Woda w ogrodzie - bogactwo form do wyboru

Jesteś tutaj:

Woda w ogrodzie - bogactwo form do wyboru

3,5/5 (38 ocen)

Każdy właściciel ogrodu z pewnością przyzna, że bez wody to przydomowe miejsce relaksu, odpoczynku oraz uprawy roślin jest w jakiś sposób niepełne. Woda w takim miejscu pełni wiele funkcji. Po pierwsze bardzo służy roślinom i zwierzętom, stwarzając optymalny mikroklimat. Poza tym stanowi walor ozdobny i pomaga nam się odprężyć oraz miło spędzić czas. Planując ogród warto pamiętać o uwzględnienie jakiejś formy wyposażenia ogrodu w wodę. Oczywiście ostateczny wybór będzie zależał od stylistyki ogrodu, naszych osobistych upodobań, czy choćby wielkości samego obszaru. Warto jednak wiedzieć, jak wiele pomysłów mamy do wykorzystania. Być może będą one inspirujące dla osób, które dopiero chcą stworzyć zielony zakątek bądź go zmodyfikować.


Bogactwo form do wyboru


Czy woda w ogrodzie ma swój urok jedynie wiosną i latem? Oczywiście, że nie. Wystarczy jedynie spojrzeć na zamarznięte oczko wodne lub ośnieżone rośliny wokół zbiornika. Dzięki temu możemy obserwować, w jaki niesamowity sposób nasza kompozycja zmienia się wraz z nadejściem kolejnych pór roku.

Co jednak, jeżeli mamy naprawdę mało miejsca? Być może wtedy alternatywą będzie ścienne źródełko lub nawet stara balia czy pojemnik ceramiczny z wodą postawiony gdzieś w pobliżu strefy wypoczynku. Jeżeli jednak decydujemy się na małe oczko wodne, niech ma ono geometryczny kształt. Wtedy najlepiej to wygląda. Trzeba też pamiętać o odpowiednim usytuowaniu niewielkiego zbiornika. Weźmy pod uwagę to, że woda w nim szybko ulega nagrzaniu, więc najlepiej wybrać dla niego miejsce, które jest zacienione przynajmniej przez część dnia. Miejsce wybrane na oczko nie może być też zbyt mocno osłonięte przed wiatrem, ponieważ to on wpływa na cyrkulację wody w zbiorniku.

Małe oczko wodne w ogrodzie

Małe oczko wodne w ogrodzie

Jeżeli nasz ogród leży w niskiej części działki, być może wystarczy jedynie wykopać odpowiedni dół, a zbiornik wodny stworzy się sam. W innej sytuacji można wybrać spośród gotowych oczek wodnych, które można założyć nawet bez pomocy specjalisty lub zatrudnić fachową ekipę, która utworzy nam bardziej profesjonalną formę. Gotowe oczko wodne to zazwyczaj twór wytłaczany z laminatów. Jest o tyle wygodne, że ma przygotowane półki na rośliny i jest łatwe do założenia. Niestety takie rozwiązanie ma też swoje wady, ponieważ materiał łatwo się uszkadza i jest nietrwały. O wiele lepiej jest wybrać materiały żywicowe lub bentonitowe, które są trwalsze i dodatkowo nie zagrażają naszemu środowisku naturalnemu. Inne rozwiązania to zbiorniki wykładane folią PCW lub wykonane z kauczuku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze należy zapytać specjalistów w tym zakresie, który z materiałów jest najpraktyczniejszy oraz najbezpieczniejszy dla środowiska.


Jeżeli zależy nam na większej dynamice w ogrodzie, być może dobrym dla nas rozwiązaniem będzie kaskada i strumyk. W praktyce wygląda to tak, że należy wybrać część ogrodu charakteryzującą się naturalnym spadkiem terenu. Początkiem strumienia będzie w takim wypadku źródełko w postaci pompy wodnej. W tym miejscu utworzy się także urokliwa kaskada. W dalszej części strumyk może wyglądać tak, jak tylko sobie zaplanujemy. Jego końcem może być na przykład niewielki stawik. Optymalny strumyk ma długość ponad 5 metrów. Wyliczając szerokość powinniśmy brać pod uwagę to, jakie rośliny zasadzimy na brzegach oraz fakt, czy chcemy zastosować jakieś przewężenia czy inne elementy nadające dynamizmu, na przykład kamienie.

Jeszcze innym ciekawym elementem ozdobnym są mostki. Mogą one występować w formie tradycyjnego łuku z poręczą bądź kładki.

Misa ceramiczna z wodą i roślinami

Misa ceramiczna z wodą i roślinami

Rośliny idealne nad wodę


Jeżeli nie mamy doświadczenia w planowaniu wody w ogrodzie, możemy zastanawiać się, jakie rośliny sprawdzą się w takim miejscu. Bardzo dobrze nadają się do tego celu na przykład funkie, liliowce czy przetaczniki. Z jednej strony oczka, z tej, z której chcemy mieć na nie widok, sadzimy rośliny raczej niższe, lub planujemy sam trawnik czy też powierzchnie wysypaną żwirem. Dzięki temu zarówno my, jak i na przykład zwierzęta będą mogły podejść blisko zbiornika. Strefa przybrzeżna oczka może przybrać formę wiecznie mokrego bagienka. W takich warunkach wspaniale będą się rozwijały kaczeńce czy niezapominajki błotne. W głębi oczka sadzimy rośliny o pływających liściach, na przykład grzybienie. Do tego celu wykorzystuje się specjalne koszyki obciążone na przykład kamieniami. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz