Jak zrobić piaskownicę drewnianą dla dzieci?

Jesteś tutaj:

Jak zrobić piaskownicę drewnianą dla dzieci?

3,2/5 (142 ocen)

Chcąc zapewnić swojemu dziecku rozrywkę w ogrodzie z pewnością należy pomyśleć o drewnianej piaskownicy. Doskonale sprawdzi się jako miejsce przeznaczone do zabawy i pozwoli na rozwój kreatywności dziecka. Jak zatem rozplanować prace związane z jej budową?


Usytuowanie


Decydując się na zrobienie drewnianej piaskownicy należy rozpocząć jej planowanie od miejsca, w którym będzie zlokalizowana. Zważając na fakt, że przeznaczenie piaskownicy odnosi się do dzieci należy już na samym początku pomyśleć o ich bezpieczeństwie.

W związku z powyższym nie zaleca się lokalizować piaskownicy w pobliżu oczek wodnych. Najlepiej, aby w otoczeniu piaskownicy znajdowało się zacienione miejsce, które nie pozwoli na bezpośrednie narażenie dziecka na promieniowanie słoneczne.

Piaskownica powinna znajdować się blisko domu, tarasu, tak aby odpoczywający rodzice mogli doglądać swoje pociechy. W pobliżu piaskownicy warto pomyśleć o ścieżce, która z pewnością ułatwi kontakt pomiędzy opiekunami, a dziećmi.

Piaskownica z ławeczkami

Piaskownica z ławeczkami


Jakie drewno?


Chęć zapewnienia trwałości piaskownicy to nie wszystko. Trzeba zdecydować się na drewno wysokiej jakości, które pozwoli na bezpieczne i długotrwałe użytkowanie. Bardzo często drewniane piaskownice wykonuje się z drewna sosnowego.
Zalecanym zabiegiem jest oczywiście impregnacja. Pozwoli ona na zachowanie właściwości drewna nawet w momencie kontaktu z wodą i insektami. Przy wyborze preparatów impregnujących drewno należy pamiętać, aby zawierały one filtr UV. Jest to szczególnie ważne w przypadku impregnatów barwiących drewno. Obecnie największą popularnością cieszą się piaskownice w kolorze naturalnym, ale i oliwkowo-zielonym.

Regularna wymiana piasku z piaskownicy jest niezwykle istotna

Regularna wymiana piasku z piaskownicy jest niezwykle istotna


Jaki piasek?


W przypadku piaskownic istotny jest także wybór piasku. Na rynku dostępny jest piasek, który sprawdza się zarówno w zastosowaniach typowo budowlanych jak i służący do wypełnienia piaskownic. Przed zakupem należy zwrócić uwagę czy piasek posiada specjalne badania bakteriologiczne i parazytologiczne potwierdzone atestami. Trzeba pamiętać, że kontakt z piaskiem będą miały dzieci – ich bezpieczna i higieniczna zabawa to podstawa relaksu także dla rodziców.

Piasek do piaskownic to przykładowo piasek kwarcowy, który sprzedawany jest w opakowaniach 10 kg lub 25 kg. Stosunkowo drogim wypełnieniem piaskownicy jest kolorowy piasek kwarcowy, ponieważ 10 kg opakowanie kosztuje około 15 zł.

Rodzicu zapamiętaj!

W celu zapewnienia higienicznej zabawy w piaskownicy należy cyklicznie wymieniać w niej piasek!

Piaskownica drewniana

Piaskownica drewniana


Wymiar, kształt, forma


Ile drewnianych desek będzie potrzebnych? Odpowiedzi na to pytanie można udzielić dopiero w momencie sprecyzowania gabarytów piaskownicy. Piaskownicę należy dostosować do liczby dzieci oraz ich wieku. Warto mieć na uwadze, że mniejszym dzieciom w pełni wystarczy stosunkowo niewielka piaskownica. W takim przypadku sprawdzi się przykładowo prosta kwadratowa piaskownica o boku 1,20 m. Wysokość piaskownicy powinna wynosić około 0,20 m. Dostosowanie wymiarów piaskownicy do nieco większych dzieci będzie wymagało zwiększenia wymiarów w planie i wysokości piaskownicy. Najmniej kłopotu przysporzy oczywiście zwiększenie wysokości – wystarczy jedynie zastosować więcej desek. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz