Liliowce - uprawa, odmiany i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Liliowce - uprawa, odmiany i pielęgnacja

3,5/5 (110 ocen)

Ogród w okresie letnim tonie w potoku barw. W tym bogactwie pamiętajmy także o liliowcach, które doczekały się wielu odmian i zachwycają wszechstronnością i zróżnicowaniem. Wyjątkowe piękno liliowców, połączone ze szczególną wytrzymałością i odpornością na niekorzystne warunki sprawia że miłośników tych roślin wciąż przybywa, a ogrody zyskują coraz piękniejsze oblicze.

Liliowce to byliny wyrastające z kłączy, zaliczane są do rodziny liliowatych (Liliaceae). Mimo, że obejmują one liczne gatunki, w ogrodach uprawia się najczęściej wielokrotne mieszańce, określane jako liliowce ogrodowe – Hemerocallis x hybrida.

Czy wiesz że …

Nazwa łacińska liliowców, Hemerocallis, odnosi się do cechy charakterystycznej tych roślin, którą jest krótkowieczność kwiatów. Każdy pojedynczy kwiat żyje zaledwie jeden dzień. Dzięki temu, że liliowce wytwarzają dużo kwiatów, kwitnieniem możemy  cieszyć się o wiele dłużej niż jeden dzień.

Z gatunków liliowców na uwagę zasługuje m.in.:

Liliowiec rdzawy - Hemerocallis fulva;
Liliowiec mniejszy - Hemerocallis minor;
Liliowiec Middendorffa - Hemerocallis middendorffii;
Liliowiec żółty - Hemerocallis flava.

Wspomniane gatunki liliowców, były bardzo popularne w ogrodach, obecnie są coraz rzadsze, ale nie można odebrać im dekoracyjności, dlatego obok zróżnicowanych mieszańców pamiętajmy także o wspomnianych gatunkach.

Pozostałe gatunki:

Liliowiec pomarańczowy - Hemerocallis aurantiaca
Liliowiec Thunberga - Hemerocallis thunbergii
Liliowiec cytrynowy - Hemerocallis citrina

Naturalne siedliska liliowców występują na kontynencie europejskim i azjatyckim.

Liliowce

Liliowce

Kilka uwag o budowie


Liliowce mogą sięgać nawet powyżej metra wysokości. Część podziemna byliny, to kłącze z mięsistymi korzeniami, natomiast część nadziemna to równowąskie liście oraz sztywne pędy kwiatostanowe, zakończone barwnymi kwiatostanami. Ilość kwiatów na jednym pędzie może sięgać nawet kilkudziesięciu, zależnie od odmiany.

Dekoracyjność liliowców


Dekoracyjność liliowców wynika z ich długowieczności, łatwej uprawy oraz dużej zmienności gatunkowej i odmianowej. Należy podkreślić, że największe zróżnicowanie tyczy się mieszańców. To właśnie do liliowców ogrodowych zaliczymy kilkadziesiąt tysięcy odmian, choć warto wybierać sprawdzone odmiany, zwłaszcza, że obecnie w sprzedaży znajdują się odmiany bardziej kapryśne. Liliowce można nabyć o kwiatach w odcieniach m.in. bieli, czerwieni, brązu, różu, purpury, a także wielobarwne. Poza tym odmiany różnią się wysokością, okresem kwitnienia (wczesne, średniowczesne oraz późne), kształtem kwiatów (pojedyncze, pełne, trójkątne, duże, drobne, pajęcze, a także o falowanych płatkach).

Liliowce

Liliowce

Charakterystyka wybranych gatunków


Liliowiec rdzawy -  dawniej gatunek królował w ogrodach, obecnie wyparty przez zróżnicowane mieszańce. Jego wysokość podczas kwitnienia może sięgać  nawet 120 cm.  Latem na pędach ukazują się dekoracyjne, rdzawe kwiaty. Liliowiec niewybredny, bardzo łatwy w uprawie, poradzi sobie na większości stanowisk. Możemy go nabyć w wielu odmianach.

Liliowiec żółty - gatunek coraz bardziej zapomniany, a przy tym bardzo dekoracyjny. Jego wielką zaletą są żółte i pachnące kwiaty, które ukazują się już w maju, a więc dużo wcześniej niż odmiany mieszańców. Odmiana doskonała do naturalistycznych założeń, dodatkowo daje samosiew.

Liliowiec mniejszy - gatunek będący przykładem niskiego liliowca, którego wysokość sięga do około 30 - 40 cm. Jego dekoracyjność wynika z żółtych kwiatostanów, pojawiających się już w maju. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz