- 1/4
- Następne
Kupując kwiaty cięte pragniemy, aby jak najdłużej stały w wazonie, jest to szczególnie ważne, wtedy gdy chcemy je komuś podarować na imieniny czy urodziny. Dlatego zawsze kupujemy świeże rośliny o nie do końca rozwiniętych pączkach. Prosimy kwiaciarkę, żeby zrobiła bukiet przy nas, wtedy mamy gwarancję, że jest on świeży i nie jest zrobiony ze starych kwiatów
Gdy przynosimy rośliny do domu to od razu stawiamy je w wazonie w zimnej wodzie, a tulipanom przycinamy końce łodyg. Jednak czy to wystarczy ………
Woda dla kwiatów
Najważniejsze jest, aby kwiaty miały dostęp do wody. Po przyniesieniu roślin do domu powinniśmy przed wstawieniem ich do wazonu przyciąć im łodygi, najkorzystniej wykonać to pod wodą. Łodygi tniemy ukośnie ostrym nożem. Znacznie to ułatwi wchłanianie im wody, którą powinniśmy zmieniać w wazonie zawsze wtedy, gdy jest mętna i brzydko pachnie. Woda do której wpadają liście z kwiatów i w której gniją łodygi staje się źródłem bakterii, dlatego tak ważne jest jej regularne wymienianie i usuwanie więdnących części roślin.
Poza tym, gdy w wazonie jest za mało wody należy ją jak najszybciej dolać. Powinno jej być pół wazonu. Najkorzystniej dla kwiatów jest, gdy ma ona temperaturę pokojową. A najlepiej byłoby gdyby kwiaty stały w deszczówce. Jednak na ogół jest to nie możliwe. Gdy już wlewamy do wazonu wodę z kranu to byłoby dobrze, gdyby była bez chloru. Będzie jeżeli nalanej do wazonu wodzie pozwolimy odstać zanim podlejemy kwiaty, przynajmniej parę godzin. Czym dłużej tym lepiej. Woda będzie, także bez chloru, gdy ją ugotujemy.
Czysty wazon
Tak samo jak ważna jest czysta woda, niezbędny jest czysty wazon. Za każdym razem, gdy wymieniamy wodę powinniśmy przemyć łodygi kwiatów i wazon. Łodygi nie mogą być brudne i lepkie, gdyż łatwiej wtedy gniją. Wazon powinien być odkażony płynem do mycia naczyń, na jego ściankach nie powinno być żadnych pozostałości roślin czy osadów.
Ogrodowe kwiaty cięte w wazonie
Etylen z owoców
Nie powinniśmy stawiać kwiatów obok owoców, ze względu na etylen, który one wydzielają. Powoduje on szybsze więdnięcie kwiatów. Szczególnie wrażliwe są na to róże i goździki. A najwięcej etylenu mają w sobie jabłka.
Dłuższe życie kwiatów
Róże
Róże powinny stać same w wazonie i warto często zmieniać im wodę. Jeżeli zauważymy, że kwiaty robią się nie świeże można rośliny włożyć na około pół godziny do ciepłej wody. Dobrym sposobem jest, również opalanie końców pędów róż nad płomieniem oraz włożenie ich na chwilę do wrzątku, tak do minuty.
Narcyz
Końcówki łodyg kwiatów, które kupiliśmy lub zerwaliśmy w ogrodzie lekko ucinamy. Potem zanurzamy je na parę godzin w wodzie, która ma temperaturę pokojową. Ma to na celu wyeliminowanie nadmiaru śluzu. Po tym zabiegu wkładamy kwiaty do wazonu z czystą wodą.
Tulipany
Najlepiej kupować lub zrywać w ogrodzie tulipany, które mają ładnie wybarwione pąki. W przypadku, których wiadomo, że niedługo zakwitną. Takie tulipany najdłużej będą stały w wazonie.
Dalie
Aby przywrócić kwiatom świeżość na parę minut końce ich łodyg wkładamy do gorącej wody, po czym zanurzamy je w occie.
Irysy
Końce łodyżek irysów wkładamy do wrzątku na około cztery minuty.
Kwiaty cięte - słoneczniki
Hiacynty
Kwiaty te najdłużej zachowają świeżość, gdy kupimy je jako rośliny doniczkowe a nie jako kwiaty cięte. Jeżeli będą stały w doniczce to wystarczy je tylko regularnie podlewać. Natomiast jeżeli wyjmiemy je z doniczki i wstawimy wraz z cebulą do wazonu z wodą, to trzeba wymieniać wodę zawsze wtedy, gdy jest mętna i zaczyna brzydko pachnieć. Przy każdej wymianie wody obmywamy z brudu, także cebule, zapobiegnie to ich gniciu. Gdy zdecydujemy się na kwiaty cięte, to regularnie wymieniamy im wodę i usuwamy kwiaty, które zwiędły.
Storczyki
Łodygę storczyka należy ukośnie uciąć i biorąc pod uwagę fakt, że w naszych domach z kwiatów ciętych goszczą najczęściej Cymbidia zapewnić mu solidny wazon, który utrzyma jego ciężar. Kwiaty piją dużo wody, dlatego należy regularnie kontrolować jej stan w wazonie. Poza tym nie lubią przebywać w pomieszczeniu, w którym pali się papierosy i panują przeciągi. czytaj dalej...