Adiantum (Niekropień, Złotowłos) - paproć warta uwagi

Jesteś tutaj:

Adiantum (Niekropień, Złotowłos) - paproć warta uwagi

3,5/5 (168 ocen)

Spośród wielu pięknych rodzajów paproci warto zwrócić uwagę na niekropień nazywany też złotowłosem czyli adiantum. Kwiat jest niezwykle uroczy, delikatny i elegancki, jednak nieprawidłowo pielęgnowany szybko może stracić swój ładny wygląd. Istnieje wiele odmian Adiantum, a wszystkie one charakteryzują się wachlarzami z wielkiej ilości liści mających kształt lekko zaokrąglonego, zawiniętego trójkąta. Łodygi są niezwykle cienkie, można je nawet czasem wizualnie przyrównać do włosa.

Naturalnym środowiskiem Adiantum, zależnie od odmiany, jest Europa, Azja, Ameryka lub Australia. Podziemna część rośliny to kłącze, które jest umiejscowione poziomo pod ziemią. Na jego powierzchni można zauważyć pąki, z których rodzą się nowe pędy nadziemne. Najczęściej uprawianą odmianą jest niekropień właściwy (Adiantum capillus veneris).


Pielęgnacja


Kwiat potrzebuje sporo ciepła oraz dużej ilość wody. Odpowiednio wilgotna powinna być nie tylko ziemia w doniczce, ale także powietrze wokół. Najlepiej podlewać paproć umiarkowanie, ale regularnie. Pomieszczenie, w którym uprawia się tę roślinę powinno być regularnie wietrzone, gdyż nie lubi ona zanieczyszczonej atmosfery. Optymalnym czasem na sadzenie adiantum jest wiosna. Wtedy to przygotowujemy podłoże złożone z ziemi kwiatowej z dodatkiem gliny. Adiantum nie lubi ostrego światła słonecznego, o wiele lepsze dla niej będzie zacienienie. Najlepiej znosi temperaturę w lecie sięgającą 15 do 20 stopni Celsjusza. W niższej temperaturze roślina może mieć problem z rośnięciem. Dla zwiększenia wilgotności powietrza można tę paproć postawić na wilgotnym żwirze lub kamieniach. Możemy też zraszać jej liście. W okresie chłodniejszym, obejmującym jesień i zimę roślina musi rosnąć w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 13 stopni Celsjusza. Niezbyt dobrze znosi zimno. W tym okresie trzeba też ograniczyć podlewanie, aby korzeniom rośliny nie groziło gnicie. Jeżeli mamy zamiar przesadzić paproć, najlepiej jest przyciąć korzeń i włożyć do tej samej doniczki, aby miała ciasno. To dobrze wpływa na rozwój rośliny.

Rozmnażanie tej paproci polega na podziale bryły korzeniowej, ale można to zrobić jedynie raz na trzy lata. Najpierw trzeba delikatnie wyciągnąć paproć z doniczki, chwytając za całość łodygi. Potem rozdzielamy bryłę na mniej więcej równe części i obie umieszczamy w niezbyt dużych doniczkach, ugniatając glebę delikatnie palcami. Teraz wystarczy podlać adiantum i postawić w cieniu.


Adiantum

Adiantum

Choroby i szkodniki atakujące paproć


Jeżeli zauważymy, że liście rośliny schną, jaśnieją i zaczynają przypominać papier, to znak, że  została narażona na nadmiar światła słonecznego lub ma zbyt ubogą w składniki odżywcze glebę. Adiantum trzeba nawozić mniej więcej co 2 tygodnie. Trzeba też pamiętać o wrażliwości tej rośliny na dym. Nie stawiajmy jej w kuchni, w pobliżu pieca, czy grzejników i zapomnijmy o paleniu papierosów w pomieszczeniu, gdzie rośnie.

Adiantum może paść ofiarą ataku takich pasożytów jak mączlik szklarniowy. Ten insekt przypomina białą muszkę. Zwalcza się go preparatem dostępnym w sklepie ogrodniczym. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz