Mieczyki - kwiaty, które warto uprawiać w ogrodzie

Jesteś tutaj:

Mieczyki - kwiaty, które warto uprawiać w ogrodzie

3,4/5 (185 ocen)

Mieczyki zakwitają od lipca do października we wszystkich kolorach tęczy i w przeróżnych kombinacjach barwnych. W sezonie letnim są doskonałymi i popularnymi roślinami na kwiat cięty. Kwiatostan ścinamy w momencie rozwoju pierwszego kwiatu. Jeśli chcemy, aby bulwa wydała kwiaty i w następnym sezonie, trzeba pozostawić jej kilka liści. Im więcej liści oszczędzimy, tym większa urośnie bulwa i więcej kwiatów wyda w kolejnym roku.

Ze względu na okres czasu, jaki musi upłynąć od momentu posadzenia bulwy do rozwoju kwiatów wyróżniamy odmiany wczesne, zakwitające po 70–85 dniach od chwili posadzenia, średniowczesne, które zakwitają po 85–105 dniach oraz późne, kwitnące 105–130 dni po posadzeniu. Daje nam to możliwość takiego doboru odmian, że stale kwitnące mieczyki będą obecne w naszym ogrodzie przez długi czas. Wysokość mieczyków waha się w zależności od grupy odmianowej od 30 cm dla mieczyków miniaturowych do 120 cm dla wielkokwiatowych.


Podłoże i sadzenie


Bulwy gladioli (to inna nazwa mieczyków pochodząca od łacińskiej nazwy rodzajowej Gladiolus) sadzimy wiosną, w okresie od 10 kwietnia do końca maja. Trzeba pamiętać, że nie są one mrozoodporne i skiełkowane bulwy mogą zostać uszkodzone przez wiosenne przymrozki. Poza tym rośliny będą mniej narażone na infekcje grzybowe, kiedy zostaną posadzone do ciepłej ziemi. Opóźnienie terminu sadzenia może być korzystne, kiedy chcemy przedłużyć okres kwitnienia roślin na rabatach, jednak sprzyja także chorobom grzybowym. Z tego względu wszystkie bulwy przed posadzeniem powinny być potraktowane kąpielą w środku grzybobójczym, np. Kaptan lub Topsin. Zaprawione w zawiesinie bulwy przed wysadzeniem trzeba wysuszyć.

Mieczyki wymagają bardzo zasobnego w składniki pokarmowe próchnicznego podłoża, jeśli takim nie dysponujemy, to od końca maja do połowy sierpnia nawozimy rośliny wieloskładnikowym nawozem dla roślin cebulowych. Jest to okres nie tylko kwitnienia roślin, ale także wzrostu nowych bulw, które wydadzą kwiaty w następnym sezonie. Optymalne pH gleby dla mieczyków powinno być obojętne.

Sadzimy zwykle na głębokość równą trzykrotnej wysokości bulwy (10-15 cm) i w takiej samej rozstawie. Zachowanie tej zasady zapewni stabilność wyrośniętym roślinom i zmniejszy podatność na wyłamywanie.

Uprawa mieczyków

Uprawa mieczyków

Stanowisko


Bulwy powinny być sadzone każdego sezonu w innym miejscu. Zapobiegnie to szybkiemu wyjałowieniu podłoża i rozwojowi chorób. Gladiole wymagają stanowisk w pełni nasłonecznionych.

Miejsce do sadzenia mieczyków najlepiej przygotować jesienią poprzedniego roku, przekopując je na głębokość około 30 cm i usuwając wszelkie chwasty i kamienie. Nawożenie obornikiem lub kompostem może być źródłem zakażeń grzybowych i bakteryjnych bulw, dlatego ten rodzaj dokarmiania wykonujemy 2-3 lata przed planowana uprawą. Nigdy nie stosujemy nawozów organicznych bezpośrednio pod bulwy mieczyków, w celu zapewnienia dobrego drenażu warto natomiast rozsypać ok. 2cm warstwę piasku lub żwirku.

Bardzo ważna kwestią jest dobór właściwego stanowiska w ogrodzie. Nie może to być miejsce, gdzie uprzednio uprawialiśmy fasolę, ogórki, pomidory czy ziemniaki – czyli rośliny podatne na choroby wirusowe. Zarazki pozostałe w ziemi szybko zaatakują mieczyki. Miejsca po uprawie warzyw korzeniowych mogą obfitować natomiast w szkodniki, które zjedzą bulwy.

Czerwony mieczyk

Czerwony mieczyk


Pielęgnacja


Odmiany mieczyka uprawiane w ogrodach to mieszańce Gladiolus x hybridus, w znacznej części wielkokwiatowe. Ich strzelisty pokrój i okazałe kwiaty sprawiają, że niezbędne będą im podpory, ponieważ rośliny będą się przewracały pod własnym ciężarem. Z tego też względu, jeśli chcemy uniknąć palikowania każdej pojedynczej rośliny korzystnie jest sadzić mieczyki w grupach. Kwiaty będą się wtedy opierały o siebie nawzajem, całą grupę łatwiej także podwiązać do wspólnego palika lub otoczyć drucianym stelażem. Dla uzyskania naturalnego wyglądu takiej grupy, można tuż po wykiełkowaniu bulw umieścić na grządce kilka rosochatych gałęzi. Rośliny zaczną je przerastać i będą się mogły na nich oprzeć. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz