Jak uprawiać paprocie?

Jesteś tutaj:

Jak uprawiać paprocie?

3,4/5 (118 ocen)

Wielu z nas chciałoby posiadać w domu piękne rośliny, które będą bujnie rosły i zachwycały nas swoją urodą. Jednak aby tak się stało, musimy dobrać właściwy gatunek do warunków panujących w naszym mieszkaniu. Jest to bardzo ważne, gdyż wiele roślin uprawianych w doniczkach, ma bardzo szczególne upodobania. Przykładowo jeśli posiadamy pokój o wystawie północnej i będziemy chcieli w nim uprawiać rośliny światłolubne, to nie będziemy zadowoleni z efektów.

Bardzo popularnym gatunkiem roślin, po które wielu z nas sięga, są paprocie. To piękne i wdzięczne rośliny, które dodatkowo mogą pochwalić się niebywałą różnorodnością gatunkową, jest ich bowiem ponad 10 000. Ich liście są wprawdzie na ogół zielone lub ewentualnie ozdobione kombinacjami koloru białego i bordowobrązowego, ale podsiadają za to niezwykle oryginalne i różnorodne kształty. Są paprocie o delikatnych, niemal okrągłych listkach (adiantum klinowe, ciemnotka), ale są również takie, których liście osiągają spore rozmiary (np. zanokcica gniazdowa, łosie rogi), bywają tez paprocie o liściach ozdobnie powcinanych i pofalowanych (np. orliczki) Niektóre z nich możemy spotkać w naszych lasach, inne są przybyszami z egzotycznych krajów i nadają się tylko do uprawy pokojowej.


Warunki uprawowe


Mimo tej różnorodności, mają na ogół podobne oczekiwania. Są roślinami poszycia leśnego (choć niektóre porastają również pnie drzew jak. np. „łosie rogi” – Platycerium bifurcatum), dlatego też ich wymagania będą uwzględniały warunki panujące w takim środowisku. Musimy o tym pamiętać, przygotowując dla nich odpowiednie miejsce w mieszkaniu. Tak więc paprocie nie lubią ostrego słońca i zdecydowanie wolą stanowiska z rozproszonym światłem lub nawet półcieniste. Bezpośrednie promienie słoneczne mogą powodować poparzenia ich delikatnych liści. Poza tym wymagają zapewnienia im jak największej ilości wilgoci, zarówno w powietrzu jak i w doniczce.

Adiantum (złotowłos, niekropień)

Adiantum (złotowłos, niekropień)

Jeśli uprawiamy paprocie, nie wolno nam dopuścić do przesuszania podłoża. Rośliny w takiej sytuacji reagują obsuszaniem końcówek, a nawet całych liści. Jeśli podlewanie zaniedbamy, wyjeżdżając np. na tydzień na wakacje, paprocie najprawdopodobniej uschną jako jedne z pierwszych roślin. Suche powietrze także może być przyczyną kłopotów. W takim wypadku paprocie zasuszają końcówki liści, a wyrastające z kłączy młode odrosty są często słabe lub zniekształcone.

Najlepszym sposobem na podniesienie wilgotności powietrza jest ustawienie w pobliżu doniczki nawilżacza powietrza lub uprawa paproci w oknach kwiatowych. Jeśli nie mamy takich możliwości, postarajmy się regularnie zraszać rośliny lub ustawić doniczki na kamieniach z wodą. Ich wysokie wymagania wilgotnościowe, mogą niekiedy wywołać błędne przekonanie, że zalewanie im nie przeszkadza. Kiedy ulegniemy takiej sugestii, najprawdopodobniej również stracimy roślinę.

Paprocie lubią wilgoć, ale nie tolerują zalegania wody na dnie doniczki, gdyż wtedy łatwo gniją. Dlatego też zawsze musimy pamiętać o usuwaniu jej nadmiaru z podstawka.

Nefrolepis (Nephrolepis) czytaj dalej...

Koniecznie zobacz