Kwiaty cięte - trwałość kwiatów w wazonie

Jesteś tutaj:

Kwiaty cięte - trwałość kwiatów w wazonie

3,3/5 (512 ocen)

Hortensje

Gdy rośliny zaczynają gorzej wyglądać należy przyciąć ich łodygi pod wodą  i włożyć na około dziesięć minut  końce łodyg  do octu.

Kiedy  zbieramy  kwiaty.

Nie zbieramy kwiatów w dni deszczowe.  Najlepiej ścinać je z samego rana, takie kwiaty będą najdłużej stały w wazonie.  Kwiaty zrywamy w różnych fazach ich rozwoju. Na przykład astry i chryzantemy zbiera się, gdy zakwitną a narcyzy i tulipany, gdy mają wybarwione pąki.


Cięcie kwiatów

Do ścinania kwiatów używamy sekatora lub noża. Narzędzia muszą być ostre, a cięcie zdecydowane. To znaczy kwiat ucinamy za jednym razem i  miejsce cięcia powinno być gładkie.  Dbamy o to aby nie uszkodzić łodygi ścinanego kwiatu i rośliny z której on wyrósł.

 

Ogrodowe kwiaty cięte – tulipany

Ogrodowe kwiaty cięte - tulipany

Odżywki dla kwiatów

Dodając do wody  niektóre substancje można przedłużyć życie kwiatów.  Z domowych sposobów do tulipanów i narcyzów dodajemy cukier a do róż aspirynę.

Dobrym rozwiązaniem jest, także środek o nazwie Chrysal, który często możemy dostać w kwiaciarniach kupując cięte kwiaty.  Dostępny jest on w małych saszetkach.  Wykorzystujemy  jedną saszetkę na wazon z wodą.  Chrysal pomaga zachować świeżość i przejrzystość wody, zapobiega jej mętnieniu,  a tym samym bakteriom, dzięki czemu kwiaty dłużej stoją w wazonie. Zawiera w sobie elementy, które umożliwiają kwiatom większe pobieranie wody i  odżywiają je.  Wodę po użyciu środka wymieniamy w wazonie po około tygodniu.

Kwiaty w wazonie

Zanim wstawimy kwiaty do wazonu musimy przygotować ich łodygi, aby jak najlepiej pobierały wodę, od tego zależy głównie długie życie kwiatów w wazonie.  Łodygi ucinamy ostrym nożem pod wodą , robimy to skośnie.

Rośliny powinny stać w wodzie o temperaturze pokojowej, która nie zawiera w sobie chloru.  Jeżeli mamy tylko wodę chlorowaną to warto ją przegotować, poczekać, aż wystygnie i dopiero wtedy wlać do wazonu.
Warto z pędów kwiatów oberwać niektóre liście, wtedy więcej wody, którą pobiera kwiat pozostanie dla pozostałych części rośliny, na przykład pąka kwiatowego, który ładniej się rozwinie i dłużej będzie stał w wazonie.

Poza tym warto obrywać wszystkie liście z łodyg kwiatów na długości pędu, który jest zanurzony w wodzie zapobiegnie to gniciu liści, łodygi, jak również ograniczy mętnienie wody.

Najlepszym stanowiskiem dla kwiatów jest chłodne miejsce, pozbawione przeciągów i ostrego słońca. Idealnie byłoby, gdyby nie było tam, również suchego powietrza.

Agnieszka Krakowiak


 

Koniecznie zobacz