Krzewy do cienia. Jakie krzewy cieniolubne wybrać do ogrodu?

Jesteś tutaj:

Krzewy do cienia. Jakie krzewy cieniolubne wybrać do ogrodu?

3,5/5 (1837 ocen)

Prawie każdy ogród posiada miejsca niemal pozbawione światła słonecznego lub pozostające w cieniu przez większą część dnia. Niewiele roślin znosi podobne warunki, a przecież taki pusty zakątek jest dość ponury i nie nastraja optymistycznie. Na szczęście nie musimy pogodzić się z powyższą sytuacją, gdyż istnieje grupa roślin radzących sobie w tego typu warunkach całkiem dobrze, a niekiedy nawet wymagających zacienienia, potrzebnego im do prawidłowego rozwoju.

Często są to gatunki pochodzące z miejsc naturalnie cienistych jak chociażby dolne partie lasów. Natura nie lubi próżni, dlatego dostosowała cześć roślin do radzenia sobie w sytuacji skąpego oświetlenia. Warto więc skorzystać z tego przystosowania i rozejrzeć się za odpowiednimi nasadzeniami. W ogrodzie miejsca słabo nasłonecznione najlepiej jest przeznaczyć dla ozdobnych krzewów, które ładnie je wypełnią i będą stanowiły miłą dla oka dekorację. Poza tym nie wymagają one tak dużo zabiegów pielęgnacyjnych jak niektóre cienioznośne byliny lub kwiaty jednoroczne.


Krzewy cieniolubne i cienioznośne


A choć ich wybór mamy znacznie mniejszy, niż roślin lubiących słońce, z pewnością znajdzie się niemało gatunków, wśród których będziemy mogli wybierać. Poniżej opisanych jest kilka najbardziej godnych polecenia.

Bukszpan wiecznie zielony – niezwykle wdzięczna roślina ogrodowa, najczęściej kojarzona ze Świętami Wielkiej Nocy, choć jej możliwości są znacznie bogatsze. Niższe odmiany mogą z powodzeniem służyć jako niewysokie obwódki rabat, a wyższe mają zastosowanie przy zakładaniu całorocznych żywopłotów. Nadają się do tego celu bardzo dobrze, gdyż nie tylko zachowują liście przez okres zimy, ale również doskonale znoszą cięcie formujące. Poza tym bukszpany są zwartymi i gęstymi krzewami o powolnym wzroście, co w tym przypadku jest cechą bardzo pożądaną. Nie tylko dają sobie radę w słabo oświetlonych miejscach, ale również nie mają szczególnych wymagań uprawowych. Wprawdzie wolą gleby żyzne, próchnicze i wilgotne, ale na gorszych też sobie poradzą. Nie lubią jedynie podłoża kwaśnego, ciężkiego bądź piaszczystego oraz dłuższych okresów suszy.

Bukszpan

Bukszpan


Ostrokrzew Meservy – ten mieszaniec jest znacznie lepiej przystosowany do naszego klimatu niż popularniejszy o. kolczasty. Ta kolejna symboliczna roślina, związana tym razem ze Świętami Bożego Narodzenia. Może doskonale radzić sobie zarówno w jasnym jak i cienistym zakątku ogrodu. Jest jednym z odporniejszych na zimno ostrokrzewów, zachowujących swoje liście przez cały rok. Podobnie jak poprzedni gatunek, również dobrze znosi cięcie i doskonale nadaje się na żywopłoty. Ma jednak nieco wyższe wymagania środowiskowe, gdyż oczekuje gleby żyznej, próchniczej i dość wilgotnej (nie mokrej). Jeśli jednak chcecie doczekać się jego sławnych, ozdobnych owoców, musicie posiadać w ogrodzie co najmniej dwa egzemplarze różnej płci, gdyż ostrokrzewy są roślinami dwupiennymi.

Ostrokrzew kolczasty

Ostrokrzew kolczasty

Mahonia pospolita – to bardzo popularny krzew miejski, czego powodem mogą być jego niewielkie wymagania, duża oporność na niesprzyjające warunki i niskie temperatury, a także pewna uniwersalność. Podobnie jak oba poprzednie gatunki, również jest zimozielony i może z powodzeniem rosnąć w cieniu. Oczekuje stanowisk wilgotnych, ale co do gleby nie ma szczególnych wymagań. Jego dodatkowa ozdobę stanowią kiście żółtych kwiatów pojawiające się w kwietniu oraz zawiązujące się w październiku kuliste owoce. Nie nadaje się jednak na wysokie żywopłoty bo dorasta zwykle do ok. 1-1,5 m.

Mahonia

Mahonia

Różaneczniki – ich oszałamiająco piękne kwiaty, z pewnością rozświetlą każdy zakątek wiosennego ogrodu. Te wspaniałe, zimozielone krzewy, z powodzeniem radzą sobie w miejscach cienistych, a nawet wolą je od bezpośrednio nasłonecznionych. Niestety, są też dość wymagające w stosunku do środowiska i nie bardzo nadają się na żywopłoty, gdyż tworzą luźne, rozłożyste kępy i nie lubią cięcia. Poza zacienionym miejscem, oczekują sporo wilgoci w glebie i powietrzu, kwaśnego i żyznego podłoża oraz osłoniętego stanowiska. Nie najlepiej radzą sobie w mroźne zimy, dlatego poleca się je okrywać włókniną lub igliwiem. Obecnie wybór odmian jest naprawdę imponujący dlatego znajdziemy tu rośliny o różnych rozmiarach oraz kolorach kwiatów.

Rododendron - krzew kwitnący

Rododendron czytaj dalej...

Koniecznie zobacz