Wawrzyn szlachetny, czyli drzewo laurowe

Jesteś tutaj:

Wawrzyn szlachetny, czyli drzewo laurowe

3,3/5 (334 ocen)

Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis) do Europy przybył z Azji Mniejszej. W starożytnej Grecji i Rzymie wieńcami wawrzynu dekorowano głowy zwycięzców igrzysk. Z czasem stał się symbolem nie tylko chwały, ale i mądrości. Obecnie liście drzewa używane są jako przyprawa kulinarna. Niedocenione pozostaje samo drzewko. W Polsce wawrzyn może być uprawiany jedynie w szklarniach, ogrodach zimowych lub w domach, w których nigdy nie osiągnie naturalnych rozmiarów.


Charakterystyka


Laurus nobilis jest wieloletnim krzewem lub drzewkiem wiecznie zielonym. W środowisku naturalnym może osiągnąć wysokość do 8 m i wiek powyżej 100 lat. Uprawiany w doniczce, w warunkach domowych dorasta do 150 cm. Przeważnie jednak jest niskim krzaczkiem o wysokości 50 cm. Liście ma lancetowate, błyszczące, w kolorze ciemnozielonym o długości 10 cm i szerokości 3 cm. Po zgnieceniu wydzielają charakterystyczny słodki zapach. Wiosną na drzewku pojawiają się małe jasnożółte kwiaty, które z czasem zawiązują się w owalne jagody. Na początku przybierają kolor zielony, następnie stają się czarne. Wawrzyn jest rośliną dwupienną, jego kwiatostany żeńskie i męskie znajdują się na osobnych egzemplarzach. Męskie kwiaty posiadają 8−12 pręcików, żeńskie 2−4 i zalążnię. Poszczególne odmiany wawrzynu różnią się między sobą wyglądem, strukturą i kolorem liści.

Wawrzyn szlachetny - drzewo laurowe

Wawrzyn szlachetny - drzewo laurowe

Stanowisko


Laur jest rośliną śródziemnomorską, dlatego najlepszym dla niego stanowiskiem jest słoneczne i niezbyt wietrzne miejsce. W okresie zimowym najlepiej postawić go w chłodnym pomieszczeniu na parapecie słonecznego okna lub w drzwiach balkonowych. Jeżeli temperatura jest wyższa (10−15°C), pomieszczenie należy od czasu do czasu wietrzyć. Może też znajdować się w lekkim zacienieniu, ale wtedy wolniej rośnie. Wiosną drzewko warto umieścić na balkonie lub w ogrodzie. Należy je jednak osłonić od wiatru. Roślinę wstawiamy do pomieszczenia jesienią, przed przymrozkami. Wawrzyn co prawda jest odporny na krótkotrwałe spadki temperatury (do -10°C), ale dłuższe przebywanie w takich warunkach jest dla niego niekorzystne. Doniczka, w którym uprawiamy drzewko nie powinna być zbyt duża.


Pielęgnacja


Wawrzyn ma niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Może rosnąć w każdej przepuszczalnej mieszance glebowej lub w uniwersalnej ziemi ogrodniczej. Obfitość podlewania drzewka uzależniona jest od pory roku. Wiosną i latem wymaga regularnego, ale umiarkowanego dostarczania wody. Jesienią podlewanie należy ograniczyć, aby ziemia przeschła. Zimą podlewamy wawrzyn sporadycznie, kontrolując stan ziemi – bryła korzeniowa nie może być przesuszona. Laur uwielbia wilgotne powietrze. Zraszanie należy wykonywać codziennie (latem nawet dwa razy dziennie) miękką wodą. Rozrośniętą koronę rośliny rozchylamy, aby woda dotarła do środka drzewka. Wawrzyn nawozimy w okresie do marca do połowy sierpnia raz na dwa tygodnie za pomocą płynnej mieszanki nawozów mineralnych. Pojawiające się zasychające liście, należy regularnie usuwać. W celu zagęszczenia korony, drzewko możemy przyciąć pod koniec zimy. Wawrzyn jest podatny na cięcie formowane, np. w kształt kulisty.

Wawrzyn szlachetny (laur) w doniczce.

Wawrzyn szlachetny (laur) w doniczce

Rozmnażanie


Nasiona wawrzynu wysiewamy jesienią, wcześniej poddając je skaryfikacji. Zabieg ten polega na umieszczeniu rozłupanych nasion we wrzącej wodzie. Muszą one moczyć się dopóki woda nie osiągnie temperatury pokojowej. Ewentualnie nasionko można naciąć delikatnie ostrym nożem lub potrzeć o papier ścierny. Tak przygotowane nasiona wysiewamy do doniczek i trzymamy w temperaturze 20°C przez miesiąc. Kiełkowanie trwa 6−8 tygodni i odbywa się nieregularnie (każde nasionko indywidualnie). Rozmnażanie przeprowadzamy późnym latem, ukorzeniając zielne sadzonki pozyskane z młodych przyrostów poprzez oderwanie tegorocznych pędów z dojrzałymi już liśćmi. Ukorzenianie trwa od 3 do 6 tygodni, a na jego pozytywny przebieg wpływa duża wilgotność powietrza. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz