej oddzielić, a następnie posadzić w ogrodzie i poczekać, aż zakwitną. Możliwe jest również rozmnażanie z nasion, które należy wysiać jesienią do zimnego inspektu.


WYKOPYWANIE I PRZECHOWYWANIE CEBULEK


Cebulki szafirka mogą w ogóle nie być wykopywane z ziemi przez trzy lata. Dzięki temu kępy kwiatów będą się coraz bardziej rozrastać i lepiej kwitnąć. Jednak po mniej więcej czterech, pięciu latach warto wydobyć je z podłoża i podzielić. Wtedy też należy przechować je aż do września w pomieszczeniu, którego temperatura wynosi ok. 18–20°C. Powinno być ono przewiewne i suche oraz pozbawione dostępu do światła.


UPRAWA


W trakcie kwitnienia warto dokarmiać szafirki nawozem przeznaczonym dla kwiatów ogrodowych – wspomoże je to w tym intensywnym okresie. Poza tym trzeba dbać o to, by rośliny nie przebywały w przesuszonym podłożu, dlatego należy je regularnie podlewać.

Oprócz tego warto nowo pozyskane cebulki przybyszowe posadzić na rok w jakimś odosobnionym miejscu, by pozwolić im podrosnąć, i dopiero później przesadzić na docelowe stanowisko. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz