Byliny cieniolubne do ogrodu

Jesteś tutaj:

Byliny cieniolubne do ogrodu

3,4/5 (550 ocen)
Byliny średnie, dobrze czujące się w cieniu to na przykład:

Brunera wielkolistna
Czosnek niedźwiedzi
Dzwonek
Kosaciec
Turzyca Morrowa
Zawilec mieszańcowy
Żywokost wielokwiatowy

Do niskich bylin zaliczamy między innymi:

Dąbrówkę rozłogową
Barwinka pospolitego
Jaskra rozłogowego
Jasnotę plamistą
Pierwiosnki
Runianka japońska

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

Oczywiście to tylko przykłady gatunków, z których możemy skomponować rabatę składająca się z roślin o zróżnicowanej wysokości. Jeżeli sama zieleń to za mało, naprawdę efektownie będą wyglądały gatunki, które kwitną nawet w miejscu zacienionym, są to:

Języczki
Dzwonki
Bodziszki
Pysznogłówka
Begonie
Pierwiosnki
Niezapominajki

Dąbrówka rozłogowa

Dąbrówka rozłogowa



Pielęgnacja bylin przeznaczonych do miejsc zacienionych


Najważniejszą zasada pielęgnacji roślin cieniolubnych w ogrodzie odnosi się do dostarczania im odpowiedniej ilości wilgoci, a także zapewnianie im żyznego, pełnego składników odżywczych podłoża. Jeżeli jest taka możliwość, dobrze jest rośliny cieniolubne, ale potrzebująca spora ilość wilgoci posadzić w pobliżu oczka wodnego. Jeżeli nie ma takiej szansy, będziemy musieli często podlewać te miejsca. Częste dostarczanie wody jest ważne zwłaszcza jeżeli byliny sadzimy pod drzewami.

Nietrudno się domyślić, że sporo wody z opadów jest zatrzymywana prze koronę drzewa, dużo też wypijają korzenie, co nasze byliny pozbawia odpowiedniej ilości wilgoci. Byliny podlewamy wczesnym rankiem albo niezbyt późnym popołudniem. Chodzi o to, by ziemia i same rośliny nie były zbyt wilgotne po zapadnięciu zmroku, kiedy to na żer wyjdą ślimaki, które poczują wilgoć i będą niszczyły niektóre byliny, czyniąc sobie z nich posiłek. Takie liście nie wyglądają zbyt dekoracyjnie, więc lepiej zapobiegać pogryzieniu przez ślimaki. Również ważne jest nawożenie. Wiosną oraz jesienią należy zastosować zabieg polegający na rozłożeniu pomiędzy bylinami cieniolubnymi około 2 czy 3 centymetrowej warstwy kompostu. W okresie wegetacji można też stosować nawozy przeznaczone właśnie do tego typu rośli, które są do kupienia w sklepach ogrodniczych. Należy dokładnie przestrzegać zarówno dawek jak i częstotliwości nawożenia podawanych na opakowaniu. Jeżeli w ogrodzie mamy drzewa, warto w okresie jesiennym pokryć nimi rabaty, a wiosną przenieść je na kompost. Dzięki temu powstanie podłoże liściowe, podobne do tego, jakie mamy w lesie w naturalnym warunkach. Taką glebą należy wzbogacić podłoże na którym sadzimy byliny.

Wiele bylin to rośliny wieloletnie, które będą cieszyć nasze oko w ogrodzie długo, dodatkowo rośliny te nie są drogie w porównaniu z krzewami, czy drzewkami. Te walory w połączeniu z pięknym wyglądem i małymi wymaganiami jeżeli chodzi o nasłonecznienie sprawiają, że coraz więcej miłośników roślin wprowadza efektowne byliny do swego ogrodu w miejsca, które do tej pory były niedocenione z powodu małej ilości światła.

Dzwonek skupiony

Dzwonek skupiony

Begonia

Begonia

Niezapominajki

Niezapominajki

Tekst: Marta Niegerewicz

Koniecznie zobacz