Papirus (cibora, cyperus) - uprawa, pielęgnacja i odmiany

Jesteś tutaj:

Papirus (cibora, cyperus) - uprawa, pielęgnacja i odmiany

3,4/5 (688 ocen)

Z bagiennych obszarów stref tropikalnych, subtropikalnych i umiarkowanych pochodzi roślina z rodziny turzycowatych zwana papirusem, ciborą bądź cyperusem. Charakteryzuje się smukłym eleganckim pokrojem, cienkimi, ostro zakończonymi liśćmi i łodygą przypominającą właściwie źdźbło trawy. Liście na łodydze papirusa tworzą parasolowate rozetki. Najczęściej papirus kojarzy się na z rośliną z której pozyskiwany był w Egipcie materiał na papier, jednak obecnie cibora nabiera coraz większego znaczenia jeżeli chodzi o dekorację naszych domów, szczególnie tych zaaranżowanych w stylu nowoczesnym. Odmianą hodowaną w naszych domach najczęściej jest cibora zmienna.Uprawa i pielęgnacjaPodejmując się uprawy papirusu należy pamiętać, ze jest to roślina typowo bagienna. Najlepszym podłożem dla rośliny jest ziemia kwiatowa z kawałkami węgla drzewnego. Zapobiegnie ona gniciu korzeni, które cały czas powinny być w mokrej glebie. Cyperus potrzebuje dość wysokiej temperatury powietrza, w granicach 21 do 27 stopni Celsjusza, a zniesie nawet do 30 stopni. Dodatkowo trzeba go często zraszać wodą. Najlepiej także wypełnić nią podstawkę, wiec ta powinna być odpowiednio wysoka. Wraz z ochłodzeniem i nadejściem pory zimniejszej podlewanie trzeba zmniejszyć.

Papirus
 

Papirus

Papirus lubi stanowiska jasne, nie zaszkodzi mu też słońce lub lekkie zacienienie, w gruncie rzeczy, co do stanowiska, roślina nie jest aż tak wymagająca. W zimie jednak w miejscu, w którym stoi nie powinno być mniej niż 10- 12 stopni. W okresie letnim ciborę można wynieść do ogrodu.

Rozmnażanie papirusa nie jest zbyt trudne. Można to zrobić przez podział, ale wystarczy odciąć rozetę liści z kawałkiem łodygi, skrócić liście o połowę i wsadzić ją do wody. W taki sposób szybko pojawia się korzenie. Takie rozmażanie jest szybkie i efektywne. Jeżeli chcemy podzielić roślinę, to najlepiej robić to na podwórku, gdyż po wyjęciu korzenia z doniczki będziemy narażeni na pobrudzenie wszystkiego dookoła błotem. Korzenie trzeba rozdzielać ostrożnie, odcinając stare i zdrewniałe części.

Roślina wymaga zasilania nawozem od marca do września w częstotliwości około raz na 2 tygodnie. Nawóz trzeba rozpuścić w wodzie do podlewania. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz