Ostróżka ogrodowa - uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Ostróżka ogrodowa - uprawa i pielęgnacja

3,5/5 (550 ocen)

Ostróżka ogrodowa o strzelistych kwiatostanach, należy do najpiękniejszych bylin uprawianych w ogrodzie. Wybrane odmiany sięgają dwóch metrów wysokości i należą do jednych z najwyższych jakie spotykamy w ogrodach.

Rodzaj Delphinium obejmuje liczne gatunki ostróżek jednak do najczęściej uprawianych w ogrodzie z pewnością należy zaliczyć ostróżkę ogrodową (Delphinium x cultorum). Pod nazwą ostróżka ogrodowa kryją się liczne mieszańce, bardzo zróżnicowane ze względu na wysokość, barwę, kształt kwiatów. Najwyższe formy sięgają 200 cm wysokości, a najniższe około 100 cm. Przy odpowiedniej zwartości najniższych form, można pokusić się o uprawę ostróżki ogrodowej w pojemniku. Może stanowić bardzo ciekawy akcent także na balkonie i tarasie.

Przy wyborze roślin warto pamiętać, że nie wszystkie formy będą żywotne. W przypadku odmian zaliczanych do grupy amerykańskiej tzw. ‘Pacific’ o dużych kwiatostanach, należy pamiętać, że nie należą one do żywotnych reprezentantek rodzaju. Najlepiej prezentują się w pierwszym roku kwitnienia, dlatego też bardzo często traktowane są jako rośliny jednoroczne. Rozmnażane poprzez nasiona zachowują cechy rośliny matecznej.

Poza ostróżką ogrodową w ogrodzie warto uprawiać także ostróżkę wielkokwiatową oraz ostróżkę nagą.

Czy wiesz że …

Ostróżka ogrodowa zaliczana jest do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) i skupia liczne mieszańce jednoroczne bądź wieloletnie, powstałe poprzez skrzyżowanie różnych gatunków rodzaju Delphinium.


Kilka uwag o budowie


Ostróżka ogrodowa skupia liczne mieszańce charakteryzujące się zmienną budową. Odmiany zależnie od gatunków wyjściowych mogą różnić się wysokością, barwą czy też kształtem kwiatów. Delphinium x cultorum charakteryzuje się wzniesionymi pędami, na których osadzone są dłoniastodzielne, klapowane liście. W czerwcu i na początku lipca pojawiają się kwiaty zebrane w długie i groniaste kwiatostany z charakterystyczną długą ostrogą. Barwa kwiatów zmienna - odcienie niebieskiego, różu, bieli, fioletu. Bardzo ciekawie prezentują się odmiany o dwubarwnych kwiatach.

Ostróżki

Ostróżki

Zróżnicowanie odmianowe


Ostróżka ogrodowa występuje w licznych odmianach, które zaliczane są do kilku grup. Poza odmianami, charakteryzującymi się sporą wysokością, można nabyć niższe odmiany, które mogą stanowić uzupełnienie rabat bylinowych bądź monochromatycznych z uwzględnieniem stopniowania nasadzeń.

Z pewnością na uwagę zasługują odmiany z grupy ‘Elatum’ sięgające dwóch metrów wysokości. Na bardziej wietrznych stanowiskach będą wymagać palikowania, jednak ze względu na długie i zwarte kwiatostany, warto je sadzić przy ogrodzeniach, murach, a także na rabatach jako najdalsze nasadzenia. Odmiany wywodzą się od ostróżki wyniosłej, którą można podziwiać także na południu Polski w zaroślach, na obrzeżach lasów, łąkach.

Odmiany z grupy ‘Pacyfic’ także zasługują na uwagę ze względu na długie zwarte kwiatostany na które składają się półpełne bądź pełne kwiaty, osiągające do 180 cm wysokości. Wyglądają majestatycznie na rabatach , doskonale prezentując się w towarzystwie innych ostróżek, zróżnicowanych barwą oraz wysokością , a także w towarzystwie takich bylin jak np. liliowce.

Mniejsze rozmiary osiągają odmiany zaliczane do grupy ‘Belladonna’ które charakteryzują się bardzo luźnymi, a zarazem rozgałęzionymi kwiatostanami, sięgającymi do ponad metra wysokości.

Ostróżki ogrodowe

Ostróżki ogrodowe

Wybrane odmiany ostróżki ogrodowej

 

Gatunek

Odmiana

Opis

Ostróżka ogrodowa

‘Capri’

Odmiana zaliczana do grupy ‘Belladonna’ o dwubarwnych kwiatach (niebieskie z białym oczkiem).

Ostróżka ogrodowa

‘Lamartine’

Jedna z piękniejszych odmian, zaliczana do grupy ‘Belladonna’ z brązowym oczkiem.

Ostróżka ogrodowa

‘Blue Bird’

Odmiana zaliczana do grupy ‘Pacific’ o niebieskich kwiatach.

Ostróżka ogrodowa

‘Summer Skies’

Odmiana zaliczana do grupy ‘Pacific’ o jasnoniebieskich kwiatach.

Ostróżka ogrodowa

‘Astolat’

Odmiana zaliczana do grupy ‘Pacific’ o fioletowych kwiatach.

Ostróżka ogrodowa

‘Galahad’

Odmiana zaliczana do grupy ‘Pacific’ o białych i półpełnych kwiatach.

Ostróżka ogrodowa

‘Zauberflote’

Odmiana zaliczana do grupy ‘Elatum’ o niebieskich kwiatach z białym oczkiem.

Ostróżka ogrodowa

‘King Arthur’

Odmiana o kwiatach w odcieniach fioletu.

Ostróżka ogrodowa

‘Schildknappe’

Wysoka odmiana zaliczana do grupy ‘Elatum’ o niebieskich kwiatach z białym oczkiem.

 

Stanowisko


Ostróżki ogrodowe dobrze sobie radzą na większości gleb, przy czym należy unikać podłoża zbyt piaszczystego i suchego. Z pewnością dobrze będą prezentować się na podłożu próchniczym, zasobnym oraz żyznym. W przypadku zbyt piaszczystego podłoża należy wzbogacić je np. dobrze przerobionym kompostem. Sadzimy je na stanowisku słonecznym ewentualnie lekko zacienionym. Bylina ta lubi przestrzeń i słońce, wówczas nie jest podatna na mączniaka prawdziwego.

Ostróżki ogrodowe

Ostróżki ogrodowe

Wymagania i pielęgnacja


Największą zaletą ostróżek ogrodowych są duże kwiatostany. Aby obficie kwitły należy zapewnić im warunki jak najbliższe optymalnym. Zbyt piaszczyste podłoże powinniśmy wzbogacić dobrze przerobionym kompostem, który poprawi strukturę, dzięki czemu gleba będzie bardziej chłonna. W takim podłożu dłużej utrzymuje się wilgoć, a składniki odżywcze nie są aż tak narażone na wypłukiwanie podczas deszczu. W marcu warto podsypać ostróżki np. Azofoską. W razie konieczności, nawożenie można powtórzyć po przekwitnięciu kwiatów. Dodatkowe nawożenie poprawi jakość jesiennego kwitnienia. Do letniego nawożenia warto zastosować płynny nawóz, który charakteryzuje się szybszym działaniem.

Po przekwitnięciu ostróżek należy je przyciąć na wysokości około 10- 20 cm, aby mogły ponownie zakwitnąć. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz