Mak polny - uprawa, właściwości i zdjęcia

Jesteś tutaj:

Mak polny - uprawa, właściwości i zdjęcia

3,4/5 (315 ocen)

Mak polny (Papaver rhoeas), inaczej mak dziki, mak zajęczy lub mak wilczy, należy do rodziny makowatych (Papaveraceae), która obejmuje gatunki takie jak: mak alpejski (Papaver alpinum), mak nagołodygowy (Papaver miyabeanum), mak wschodni (Papaver orientale), mak lekarski (Papaver somniferum) oraz właśnie mak polny. Są to szybko rosnące rośliny roczne i zielne lub zimotrwałe byliny o kwiatach w jaskrawych kolorach (białe, żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone, a nawet czarne). Najczęściej uprawiane w ogrodach skalnych i wiejskich. W starożytności makiem polnym przyzdabiano grobowce, a pąki kwiatowe spożywano, ze względu na ich właściwości lecznicze.


Charakterystyka


Papaver rhoeas jest rośliną jednoroczną, która w Polsce jest dziko rosnąca. Często występuje jako chwast upraw zbożowych. Mak polny ma prostą, pojedynczą lub rozgałęzioną i owłosioną łodygę, która osiąga wysokość do 90 cm. Z pędów wyrastają liście osadzone u nasady rośliny, które są ogonowe i pierzastodzielne o ostro ząbkowanych odcinkach. Rozkwita w pierwszej połowie lata lub pod koniec wiosny (średnio przez 20−30 dni), tworząc kwiaty o szerokości do 9 cm, o rozległych i zachodzących na siebie płatkach, które są gładkie, jednokolorowe lub wewnątrz kielicha mają czarną plamkę. Kwiaty są szkarłatne lub czerwone, różowe a czasem białe. Torebka nasienna maku jest smukła i zaokrąglona, z nasionami wewnątrz. Roślina ta od innych gatunków odróżnia się niezgrubiałymi pręcikami oraz nagimi torebkami, tzw. makówkami.

Mak polny występuje w kilku odmianach, są to m.in. Japonicum Flore Pleno – o niewielkich i pełnych kwiatach, Mother of Pearl – charakteryzuje się kwiatami pojedynczymi, srebrzystobiałymi, białymi lub w pastelowych odcieniach różu, Shirley – roślina z pojedynczymi lub półpełnymi kwiatami w kolorze czerwonym, różowym, purpurowym i lila, czasem także z dwubarwnymi i w dwóch odcieniach jednego koloru.

Maki polne

Maki polne

Uprawa


Mak polny jest rośliną odporną na chłody i mało wymagającą, a zarazem łatwą w uprawie, dlatego nie przysporzy młodemu ogrodnikowi większych problemów. Może rosnąć na każdym podłożu, ale najlepiej czuje się w mocno przepuszczalnej glebie, umiarkowanie suchej i o średniej zawartości składników pokarmowych. Dobrze się rozwija na stanowisku wystawionym na działanie promieni słonecznych. Roślina nie toleruje stojącej wody. Gatunki jednoroczne maku, do których należy mak polny, potrzebują przestrzeni, więc należy je wysiewać stosunkowo rzadko, tak aby rośliny miały szanse pełnego rozwoju. Dorosłe okazy w okresie kwitnienia należy podpierać, co zapobiegnie możliwości położenia się lub złamania się łodygi rośliny obciążonej kwiatem. Maki wymagają nawożenia w okresie wiosennym, najlepiej zasilić je substancjami mineralnymi i organicznymi. Można je wspomóc powierzchniowo mączką kostną lub ściółkować przefermentowanym nawozem naturalnym.

Maki polne

Maki polneRozmnażanie


Mak polny rozmnaża się za pomocą nasion. Proces ten najlepiej przeprowadzić późną jesienią lub wczesną wiosną. Nasiona, zebrane z makówek lub zakupione w sklepie ogrodniczym, można wysiać do skrzynek pod szkłem lub wprost do gruntu. Ten gatunek maku dobrze znosi niskie temperatury i zachowuje długą zdolność kiełkowania, dlatego jakiekolwiek wahania temperaturowe nie wpłyną na jego kiełkowanie i wzrost.

Mak polny

Mak polny czytaj dalej...

Koniecznie zobacz