Mahonia - wyraziście kwitnący krzew

Jesteś tutaj:

Mahonia - wyraziście kwitnący krzew

3,5/5 (176 ocen)

Aby cieszyć się dobrze prezentującymi mahoniami należy posadzić je w takim miejscu w  którym będą miałaby odpowiednie warunki klimatyczno- glebowe. Wybierajmy miejsca zacienione, zaciszne, charakteryzujące się odpowiednim podłożem, koniecznie  wilgotnym. Warto  sadzić je w licznych grupach roślin, niedaleko zbiornika wodnego. W takich warunkach, zdecydowanie lepiej będą znosić okres zimy, podczas której mogą przemarzać.

Przy braku należytych opadów w okresie późnojesiennym, a więc w listopadzie, należy mahonie podlewać, aby zgromadziły sporo wody, która jest niezbędna im do prawidłowego przezimowania. Należy pamiętać, że mahonie jako rośliny zimozielone w okresie zimowym zwłaszcza późnozimowym, kiedy słońce mocniej grzeje są narażone na zwiększoną transpirację wody przez liście. Przy wietrznych stanowiskach transpiracja jest jeszcze wyższa. W takiej sytuacji roślina musi uzupełniać ubytki wody. Przy mroźnej pogodzie, nie jest w stanie pobrać wody z zmarzniętego podłoża. Wówczas dochodzi do usychania liści. Jeżeli proces będzie się przedłużał, roślina mocno ucierpi.

Polecane do uprawy mahonie bardzo szybko się regenerują, więc z pewnością w szybkim czasie na nowo będą zachwycać. Jeżeli nasza mahonia nie ma najlepszej wystawy, wówczas warto ją okryć na zimę.


System korzeniowy mahonii jest płytki i dość mało rozbudowany, dlatego podczas przedłużającej się suszy należy uzupełniać niedobory wody. Warto także wiedzieć, że mahonie nie lubią przesadzania, tak więc nim zakupimy i posadzimy krzew, warto  dobrze się zastanowić nad jego miejscem docelowym.

Przed posadzeniem krzewu należy dobrze uprawić podłoże, odchwaścić oraz wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Po posadzeniu, podlewamy roślinę oraz ściółkujemy.

W późniejszym okresie w razie potrzeby, mahonię podlewamy oraz uzupełniamy dobrze przerobionym kompostem. Jeżeli chodzi o cięcie, to ze względu na fakt, że jest to zimozielony krzew, zazwyczaj nie wymaga cięcia, chyba że w razie konieczności, dla ograniczenia jej rozrostu oraz usunięcia pędów zmarzniętych, uszkodzonych itp.

Mahonia  nie jest podatna na choroby i szkodniki tak więc przy jej uprawie, na tej płaszczyźnie nie powinno być większych problemów.

Poza tym mahonie bardzo łatwo się rozmnażają. Mahonię rozłogową najlepiej rozmnożyć poprzez rozłogi, natomiast mahonie pospolitą poprzez nasiona, które można wysiać od razu bądź też po stratyfikacji wiosną. Poza tym wspomniany gatunek można rozmnożyć poprzez sadzonki oraz odkłady i to najszybszy sposób na uzyskanie kwitnących roślin. Z nasion kwitnącą roślinę uzyskamy dopiero po upływie 3-4 lat.

Mahonia - krzew

Mahonia - krzew

Zastosowanie


Mahonia ze względu na niewielkie wymagania i preferowanie bardziej cienistych stanowisk może być stosowania przy zagospodarowaniu trudniejszych zakątków ogrodu. Możemy zastosować ją jako wypełniacz na rabaty pod koronami drzew. Bardzo dobrze prezentuje się jako soliter na tle trawnika, a także  w grupie. Nadaje się na niewielki żywopłot. Popularność mahonii pospolitej wynika nie tylko z jej dekoracyjności (łatwa uprawa, dekoracyjne liście, piękne kwiaty i dekoracyjne owoce), ale także z jej trwałości. Krzewy mogą przeżyć nawet kilkadziesiąt lat. Gałązki z mahonii wykorzystywane są do produkcji wieńców i wiązanek. Mahonie można uprawiać także jako rośliny pojemnikowe.


Uwagi


Owoce mahonii są jadalne, mają kwaskowaty smak i mogą być wykorzystane m.in. przy produkcji wina.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz