Adiantum (Niekropień, Złotowłos) - paproć warta uwagi

Jesteś tutaj:

Adiantum (Niekropień, Złotowłos) - paproć warta uwagi

3,5/5 (168 ocen)

Co do sposobu użycia i częstotliwości przeprowadzania zabiegu, warto poradzić się w tej sprawie jakiegoś specjalisty, na przykład sprzedawcy oferującego takie specyfiki. Białe kłębuszki przyczepione do liści sygnalizują obecność wełnowca. Można go zwalczyć smarując je pędzelkiem zamoczonym w denaturacie. Trzeba to robić uważnie, by nie zmoczyć liści. Na spodzie listowia oraz na innych częściach rośliny pojawiają się małe tarczki, które pozwalają nam rozpoznać inwazję tarcznika. Nie wolno przy tym pomylić tarczników z zarodnikami znajdującymi się na spodzie liści Adiantum. Jak to rozpoznamy? Zarodniki zawsze są umiejscowione  w regularnych rzędach i występują wyłącznie na liściach a nie na innych częściach rośliny. Tarczniki da się usunąć poprzez zeskrobanie. W przypadku poważniejszego ataku będziemy musieli zastosować preparat chemiczny.

Adiantum (złotowłos, niekropień)

Adiantum

Odmiany adiantum

 

  • Niekropień właściwy (Adiantum capillus veneris) to najpopularniejsza odmiana adiantum. Cechuje się delikatną budową. Jej jasnozielone liście tworzą na łodygach charakterystyczne pióropusze. Jeżeli będziemy się nią odpowiednio zajmować może osiągnąć nawet 60 cm.
  • Niekropień klinowaty (Adiantum radianum) jest odmianą nieco większą. Jej ciekawą cechą są łodygi o prawie czarnym zabarwieniu i jasnozielone listki. Starsze egzemplarze mają liście brązowiejące. W obrębie odmiany możemy wyróżnić między innymi Fritz Luethi dorastającą do 50 cm z kędzierzawymi liśćmi zabarwionymi na kolor stalowoniebieski. Natomiast Elegans posiada łodygę czerwonawą.
  • Niekropień delikatny (Adiantum tenerum) dorasta do 90 cm wysokości. To dekoracyjne i delikatna roślina o dość dużych jak na adiantum i karbowanych liściach. Odmiana Scutum Roseum cechuje się najpierw liśćmi czerwonymi, które z czasem zielenieją. Roślina nie lubi suchego powietrza.
  • Adiantum hispidulum to kwiat o wąskich, skórzastych liściach i sztywnej, cieniutkiej łodydze.
  • Adiantum macrophyllum jest rośliną o brunatnej łodydze i czerwonych, ząbkowanych  listkach, przypominających w dotyku papier, z czasem nabierających barwy zielono- żółtej.
  • Adiantum polyphyllum  zaliczana jest do największych odmian adiantum. Ma też sporą część podziemną. Liście na długiej, osiągającej ponad 1 metr łodydze są ciasno ułożone w kształt przypominający grzebień.

Generalnie bardzo lubimy i cenimy paprocie, wiec często goszczą w naszych domach. Nie potrzebują wiele słońca, wiec z powodzeniem mogą ozdobić bardziej zacienione zakątki mieszkania.

Adiantum (Niekropień, Złotowłos)

Adiantum

Marta Niegierewicz


Koniecznie zobacz