Byliny cieniolubne do ogrodu

Jesteś tutaj:

Byliny cieniolubne do ogrodu

3,4/5 (560 ocen)

Praktycznie w każdym ogrodzie znajdują się miejsca, do których dociera mniej słońca, niektóre z nich są nawet całkiem zacienione. O ile nie mamy problemów z doborem roślin na stanowiska dobrze nasłonecznione, o tyle kiedy przychodzi do zaplanowania tego, co posadzimy w chłodniejszym cieniu, zaczyna nam brakować pomysłów. Okazuje się, ze teren zacieniony wcale nie musi być pozbawiony roślinności, bowiem istnieje sporo gatunków, które się będą dobrze czuły w miejscach ochronionych przed słońcem. Przede wszystkim chodzi tu o byliny. Istnieje wiele gatunków roślin, które w naturalnym środowisku zamieszkują lasy i rosną pod drzewami, albo z kolei blisko jeziora czy strumienia. Na takich stanowiskach często brakuje słońca, więc byliny przyzwyczaiły się do tego. Najmniej promieni słonecznych potrzebują gatunki roślin tworzących runo leśne. Również taki rodzaj roślin możemy wprowadzić do swojego ogrodu. Głównym walorem bylin cieniolubnych są liście i trzeba przyznać, że mamy naprawdę ogromny wybór roślin o rozmaitych liściach, dzięki którym możemy stworzyć naprawdę piękny, bogaty i dekoracyjny cienisty zakątek.


Przygotowanie stanowiska


Należy pamiętać, że rośliny z natury żyjące w lasach i innych miejscach pełnych cienia potrzebują żyznej i dobrze przepuszczanej próchniczej gleby. Łatwo zniosą brak słońca, niemniej musimy im to zrekompensować dużą ilością składników odżywczych w podłożu. Zanim posadzimy rośliny cieniolubne należy przekopać wybrane miejsce w ogrodzie a następnie rozłożyć kilkucentymetrowa warstwę kompostu bądź przekompostowanej kory albo substratu torfowego a następnie delikatnie zmieszać z glebą. Należy też usunąć z podłoża chwasty i ich korzenie. Jeżeli mamy możliwość skorzystania z obornika w okresie jesiennym, to także dobrze jest go zastosować, a rozkładamy go w ilości około 5 kg na metr sześcienny działki.

Barwinek

Barwinek

Jak dobierać rośliny cieniolubne?


Biorąc pod uwagę fakt, że ozdobą roślin cieniolubnych są liście oraz to, że możemy wprowadzić do ogrodu kilka rożnych gatunków bylin o zróżnicowanym wyglądzie, zaplanujmy dobór roślin o różnych kształtach oraz o zróżnicowanej fakturze liści. Taka cześć ogrodu będzie się prezentowała najciekawiej. I tak gatunki o dużych, okazałych liściach, jak na przykład paprocie, możemy zestawiać z tymi, które mają je drobniejsze. W środku stanowiska dobrze prezentują się wysokie byliny, natomiast na obrzeżach okrywowe. Połączyć możemy także ze sobą odmiany mające wzorzyste, nakrapiane czy srebrzyste liście (miodunka pstra, jasnota plamista, gajowiec żółty, funkia „So Sweet) z tymi, których ulistnienie jest żywo zielone. Masywne kępy bylin takich jak na przykład rodgersja, będą wspaniale kontrastować ze strzelistą budową tojady czy naparstnicy. Byliny możemy podzielić pod względem wzrostu. Znajomość tych gatunków pomoże nam dobrać efektowne gatunki do naszego ogrodu.

Pierwiosnek

Pierwiosnek

Wśród bylin wysokich możemy wyróżnić:

Pióropusznik strusi
Paproć narecznicę samczą
Rodgersję
Tarczownicę tarczowatą
Wrotycz wielkolistny
Paprotnik szczecinkozębny czytaj dalej...

Koniecznie zobacz