Kiedy sadzić tulipany? Najlepszy termin i technika sadzenia

Jesteś tutaj:

Kiedy sadzić tulipany? Najlepszy termin i technika sadzenia

3,6/5 (814 ocen)

Cebule tulipanów mogą wydawać piękne kwiaty przez kilka lat, jeśli tylko będziemy odpowiednio je pielęgnować. Wiedza na temat tego, kiedy wykopywać cebule oraz jak i kiedy sadzić tulipany, przyda się każdemu ogrodnikowi.


Wykopywanie i przechowywanie cebul


Jeżeli chcemy, by nasze tulipany powtórzyły kwitnienie w przyszłym roku, nie wolno nam przeoczyć terminu, w którym należy je wykopać. Po obumarciu kwiatu i łodygi cebule wymagają bowiem suchego otoczenia, w przeciwnym razie mogą zgnić. Kiedy płatki kwiatów opadną, usuwamy zalążnie, a 6-8 tygodni później wykopujemy cebule. Następnie oczyszczamy je z ziemi oraz obumarłych korzeni i suszymy przez przynajmniej 2 tygodnie w suchym, przewiewnym miejscu. Tulipany powinny zimować w skrzynkach, ustawionych ciepłym pomieszczeniu, w temperaturze 18°C.


Wymagania w zakresie gleby


Do uprawy tulipanów poleca się gleby piaszczysto-gliniaste oraz gliniasto-piaszczyste o odczynie obojętnym. W naturze rośliny te kwitną na stepach, dlatego wymagają podłoża dość żyznego i nieprzesychającego. Warto pamiętać, że w ciężkiej i zbitej ziemi cebule mogą zostać porażone przez choroby grzybowe.


Przygotowanie stanowiska


Jakość podłoża piaszczystego można poprawić, stosując rozdrobniony kompost, który nie tylko dostarczy roślinom składników odżywczych, lecz również polepszy pojemność wodną gleby. Cięższą ziemię należy rozluźnić dodatkiem odkwaszonego torfu, piasku krzemionkowego albo perlitu. Dodatkowo warto dodać do podłoża wieloskładnikowy nawóz mineralny o wysokiej zawartości azotu. Wszystkie materiały mieszamy z glebą podczas głębokiego przekopywania, po usunięciu chwastów. Wszystkie zabiegi, mające na celu polepszenie struktury podłoża, wykonujemy na ok. 3 tygodnie przed planowanym sadzeniem tulipanów. Jeśli gleba nie zdąży się uleżeć, może się okazać, że posadziliśmy cebule za płytko, przez co narazimy je na przemarznięcie.


Termin zakupu i sadzenia


Zalecanym terminem zakupu i sadzenia tulipanów jest wczesna jesień, kiedy temperatura wynosi ok. 9°C. W Polsce takie warunki panują od połowy września do połowy października. Warto wybierać cebule o średnicy 3-4,5 cm – mniejsze zakwitną dopiero w drugim sezonie po zakupie. Jeśli nie możemy posadzić cebul od razu po ich nabyciu, przechowujemy je w suchym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura rzędu 10-15°C.

Kwitnące tulipany

Kwitnące tulipany


Technika sadzenia


Tulipany sadzimy w starannie odchwaszczonym, spulchnionym podłożu. Najpierw jednak zaprawiamy je w roztworze fungicydu, np. Topsinu M 500 SC. Bezpośrednio po zabiegu każda z cebul powinna znaleźć się w gruncie, na głębokości równej 10-12 cm. Rozstawa odpowiednia dla większości gatunków tulipanów to 10 x 10 cm. Po sadzeniu podlewamy rabaty, a jeśli jesień jest sucha, należy nawadniać cebule jeszcze kilka razy, w przeciwnym razie mogą się nie ukorzenić. Po pierwszych przymrozkach można zaściółkować tulipany słomą lub gałązkami świerkowymi. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz