Mahonia - wyraziście kwitnący krzew

Jesteś tutaj:

Mahonia - wyraziście kwitnący krzew

3,5/5 (176 ocen)

W maju nie brakuje wyraziście kwitnących krzewów. Jednym z ciekawszych z pewnością jest zimozielona mahonia pospolita. Najczęściej spotykany gatunek mahonii zachwyca wyrazistymi, słonecznymi kwiatami, zebranymi w szczytowe grona. Mimo wysokich walorów dekoracyjnych, mahonia pospolita jest jednym z najmniej wymagających krzewów. Warto także poznać inne gatunki mahonii, gdyż są równie ciekawe.

Rodzaj Mahonia, obejmuje około kilkudziesięciu gatunków zimozielonych krzewów, występujących w Azji oraz Ameryce, z których najbardziej popularnym jest mahonia pospolita, choć to nie jedyna piękność rodzaju. Mahonie zaliczane są do rodziny berberysowatych (Berberidaceae)

Czy wiesz że …

Nazwa mahonia wzięła się od barwy liści, które w okresie jesiennym, przebarwiają się. Przebarwienia to odcienie czerwieni, brązu i mahoniu.


Wybrane gatunki rodzaju


- Mahonia aquifolium - Mahonia pospolita (ostrolistna)

- Mahonia rapens - Mahonia rozłogowa

- Mahonia japonica – Mahonia japońska

- Mahonia x media - Mahonia pośrednia

- Mahonia bealei - Mahonia Beala

Najpopularniejszym gatunkiem jest oczywiście mahonia ostrolistna. Natomiast z innych mahonii wartych uwagi warto wymienić m.in. mahonię rozłogową oraz mahonię pośrednią.

Mahonia

Mahonia

Charakterystyka wybranych gatunków mahonii uprawianych w ogrodach


Mahonia ostrolistna

Gatunek mahonii amerykańskiego pochodzenia. Charakteryzuje się wzniesionymi pędami, słabo rozgałęzionymi.  Wysokość krzewu sięga zazwyczaj do około jednego metra. Zimozielone liście złożone, składające się z kilku skórzastych oraz ząbkowanych liści. Rozwijające się w okresie wiosennym liście, zachwycają delikatnością barwy, z czasem stają się ciemnozielone, na tle których świetnie prezentują się szczytowe kwiatostany, ukazujące się w kwietniu/maju. Jedna z najmniej wymagających i najbardziej trwałych mahonii ze wszystkich uprawianych okazów w naszych ogrodach.


Mahonia rozłogowa

Mrozoodporny gatunek mahonii także o amerykańskim pochodzeniu, osiągający maksymalnie do około pół metra wysokości. Pędy mahonii rozłogowej są pokładające, liście pierzaste i złożone, także jak w przypadku mahonii pospolitej zimozielone. Złocistożółte kwiaty ukazują się wiosną, zebrane w niewielkie grona. Po przekwitnięciu ukazują się owoce, które po dojrzeniu przybierają barwę wręcz granatową i pokryte są sinawym nalotem woskowym. Krzew rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów. Mahonia rozłogowa sprawdzi się jako roślina okrywowa.

Mahonia pośrednia

Mieszaniec powstały w wyniku połączenia dwóch gatunków mahonii, a więc M. japonica i M. lomariifolia. Krzew piękny, charakteryzujący się dużymi, pierzastymi liśćmi, osiągającymi nawet do pół metra długości. Kwiaty zebrane  w długie wiechy. W naszym klimacie zazwyczaj przemarza, tak więc bez większego znaczenia.


Wybrane odmiany
 

Nazwa gatunku

Nazwa odmiany

Uwagi

Mahonia pospolita

‘Gracilis’

Odmiana charakteryzująca się dłuższymi liśćmi oraz bardziej smuklejszym pokrojem.

Mahonia pośrednia

‘Winter Sun’

Odmiana o żółtych i wzniesionych kwiatostanach.

Mahonia pospolita

‘Apollo’

Odmiana charakteryzująca się większymi kwiatostanami.

Mahonia rozłogowa

‘Macrocarpa’

Odmiana wielkoowocowa.

Mahonia pośrednia

‘Charity’

Odmiana o żółtych kwiatostanach pojawiających się pod koniec zimy. Uprawa w naszym klimacie problematyczna podobnie jak w przypadku ‘Winter Sun’

Mahonia pospolita

‘Jupiter’

Odmiana charakteryzująca się dużymi kwiatostanami.

Mahonia pospolita

‘Juglandifolia’

Odmiana orzecholistna

Mahonia pospolita

‘Atropurpurea’

Odmiana sięgająca metra wysokości. Dekoracyjna  z kwiatów, liści i owoców.

Mahonia rozłogowa

‘Rotundifolia’

Odmiana okrągłolistna.

Mahonia pospolita

Smaragd

Odmiana osiąga zaledwie do 70 cm wysokości i około 100 cm szerokości.

 

Stanowisko  

 
Mahonie powinno uprawiać się na stanowiskach półcienistych, charakteryzujących się próchniczym, żyznym, a przede wszystkim wilgotnym podłożem. Poradzą sobie także na stanowisku słonecznym, zacisznym, przy czym należy roślinie zapewnić odpowiednią wilgotność podłoża. Podczas dużego nasłonecznienia, na takim stanowisku może dojść do poparzeń liści. Aby cieszyć się dobrą kondycją mahonii, posadźmy ją lepiej w półcieniu i żyznym podłożu. Mahonia rozłogowa może pełnić rolę rośliny okrywowej i wypełnić trudne przestrzenie w większym ogrodzie.

Mahonia - kwiaty

Mahonia - kwiaty

Uprawa i pielęgnacja


Przy wyborze mahonii kierujmy się jej wytrzymałością na mrozy, lepiej zrezygnować z gatunków o wątpliwej mrozoodporności, a skupić się na gatunkach mrozoodpornych, które przez wiele lat będą nam towarzyszyć bez większych problemów. Do takich gatunków zaliczymy oczywiście mahonię pospolitą i rozłogową. Uprawa tych krzewów jest mało zajmująca. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz