Ogród w stylu wiejskim

Jesteś tutaj:

Ogród w stylu wiejskim

3,5/5 (57 ocen)

Wiejskie ogrody są bardzo piękne i łatwe do założenia. Ich urok wynika z dużej naturalności oraz prostoty w doborze roślin, jak również wyposażenia.


Wiejskie ogrody


Mogą być małe, duże, ale zawsze tak samo cieszą oczy. Wielu z nas przypominają beztroskie dzieciństwo u dziadków na wsi. Ich wygląd przez lata praktycznie się nie zmienia. W wiejskich ogrodach dominują polne i leśne kwiaty oraz rośliny, które królowały w nich również za czasów naszych babć.

Dla mnie taki ogród kojarzy się przede wszystkim z malwami, różowymi, czerwonymi i białymi. Kwiatami, które widać już z daleka jak się idzie do domu.

Wiejski ogród to także trawnik, który nie wygląda jak z żurnala, są na nim mlecze, porasta go koniczyna, dzikie stokrotki. Nie ma wyraźnych granic pomiędzy poszczególnymi grządkami w ogrodzie.

W takim miejscu jest kompostownik i ogród warzywny. Nie powinno zabraknąć także łąki kwiatowej, może ona być zamiast trawnika. Łąka kwiatowa polega na posianiu w ogrodzie mieszanki nasion, wśród, których jest trochę trawy, polnych kwiatów, chabrów, maków, barwinków czy macierzanek.

Taki ogród powinno otaczać drewniane ogrodzenie, na którym można zawiesić gliniane dzbanki, garnki czy donice. Nada to miejscu niepowtarzalny klimat.

W omawianym ogrodzie powinno się również znaleźć miejsce dla ptaków, psa i kota.

Kot czuje się dobrze wszędzie tam, gdzie może regularnie coś zjeść, powylegiwać się w jakimś ciepłym miejscu i złapać mysz. Potrzebuje minimum uwagi.

Ogród wiejski

Ogród

Ptaki odwiedzające nasz ogród będą nam wdzięczne za zapewnienie zimą pokarmu, a latem chłodnej wody do picia. W tym celu potrzebują karmnika. Przyda im się, także budka lęgowa , która umożliwi złożenie jaj i spokojne wychowanie piskląt. Musimy tak umieścić karmnik i budkę, aby zwierzęta nie stały się zdobyczą kotów i innych drapieżników odwiedzających ogród.
Ptaki odwdzięczą nam się za to pięknym śpiewem, który idealnie budzi w letnie poranki. Poza tym pomogą nam walczyć ze szkodnikami, większość z nich stanowi ich pokarm.

W wiejskim ogrodzie powinno się, także znaleźć miejsce dla bociana. Będzie nam wdzięczny jak pomożemy mu nieco przy budowie gniazda. Na przykład poprzez przymocowanie na szczycie dachu drewnianego koła od wozu.

Wiejski ogród to również jedyny po którym bez większych ograniczeń biega pies, ale często również jedyne miejsce w którym jest na krótkim łańcuchu wrzynającym się w szyję. Niedopuszczalne jest trzymanie najlepszego i najwierniejszego przyjaciela człowieka na łańcuchu przyczepionym do stodoły, który uniemożliwia mu pełne rozprostowanie ciała. Każdy pies musi się wybiegać, mieć miskę z woda i miskę z jedzeniem oraz ciepłą budę.

Jeżeli nie chcemy aby pies biegał luzem po ogrodzie to powinniśmy wydzielić mu w nim kawałek placu, który będzie oddzielony siatką od reszty ogrodu i na którym zwierzę będzie mogło się swobodnie poruszać.

Warto wydzielić w ogrodzie także miejsce na ognisko. Wystarczy nam kawałek placu bez trawy, najlepiej w formie koła, który mogą otaczać drewniane pieńki na których będziemy mogli usiąść wraz z gośćmi przy ognisku i piec kiełbaski. Miejsce na ognisko powinno być oddalone od domu, szczególnie gdy jest on drewniany, aby jakaś iskra z ogniska nie zapruszyła ognia.

Po ciężkiej pracy w ogrodzie potrzebujemy miejsca do odpoczynku, możemy w tym celu postawić pod orzechem drewniany stolik i ławę. Warto zasadzić w ogrodzie orzech i postawić pod nim ogrodowe meble. Co prawda pod tym drzewem prawie nic nie rośnie, jednak siedząc pod nim nie zaatakują nas żadne owady w tym komary. Przeszkadza im zapach wydzielany przez orzechy. Poza tym jedzenie orzechów dobrze wpływa na korę mózgową. Przyda nam się również ławka za płotem od strony drogi, aby mogli porozmawiać z sąsiadami, którzy gdzieś idą lub skądś wracają.

Ogród

Ogród

Planując ogród nie powinniśmy zapominać o dzieciach. Niedaleko wejścia do domu lub przed tarasem warto zrobić piaskownicę. W tym celu warto kupić gotowy produkt lub samemu wykonać go z desek. Ważne jest, aby piaskownica była bezpieczna dla dzieci i wystarczająco duża. Nie powinna zajmować prawie całego ogrodu. Poza tym, gdy dzieci się w niej nie bawią powinniśmy zakryć ją czymś, aby nie dostały się do niej żadne nieczystości.

W wiejskim ogrodzie powinien się też znaleźć kompostownik. Najlepiej gdzieś w rogu ogrodu, dalej od domu. Kompost to najzdrowszy i najlepiej przyswajalny nawóz dla naszych roślin. Pozwoli im pięknie rosnąć i przyczyni się do polepszenia naszego zdrowia, gdy będziemy spożywać wyhodowane na kompoście warzywa. W tego typu ogrodzie nie należy stosować chemicznych środków ochrony roślin. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz