Malwa ogrodowa - uprawa

Jesteś tutaj:

Malwa ogrodowa - uprawa

3,5/5 (200 ocen)

Malwy ogrodowe kojarzone są przede wszystkim z sielskością wiejskich ogrodów w których królują obok takich roślin ozdobnych jak hortensje ogrodowe, ostróżki ogrodowe, słoneczniki zwyczajne, łubin trwały. Mimo pewnego zaszufladkowania, malwy nadal spotykane są w ogrodach. Może pojawiają się rzadziej, ale nie brakuje zagorzałych zwolenników tych roślin. W ofercie producentów nasion można nabyć bardzo ciekawe formy tych roślin, tak więc warto skorzystać i zmienić oblicze wybranych zakątków w ogrodzie.

Malwa ogrodowa (Alcea rosea) jest przedstawicielką roślin ślazowatych (Malvaceae). Określana także jako prawoślaz, jest przykładem rośliny o niepowtarzalnych walorach dekoracyjnych. Często mylona z innymi przedstawicielami rodziny.

Czy wiesz że …

Malwa ogrodowa jest krótkowieczną byliną, traktowaną jako roślina dwuletnia, ponieważ w drugim roku uprawy najpiękniej i najobficiej kwitnie. Może przeżyć do około 4 lat.


Kilka uwag o budowie


Alcea rosea jest przykładem krótkowiecznej byliny, której wysokość może sięgać powyżej 200 cm. Pędy wyprostowane, sztywne u dołu drewniejące, zakończone strzelistym kwiatostanem, składającym się z wielu kwiatów, zależnie od formy pojedynczych, półpełnych i pełnych. Barwa kwiatów to odcienie różu, bieli, czerwieni, żółci itp. Kwitnienie przypada na okres letnio- jesienny. System korzeniowy palowy, tak więc dorosłe rośliny ciężko dzielić, a także przesadzać.

Malwa ogrodowa - kwiaty

Malwa ogrodowa - kwiaty

Zróżnicowanie malwy ogrodowej


Malwy ogrodowe występują w zróżnicowanych i bardzo ziemnych formach. Różnią się nie tylko wysokością, ale także kształtem i barwą kwiatów. W wyniku prac hodowlanych uzyskano mieszańce, które cechują pełne kwiaty. Wśród nich warto wspomnieć o grupie:

o Fimbriata flore pleno o strzępiastych płatkach,
o Szkockiej u której kwiatostany składają się z płatków jednakowej długości, zarówno tych zewnętrznych jak i wewnętrznych,
o Pełne wielkie - osiągające najwyższą wysokość,
o Chaters - niższe o zwartym kwiatostanie.

 

Wybrane odmiany malwy ogrodowej
 

Gatunek

Odmiana

Opis

Malwa ogrodowa

‘Budapest’

Odmiana charakteryzująca się pełnymi czerwonymi kwiatami.

Malwa ogrodowa

‘Creme de Cassis’

Odmiana o zmiennych, kryzowanych kwiatach.

Malwa ogrodowa

‘Nigra’

Odmiana o pojedynczych silnie bordowych, prawie czarnych kwiatach.

Malwa ogrodowa

‘Spring Celebrities Apricot’

Odmiana o łososiowych kwiatach.

Malwa ogrodowa

‘Double Purple’

Odmiana o purpurowych kwiatach.

Malwa ogrodowa

‘Majorette’

Seria malw o pełnych kwiatach, występujących w zróżnicowanej kolorystyce.

 

Stanowisko


Malwy ogrodowe uprawiamy na stanowisku słonecznym, ciepłym, a przede wszystkim zacisznym, osłoniętym przed wiatrem. Podłoże powinno być przepuszczalne, żyzne, zasobne i dość wilgotne.

Malwy ogrodowe

Malwy ogrodowe


Wymagania i pielęgnacja


Sadzonki malwy wysadzamy jesienią bądź wiosną. Stanowisko pod nowe nasadzenia powinno być odpowiednio przygotowane, a więc uprawione, odchwaszczone i w razie potrzeby także wzbogacone dobrze przerobionym kompostem.

Odległość pomiędzy roślinami powinna wynieść około 40- 50 cm. Przy sadzeniu wczesnojesiennym, warto pamiętać o delikatnym okryciu roślin, aby lepiej przezimowały.

W początkowym okresie malwa ogrodowa może wymagać systematycznego podlewania. Starsze okazy całkiem nieźle radzą sobie w czasie suszy. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz