Tojeść - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Tojeść - odmiany, uprawa i pielęgnacja

3,4/5 (146 ocen)

Byliny to podstawowa grupa roślin ozdobnych uprawianych w ogrodach. Do tej grupy zaliczymy tysiące gatunków i odmian, które charakteryzuje wieloletniość. Są one bardzo zróżnicowane, dzięki czemu bez problemu dobierzemy rośliny zgodne z naszymi oczekiwaniami, a zarazem odpowiadające konkretnym warunkom klimatyczno - glebowym, panującym w naszym ogrodzie.

Do ogrodu warto zaprosić tojeść, a więc rodzaj Lysimachia skupiający przede wszystkim byliny, występujące w klimacie umiarkowanym oraz podzwrotnikowym. Najliczniej występują w Chinach, ale i w naszym kraju kilka gatunków występuje w stanie dzikim m.in. Lysimachia vulgaris, Lysimachia nummularia, Lysimachia thyrsiflora. Należące do rodziny pierwiosnkowatych tojeści może nie należą do najpiękniejszych roślin ozdobnych w ogrodzie, ale mają wielu swoich zwolenników i doskonale prezentują się w ogrodach, zwłaszcza w stylu naturalistycznym oraz nad brzegiem stawu.


Wybrane gatunki tojeści

 
Tojeść kropkowana - Lysimachia punctata

Tojeść rozesłanaLysimachia nummularia

Tojeść orszelinowata - Lysimachia clethroides

Tojeść orzęsiona - Lysimachia ciliata

Tojeść ciemnopurpurowa - Lysimachia atropurpurea

Tojeść bukietowa - Lysimachia thyrsiflora

Tojeść gęstokwiatowa - Lysimachia congestiflora


Tojeść jako słoneczny akcent w ogrodzie


Większość spotykanych w ogrodach tojeści charakteryzuje się licznymi żółtymi kwiatami, które rozjaśnią niemalże, każdy zakątek w ogrodzie. Do złocistych tojeści zaliczymy tojeść kropkowaną, tojeść rozesłaną, tojeść orzęsioną, tojeść bukietową oraz tojeść gęstokwiatową.

Tojeść

Tojeść

Tojeść kropkowana


Należy do najbardziej rozpowszechnionych tojeści. Występuje w Azji Mniejszej oraz Europie. W Polsce przede wszystkim w południowo- wschodniej części kraju. Charakteryzuje się wyprostowanymi pędami sięgającymi nawet do 1 m wysokości. Gęsto ulistniona z mnóstwem złocistożółtych kwiatów. Gwiazdkowate kwiaty zebrane po kilka w kątach liści i silnie zagęszczone na wierzchołkach pędów. Wyraźnie odznaczają się na tle liści (jajowate do lancetowatych, osiągające do 10 cm długości). Kwitnienie przypada na okres letni, a więc od czerwca do sierpnia. Ta długowieczna bylina jest mało wymagająca, daje sobie radę zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym. Preferuje próchnicze i wilgotne podłoże, wówczas jest dorodniejsza i szybciej się rozrasta, choć nie wszystkim może odpowiadać jej silna ekspansywność.

Odmiany

‘Alexander’- odmiana o pstrych liściach z kremowym obrzeżem, w okresie wiosennym lekko zaróżowionym. Również ekspansywna jak gatunek. Na miejscach o większym dostępie światła, ładniej się wybarwia.

‘Hometown hero’- odmiana charakteryzująca się obfitszym kwitnieniem.

Tojeść rozesłana

Tojeść rozesłana

Tojeść rozesłana


Płożąca się forma tojeści, bardzo pospolita w naszym kraju. Ze względu na ekspansywne rozrastanie się oraz obfite kwitnienie, tworzy złociste kobierce do 5 cm wysokości, które najpiękniej prezentują się w pobliżu zbiorników wodnych. Na skrajnie suchych stanowiskach potrafi zasychać, ale na większości gleb doskonale sobie radzi. Ważne, aby nie brakowało jej wilgoci. Kwiaty średnicy do 1,5 cm, ukazują się od czerwca do lipca. Pędy osiągają do 60 cm długości i ukorzeniają się na węzłach. Z jej rozmnożeniem nikt nie powinien mieć problemu, gorzej jeżeli nie będziemy trzymali jej w ryzach. Przy jej ekspansywności należy czuwać nad jej rozrastaniem się, aby nie zdominowała ogrodu.

Odmiany

‘Aurea’- odmiana charakteryzująca się złotożółtymi liśćmi, wymagająca stanowisk jasnych i wilgotnych, na których lepiej się wybarwia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz