Paprocie ogrodowe - uprawa i odmiany

Jesteś tutaj:

Paprocie ogrodowe - uprawa i odmiany

3,3/5 (52 ocen)

Paprocie są jedną z najliczniejszych gatunkowo grup roślinnych, choć w naszych ogrodach spotyka się jedynie niewielką liczbę ich przedstawicieli. Mimo to paprocie nadające się do uprawy w naszym klimacie zasługują na wyjątkową uwagę, gdyż w większości są roślinami doskonale znoszącymi zacienienie, a więc idealnymi do miejsc zwykle trudnych do zagospodarowania.

Ich największą ozdobą są delikatne, pierzaste liście i choć rośliny te nie wydają kwiatów, są niezwykle dekoracyjne. Rabata na której zostaną posadzone nabiera wyjątkowego charakteru tajemniczości oraz romantyzmu, dlatego powinna zostać urządzona w pobliżu miejsc wypoczynku. Paprocie można jednak sadzić nie tylko na rabatach, ale także w cieniu drzew, w ogródkach skalnych lub w pobliżu oczek wodnych. Gatunki ekspansywne mogą natomiast zostać wykorzystane do zadarniania powierzchni lub służyć jako rośliny okrywowe (odm. niskie).


Wymagania uprawowe


Wymagania środowiskowe paproci są z reguły zbliżone, chociaż między poszczególnymi gatunkami istnieją pewne indywidualne różnice. Większość paproci może rosnąć na różnych typach gleb, ale najbardziej odpowiadają im podłoża zasobne, próchnicze, przepuszczalne i posiadające kwaśny lub lekko kwaśny odczyn pH (z wyjątkiem kilku gatunków wapniolubnych). Nie mogą być to jednak gleby suche, gdyż odpowiedni poziom wilgoci w podłożu to jeden z najważniejszych czynników powodzenia uprawy paproci. Dlatego też bardzo pożądanym zabiegiem pielęgnacyjnym w ich przypadku jest ściółkowanie podłoża (np. korą sosnową, dodatkowo zakwaszającą podłoże). Paprocie z reguły nie lubią też miejsc słonecznych (wyjątkiem są gatunki górskie), dlatego najlepiej przeznaczyć dla nich stanowisko półcieniste lub nawet cieniste.

Języcznik zwyczajny

Języcznik zwyczajny

Rozmnażanie


Paprocie najszybciej i najskuteczniej rozmnaża się za pomocą podziału kłączy, choć można również spróbować wysiewu zarodników (metoda trudniejsza i nie zawsze efektywna). Niektóre z gatunków wydają też na końcach liści młode, w pełni ukształtowane sadzonki, które należy jedynie zebrać i wsadzić do wilgotnego podłoża. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz